Bramy wjazdowe i garażowe wymagają odpowiedniej pielęgnacji, by służyły nam przez długi czas bez wzywania serwisu. Zaniechanie tej czynności może powodować późniejsze problemy, dlatego warto raz na jakiś czas poświęcić krótką chwilę, by przeprowadzić staranną konserwację. Jak ją przeprowadzić, by nic nie popsuć? 

Konserwacja bram wjazdowych

Bramy wjazdowe w zależności od swojej budowy wymagają różnego rodzaju konserwacji. Z jednej strony zadbać musimy o ich konstrukcję, z drugiej o napęd. Bramy wjazdowe przeważnie tworzone są na stalowej ramie, która wymaga starannego przeglądu antykorozyjnego. W razie zauważenia rdzy powierzchnia musi zostać oczyszczona i zabezpieczona specjalnym lakierem. Jeśli całość wykonana jest z drewna, wymagana jest okresowa impregnacja, która pozwoli zachować drewnu piękny wygląd przez wiele lat. Zaniechanie tej czynności skutkować będzie szybką degradacją drewna i pogarszającym się wyglądem.

Napęd stworzony został w ten sposób, że jest właściwie bezobsługowy. Okresowe przesmarowanie zębatki odpowiednim smarem jest jednak wskazanie szczególnie w okresie zimowym.
Konserwacja bram garażowych

Bramy garażowe nie są narażone na tak skrajne działanie wilgoci jak bramy wjazdowe. Brak odpowiedniej konserwacji będzie jednak skutkował nieprzyjemnymi odgłosami podczas jej zamykania i otwierania. Bramy garażowe przeważnie otwierają się do góry. Składają się one z kilku elementów, które mocno pracują w trakcie każdego cyklu otwierania. Ruchome części są newralgicznymi punktami, które należy przynajmniej dwa razy do roku nasmarować. Najlepiej do tego celu wykorzystać specjalnie przygotowane smary do bram w sprayu. Umożliwiają precyzyjną aplikację i zapewniają bardzo dobre właściwości poślizgowe.

W przypadku bram na łańcuchu wymagane jest jego smarowanie przynajmniej raz do roku. Stosując najlepsze smary, zabieg ten można wykonywać raz na dwa lata. 

Jak często konserwować bramy?

Szczególnie istotna jest konserwacja bram wjazdowych, które są narażone na ciągłe działanie czynników zewnętrznych. Deszcz, wiatr, mróz i mocny upał dają im mocno w kość. Zaniechanie konserwacji prowadzi do szybkiego niszczenia elementów składowych i przyczynia się do powstania ognisk korozji. Ważne, by pamiętać o regularności i skupić się na terminie wiosennym i późno-jesiennym.

Bramy garażowe są w o tyle dobrej sytuacji, że cały mechanizm umiejscowiony jest w ciepłym garażu. Nie muszą zmagać się z przesadną wilgocią przez cały rok, ale mimo wszystko również o nich powinniśmy pamiętać. Niezależnie od tego, czy brama działa na pasku z tworzywa, czy łańcuchu, staranne konserwowanie pozwala wydłużyć żywotność całego mechanizmu. Ważne jest jednak stosowanie dobrej jakości preparatów do konserwacji. Używanie smarów maszynowych nie jest najlepszym pomysłem, bo może skończyć się uszkodzeniem bramy.

Na rynku znaleźć można wiele dedykowanych do bram produktów, które charakteryzują się dobrą jakością i wysoką skutecznością smarowania. To na nich powinniśmy się skupić, by zapewnić idealne działanie bram.

Dowiedz się więcej na Dbamyobramy.pl