Taśmy LED to popularne, dekoracyjne systemy oświetleniowe, na które napotkać możemy się niemal w każdym domu. Powodów ku temu jest wiele. Z całego ich zbioru najistotniejszy jest jednak fakt, że można nimi dowolnie kombinować i stosować do praktycznie nieokreślonej liczby celów. Zastosowanie paska ledowego zależy przede wszystkim od naszej kreatywności. Jego występowanie zaobserwować możemy praktycznie w każdym pomieszczeniu.

Są jednak osoby, które nigdy nie były zbytnio przekonane do tego typu technologii i nie mają pasków led w swoich budynkach mieszkalnych. Warto sprawę przemyśleć, gdyż oświetlenie to w zupełności starcza do celów rekreacyjnych w porach wieczornych, przez co nie trzeba używać zwykłego oświetlenia.

Taśma LED – jak jest zbudowana?

Większość z nas wie, jak wygląda standardowy pasek led. Taśma z diodami, które świecą to nie jest jednak pełna charakterystyka budowy tych systemów oświetleniowych. Zacznijmy może od spodu. Wiadome, że na czymś pasek trzeba przykleić do profilu, a odbywa się to przy użyciu dwustronnej taśmy samoprzylepnej. Zaraz nad nią umieszczona jest warstwa ochronna, mająca na celu zabezpieczenie układu przed stycznością z innymi, zewnętrznymi półprzewodnikami.

Następnym elementem jest warstwa elastycznego laminatu pełniącego rolę izolatora, a w jego głębi umieszczone są miedziane warstwy przewodzące. W całym układzie widnieją dwie laminowane powłoki, a oddziela je od siebie warstwa izolacyjna po to, by nie doszło do zwarcia po podpięciu do zasilania. Z zewnątrz również posiadamy warstwę ochronną z wyciętymi otworami, przez którą przebijają się diody. Całość umieszczana jest z reguły w silikonowych powłokach, zapewniających chociażby wodoodporność.


Jakie światło można uzyskać z taśmy led?

Obecnie technologia jest już na takim poziomie, że z diody uzyskać możemy niemal każdą barwę. Zacznijmy może od klasycznych taśm jednokolorowych. Barwa, którą emituje układ jest ukryta pod dwuliterowymi oznaczeniami. Pierwszym z nich jest światło ciepłe białe oznaczone symbolem WW. Zaraz po nim, zaopatrzyć można się w nieco bardziej wyśrodkowane światło neutralne NW. Idąc tym tokiem myślenia dochodzimy do wniosku, że pozostaje nam jeszcze jedynie barwa zimna biała, która symbolizowana jest jako CW.

Sporą innowacją na rynku są taśmy led rgb, dzięki którym mamy do wyboru wszystkie barwy z zakresu tej kolorystyki. Zmienia się je przy użyciu specjalnego pilota lub co ważniejsze - naszego smartfona. Możliwe jest to dzięki specjalnym zasilaczom dla tych pasków, mogącym połączyć się z naszą siecią wifi, a następnie z aplikacją w telefonie. Inteligentne oświetlenie umożliwia nam w tym wypadku zmianę barwy, ustawianie biorytmu, czy zwykłe gaszenie i świecenie przy użyciu telefonu.

Zastosowania taśm led

Aktualnie modne staje się umieszczanie taśm led w meblach. Niejednokrotnie w sklepach możemy zaobserwować już gotowe umeblowanie ze wszystkimi instalacjami oświetleniowymi. Stosuje się to w tym wypadku jako formę dekoracji. Podobnie jest w łazienkach, gdzie przy obecności takiego oświetlenia można zorganizować sobie długie wieczory w wannie. Oświetlenie to występuje również na podwieszanych sufitach w różnych pomieszczeniach.