Lustra są świetnymi elementami dekoracyjnymi, mogącymi w jednej chwili odmienić charakter każdego wnętrza. Umieszczone na ścianie, optycznie powiększają przestrzeń, nadając mu tak pożądanej przestrzenności. Niewątpliwie doświetlają również wnętrze, tworząc dobry nastrój. Pokój jest lepiej odbierany zarówno przez samych domowników, jak i zaproszonych gości. Istotną rolę odgrywa jednak rozmiar oraz kształt lustra. Nie właściwie dobrane lustro może popsuć daną aranżację. Podpowiadamy więc jakie lustro wybrać do domu
 
Idealnym momentem na wybór lustra jest etap remontu czy urządzania salonu, sypialni, łazienki czy przedpokoju. Wówczas zyskujemy duże możliwości aranżacyjne. Dysponujemy pustą ścianą, którą możemy dowolnie zaaranżować. W późniejszym czasie dobór lustra może być trudniejszy, bo wymaga już od nas większych umiejętności aranżacyjnych i zastanowienia. Nie zawsze mamy miejsce na powieszenie lustra, choć można to sprytnie rozwiązać, wybierając duże lustra stojące

Lustro do sypialni

Bardzo często sypialnia w wielu mieszkaniach pełni również funkcję garderoby. Lustro jest więc obowiązkowym elementem w takim wnętrzu. Pozwala na właściwy dobór garderoby, czesanie się, a nawet na robienie makijażu. Standardowo lustro może być umieszczone na jednej ze ścian. Jeśli ma pokazywać całą sylwetkę, musi być odpowiednio duże. Bardzo dobrym rozwiązaniem, zwłaszcza wszędzie tam, gdzie brakuje miejsca na ścianie, jest zakup lustra stojącego. Może być ono oparte o meble, ścianę lub być osadzone w specjalnym stelażu np. obrotowym pozwalającym na regulację nachylenia kąta lustra. Wybierając lustro, musimy uwzględnić nasze potrzeby. Do makijażu wystarczy mniejsze lusterko na toaletce lub nad nią, które będzie odpowiednio oświetlone. Podczas ubierania niezbędne jest lustro obejmujące całą postać. Koniecznie musimy zwrócić uwagę na styl czy kolor ramy lustra. Wszystko musi harmonijnie zgrywać się z resztą wyposażenia we wnętrzu. 
 

Lustro w przedpokoju

O ile możemy zrezygnować z lustra w sypialni, o tyle już w przedpokoju powinno być ono elementem obowiązkowym. Przed każdym wyjściem warto przejrzeć się i sprawdzić swój wygląd. Przedpokój zazwyczaj pozwala na umieszczenie średniej lub dużej wielkości lustra w każdym domu. Oprócz funkcji praktycznej lustro będzie pełniło funkcję ozdobną. Warto zadbać, aby było ono właściwie wyeksponowane i dekoracyjne.
 

Idealne lustro do łazienki

Łazienka to kolejne wnętrze, w którym obowiązkowo musimy umieścić lustro. Jest ono konieczne do wykonywania podstawowych czynności higienicznych takich jak robienie makijażu, czesanie się czy golenie w przypadku mężczyzn. Jego usytuowanie powinno być określone najlepiej podczas projektowania łazienki. Niektóre lustra nie są wieszane, ale przyklejane bezpośrednio do ściany razem z płytkami. Zazwyczaj lustro w łazience wieszane jest bezpośrednio nad umywalką. Podstawą jest zawsze oświetlenie, zwłaszcza że zazwyczaj w łazienkach brak jest światła naturalnego, które może wpadać przez okno.

 
Kolejna istotna sprawa przy wyborze lustra do domu to rama. Powinno być odpowiednio dobrana do stylu oraz kolorystyki całego wnętrza. W małych łazienkach najlepiej sprawdzają się lustra bez dużych ozdobnych ram, które tylko zabierają przestrzeń na ścianie i optycznie ją zmniejszają. Warto pamiętać, że z kolei duża lustrzana tafla może powiększyć małą i wąską łazienkę. Dlatego warto wykorzystywać lustra, aby nadać jej iluzję przestrzenności. Nie ograniczone możliwości aranżacyjne mamy tylko w dużych łazienkach. Tam takich luster może być nawet kilka. Oczywiście pod warunkiem, że będą one tworzyć ze sobą harmonijną całość.

Rama lustra

Bez względu na miejsce, gdzie zostanie powieszone lustro, należy bardzo starannie przemyśleć rodzaj ramy lustra. Zazwyczaj do wyboru mamy ramy:

- drewniane – wykonane z litego drewna, pomalowane na kolor uwydatniający naturalny wygląd drewna, mogą być bogato zdobione lub bardzo proste;

- klasyczne – są duże, masywne, często z bogatymi zdobieniami, pasują do pomieszczeń stylizowanych na styl retro czy glamur, ramy malowane są wówczas na kolor złoty czy srebrny;

- nowoczesne – proste ramy o często niezbyt wyszukanym kształcie, pasujące do niemal każdego wnętrza;

- z czarną ramą – lustro może być oprawione w cienką czarną oprawę lub szeroką wykonaną ze stali czy PCV, czarny dodatek pozwala wyeksponować lustro, jednocześnie wprowadzając do wnętrza nowoczesną elegancję oraz minimalizm.

Podsumowując, to, jakie lustro wybierzemy do domu, nie jest bez znaczenia. Zawsze musi ono pasować do stylu we wnętrzu oraz być odpowiednio funkcjonalne i praktyczne. W przypadku lustra do łazienki dużą uwagę należy przywiązać do funkcji praktycznej lustra. W łazience powinno być ono na tyle duże, aby można było przy nim wykonywać podstawowe czynności higieniczne. Do gdy łazienka jest mała, można wykorzystać lustro do powiększenia przestrzeni. Z kolei wybierając lustro do przedpokoju, należy uwzględnić walory dekoracyjne dodatku. Korytarz czy przedpokój jest pierwszym miejscem, do którego wprowadzany naszych gości. Musi być on reprezentatywny i ładny. Sprawiać wrażenie schludnego i przytulnego.