stoły i krzesła do salonu

Salon jest miejscem reprezentatywnym w każdym domu. Stanowi swoiste centrum rozrywki, spotkań rodzinnych i towarzyskich. Musi być odpowiednio zaaranżowany, aby pełnił swoje funkcje. Zazwyczaj w małych salonach królują stoliczki kawowe obok kanapy. Jeśli natomiast dysponujemy większą przestrzenią, warto pozwolić sobie na stworzenie w salonie jadalni z nowoczesnym stołem oraz krzesłami.

Jadalnia w salonie – wady i zalety

Jadalnia pozwala na wspólne celebrowanie posiłków przy stole wszystkich członków rodziny. W kuchni nie zawsze jest wystarczająco miejsca, aby ustawić stolik, a co dopiero stoły z krzesłami. Wydzielone pomieszczenie z funkcją jadalni jest idealnym rozwiązaniem, zarówno dla małych, jak i dużych przestrzeni. Zapewnia odpowiedni komfort spożywania posiłków i jednocześnie jednoczy całą rodzinę. Jadalnia w salonie pozwala na zachowanie większej prywatności podczas przyrządzania posiłków. Goście nie obserwują gospodarzy podczas gotowania czy serwowania poszczególnych potraw, co jest na pewno bardziej komfortowe. Na stół w jadalni trafiają już gotowe, finalne produktu w postaci pięknie podanych dań, dzięki temu możemy wywołać lepszy, często zaskakujący efekt wśród gości. Odrębna jadalnia od kuchni pozwala również na większe odseparowanie zapachów unoszących się podczas gotowania.

Idealny kształt stołu do jadalni

Umeblowanie jadalni jest jednak dużym wyzwaniem aranżacyjnym. Kluczowymi elementami wyposażenia, na którym należy się skupić są stoły i krzesła do salonu. Istotny jest rozmiar oraz kształt stołu. Stół w kształcie prostokąta czy kwadratu łatwiej dopasować do kształtu całego pomieszczenia. Większość pokoi w mieszkaniach ma formę prostokąta czy kwadratu. To sprawia, że z łatwością można postawić mebel prosto pod ścianą i będzie on wyglądał bardzo dobrze. Stół okrągły lub w kształcie owalu wymaga już większej ilości miejsca. Tylko ustawiony w centrum jadalni pozwala na uzyskanie odpowiedniego efektu wizualnego. Prosty stół wraz z dopasowanymi do niego krzesłami tapicerowanymi sprawdzą się w jadalniach urządzonych na styl skandynawski, minimalistyczny, nowoczesny czy retro. To wszystko nada wnętrzu tak pożądanej przestronności i lekkości całej aranżacji.

stoły z krzesłami do salonu

Krzesła do stołu do salonu

Ilość krzeseł powinna być naturalnie dostosowana zarówno do liczby członków rodziny, jak i liczby dodatkowych gości. Warto wziąć w zapasie dwie czy trzy dodatkowe sztuki, które okażą się niezastąpione podczas odwiedzin znajomych czy dalszej rodziny. Idealnym rozwiązaniem jest nabycie stołu z kompletem krzeseł, w liczbie trochę większej od liczby domowników. Jeśli jest to niemożliwe ze względu na małą powierzchnię jadalni, dobrze wygospodarować inne miejsce do przechowywania dodatkowych krzeseł.

Istotny jest również materiał, z jakiego wykonano meble. W trosce o maksymalny komfort domowników i gości, poleca się krzesła tapicerowane. Są one nie tylko niezwykle wygodne, ale również idealnie sprawdzają się jako instrument aranżacyjny, ożywiających wnętrze i nadający mu eleganckiego charakteru. Odpowiednie krzesła ocieplają jadalnie i dodają jej przytulności. Można zdecydować się również na krzesła drewniane będące produktem ponadczasowym i funkcjonalnym. Warto wybrać te modele krzeseł, które są zarówno stylowe, jak i wygodne dzięki swojej ergonomicznej konstrukcji.