Kiedy pojawia się woda w piwnicy, wiele osób zastanawia się co robić. Skuteczne osuszanie piwnicy nie należy wcale do łatwych zadań, a nie poprawne przeprowadzenie tego procesu może skutkować zawilgoceniem pomieszczenia i w efekcie wykwitami pleśni oraz grzybów. Dlatego też podpowiadamy jak osuszyć piwnicę w przypadku jej zalania zarówno przez wody gruntowe, jak i w wyniku awarii. 

Najczęstsze przyczyny zalania piwnicy

Do zalania piwnicy może dojść z wielu przyczyn, najczęściej winowajcą jest jednak awaria instalacji wodno-kanalizacyjnej, która przebiega przez to pomieszczenie. Przyczyną zalania piwnicy może być także uszkodzona izolacja przeciwwodna budynku. Woda wdziera się wtedy do piwnicy z zewnątrz, przenikając przez mury. Szczególną przyczyną zalanej piwnicy są natomiast powodzie wynikające na przykład z utrzymujących się przez dłuższy czas opadów deszczu. Tego typu zalania są bowiem najbardziej kosztowne zarówno, jeśli chodzi o straty jakie one wyrządzają, jak i koszty związane z usunięciem jego skutków.

Bez względu jednak na powód w każdym przypadku, kiedy dochodzi do zalania piwnicy, pierwszym co należy zrobić po zauważeniu stojącej w pomieszczeniu wody, to znaleźć jej przyczynę i usunąć ją. Bez tego dalsze prace opisywane w artykule okażą się bowiem bezcelowe.

Jak osuszyć piwnicę krok po kroku?

Po zauważeniu problemu, jakim jest zalana piwnica, trzeba jak najszybciej zacząć działać, aby zminimalizować skutki tego zdarzenia. Nie można jednak przy tym zapominać o swoim bezpieczeństwie. Należy więc odłączyć zasilanie w pomieszczeniu oraz sprawdzić, czy na jego ścianach i stropach nie ma tzw. przebić. Jeśli budynek jest ubezpieczony, warto także wykonać zdjęcia, które będą stanowić materiał dowodowy uzupełniający wniosek o odszkodowanie za zalanie piwnicy.

Opróżnij zalaną piwnicę

Mając już pewność co do swojego bezpieczeństwa, pierwszym co należy zrobić w przypadku zalanej piwnicy to opróżnić ją. Powinna pozostać ona całkowicie pusta, dlatego, jeśli na jej podłodze ułożone są wykładziny, ich także trzeba się pozbyć. Tak samo należy postąpić z regałami, nawet jeśli są one zamontowane na stałe do ścian. Brak jakichkolwiek przedmiotów w piwnicy ułatwi jej osuszanie.

Pozbądź się wody z zalanej piwnicy

Kolejnym krokiem jest pozbycie się stojącej wody. Jeśli jej poziom jest wysoki, można w tym celu posłużyć się pompami wody, w przypadku jej braku pomocne okażą się wiadra oraz mop. Wykonując te prace, należy także pamiętać o swoim bezpieczeństwie, stosując rękawiczki ochronne oraz maseczkę. Stojąca woda, która zalała piwnice, jest bowiem siedliskiem bakterii i patogenów, które dostając się do organizmu, mogłyby zagrażać zdrowiu.

Przystąp do osuszania piwnicy

Kiedy piwnica jest już pozbawiona wody pora przystąpić do jej osuszania. Warto na tym etapie skorzystać jednak z pomocy specjalistów, takich jak firma Hydro-assistance. Dzięki temu będzie można mieć nie tylko pewność co do tego, że osuszanie pomieszczenia przebiegło w skuteczny sposób, ale także podczas jego przeprowadzania nie została uszkodzona konstrukcja budynku.

Dlaczego osuszanie piwnicy lepiej oddać w ręce specjalistów?

Osoby szukające informacji na temat tego, jak osuszyć piwnice z pewnością napotkają się z poradami, aby otworzyć okna oraz drzwi w pomieszczeniu i zadbać w nim o podwyższoną temperaturę. Osuszanie piwnicy w ten sposób może jednak potrwać nawet do kilku miesięcy. Zwłaszcza w okresie zimowym. W tym czasie wilgoć zalegająca w murach stworzy natomiast doskonałe warunki do rozwoju pleśni i grzybów, generujących kolejny problem.

Z kolei dzięki profesjonalnemu osuszaniu z użyciem specjalistycznych urządzeń, takich jak promienniki podczerwieni, osuszacze kondensacyjne czy wentylatory, wilgoć zostanie wyeliminowana z pomieszczenia w maksymalnie kilka dni.

Podsumowując, zauważając wodę w piwnicy, należy w pierwszej kolejności znaleźć przyczynę zalania, a następnie usunąć ją. Dopiero po tym można natomiast przystąpić do pozbywania się z niej wody i osuszania jej z pomocą specjalistów.