DVB-T2 to nowy standard nadawani telewizji naziemnej, który zacznie obowiązywać w całej Polsce w 2022 roku. Zastąpi on poprzednią technologię - DVB-T, stosowaną od 2013 roku. Co zaoferuje nam DVB-T2 oraz jakie konsekwencje niesie ta zmiana dla posiadaczy telewizorów? Na te pytania udzielamy odpowiedzi w niniejszym artykule.

DVB-T2 - informacje podstawowe

Nowy standard nadawania telewizji naziemnej to jedna z największych zmian technologicznych od momentu wygaszenia sygnału analogowego w 2013 roku. Dzięki DVB-T2 nadawcy telewizyjni będą mogli zaoferować większą liczbę kanałów na multipleksach, a dodatkowo będą one mogły być nadawane w jakości HD, a nawet w 4K.

Jednocześnie dla niektórych osób wejście nowego standardu będzie wiązało się z koniecznością dokupienia specjalnego dekodera do telewizora. Dotyczyć to będzie tych modeli, które nie obsługują specjalnego kodeku H. 265 HEVC.

Pierwsze przełączenia sygnału telewizji cyfrowej z DVB-T na DVB-T2 będą miały miejsce już w lutym 2022 roku, zatem czasu na zaopatrzenie się w niezbędne sprzęty jest coraz mniej. Proces ten zakończy się w czerwcu - wówczas na terenie Polski będzie można oglądać wyłącznie kanały telewizyjne w nowym standardzie.

Telewizor do odbioru DVB-T2

Telewizor z DVB-T2 musi spełniać określone parametry. Przede wszystkim, urządzenie musi być oparte na standardzie HEVC - kodek H.265/MPEG-H. Istnieją też wymagania dotyczące dźwięku - najlepiej, gdy kupowane przez nas urządzenie odbiera go w standardzie MPEG-2 Audio Warstwa 2 i Dolby E-AC-3 lub wyższym.

Jeśli posiadamy w swoim domu telewizor, który nie spełnia tych kryteriów, możemy również kupić dekoder DVB-T2. Jego podłączenie sprawi, że nawet po przejściu na nowy system nadawania będziemy mogli w dalszym ciągu oglądać swoje ulubione kanały telewizyjne.

Harmonogram wdrożenia DVB-T2

Zmiana standardu nadawania telewizji naziemnej rodzi mnóstwo pytań. Wiele osób zastanawia się nad tym, kiedy dokładnie wdrożony zostanie DVB-T2. Przełączanie sygnału będzie odbywało się w ramach 4 etapów. Poniżej przedstawiamy dokładny harmonogram wdrożenia DVB-T2:

  • Etap 1 - 28 marca. Dotyczyć będzie województw: lubuskiego, dolnośląskiego, opolskiego.
  • Etap 2 - 25 kwietnia. Dotyczyć będzie województw: zachodnio-pomorskiego, pomorskiego, wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego.
  • Etap 3 - 23 maja. Dotyczyć będzie województw: łódzkiego, świętokrzyskiego, śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego.
  • Etap 4 - 27 czerwca. Dotyczyć będzie województw: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, mazowieckiego i lubelskiego.

DVB-T2 - które kanały można oglądać?

W tej chwili nadawcy telewizyjni prowadzą testowe transmisje swoich kanałów z wykorzystaniem nowego standardu nadawania DVB-T2. W chwili obecnej kanały w nowej technologii oferują:

  • TVP. Publiczny nadawca umożliwia oglądanie w DVB-T2 następujących stacji: TVP Dokument HD, TVP Kobieta HD, TVP Kultura HD, TVP Polonia HD oraz TVP Rozrywka. W tej chwili nie wiadomo, jak dokładnie będzie wyglądała oferta TVP w DVB-T2 po wejściu w życie nowego systemu.
  • TVN. Popularna telewizja komercyjna w ramach testowej transmisji DVB-T2 pozwala na oglądanie stacji TVN HD, TVN 7 HD, TTV HD oraz Metro HD.
  • Polsat. Druga z telewizji komercyjnych w ramach testowych transmisji oferuje możliwość oglądania Polsat HD, Wydarzenia 24 HD, Okazje TV, Republika, TV Regionalna (na terenie Wrocławia), Nowa TH HD, Stars. TV HD (na terenie Warszawy).