Aranżowanie i wykańczanie wnętrz nie jest prostym zadaniem. Aby wszystko było spójne i eleganckie należy zwrócić uwagę na wiele elementów i dobierać materiały tak, by tworzyły jedną całość. Jednym z ciekawszych rozwiązań ułatwiających przełamanie klasycznych i prostych wnętrz i dodanie im pazura, jest użycie płytek dekoracyjnych. Mnogość wzorów i rodzajów pozwala osiągnąć niemal każdy, ograniczony jedynie wyobraźnią, efekt. Jak stosować płytki dekoracyjne i w jakich wnętrzach sprawują się najlepiej.
 

Płytki dekoracyjne w kuchni i łazience

Tradycyjnie stosuje się wszelkiego rodzaju płytki właśnie w łazience oraz kuchni. Jest to praktycznie uzasadnione postępowanie. Płytki bardzo łatwo się czyści, są odporne na działanie wilgoci i pozwalają jednocześnie wnieść do wnętrza odrobinę urozmaicenia. Dzięki zastosowaniu płytek możemy również wydzielić w pomieszczeniu poszczególne strefy, używając różnych wariantów i kolorów. Płytki w kuchni to również coraz częściej stosowany sposób dekoracji. Są bardzo łatwe w czyszczeniu, co jest niewątpliwie wielką zaletą materiałów stosowanych w kuchni, gdzie mamy do czynienia z częstymi zabrudzeniami. W kuchni w stylu śródziemnomorskim pięknie sprawdzą się drobne kafelki. W nowoczesnej i minimalistycznej z kolei pięknie będą wyglądać płytki wielkoformatowe np. imitujące marmur.

Płytki imitujące naturalne materiały

Naturalne surowce stosowane w wykończeniu wnętrz stanowią element, który dodaje stylu i elegancji każdemu pomieszczeniu. Z różnych jednak względów ich zastosowanie może być utrudnione lub niemożliwe. Jeżeli na przykład marzą nam się drewniane podłogi, jednak wiemy, że byłyby ciężkie do utrzymania w czystości i narażone na zniszczenie, możemy zdecydować się na płytki imitujące panele podłogowe czy nawet parkiet. Płytki takie łatwo się układa, bezproblemowo czyści i nie wymagają odświeżania i impregnacji jak drewno. Nic nie stoi na przeszkodzie, by takie płytki położyć nie tylko na podłodze, ale także wykorzystać je do ozdoby ściany. Innym materiałem, który jest niezwykle drogi, ale bardzo efektowny, jest marmur. Ze względu na cenę, nie każdy może pozwolić sobie na wykończenie wnętrza tym materiałem. Z pomocą po raz kolejny przychodzą nam płytki imitujące marmur.

Płytki jako element ozdobny w salonie i sypialni

Płytki ozdobne możemy z powodzeniem stosować nie tylko w kuchni i łazience, ale także w innych pomieszczeniach, jak na przykład salon czy sypialnia. W sklepach budowlanych dostaniemy płytki dekoracyjne imitujące np. kamień czy cegłę. Ściana wykończona w tym stylu będzie stanowić świetny element dekoracyjny, który doda wnętrzu klimatu. Do tego, co ważne, będzie łatwa w utrzymaniu, a zachowanie czystości będzie bardzo proste. W dzisiejszych czasach nie jesteśmy już skazani na nieatrakcyjne i monotonne płytki, które mają tylko i wyłącznie spełniać praktyczne zadanie, jakim jest łatwość zachowania ich w czystości. Obecnie dostępne płytki oferują niezliczoną ilość kolorów, rozmiarów i wzorów. Aby urozmaicić wnętrze łazienki, możemy zdecydować się na płytki o ciekawym wzorze np. geometrycznym czy florystycznym. Możemy również postawić na odważne wykończenie jednej ze ścian płytkami w formie mozaiki.