Segregowanie odpadów jeszcze do niedawna sprawiało Polakom dość duży problem. Kiedy wreszcie udało się wypracować przyzwyczajenie, co do jakiego pojemnika powinno trafić, pojawiło się pytanie, jak postępować ze zużytym sprzętem elektronicznym. Plastik, metal, a może odpady zmieszane? Czym w ogóle jest sprzęt elektroniczny? 

Jakie odpady uważane są za zużyty sprzęt elektroniczny?

Z urządzeń elektronicznych każdy z nas korzysta praktycznie codziennie. Dopóki nam służą, to wszystko jest w porządku. Jednak częsta eksploatacja prowadzi do tego, że sprzęt się zużywa i trzeba wymienić go na nowy. Właśnie w tym momencie okazuje się, że dotychczasowe urządzenie trzeba wyrzucić. Tylko jakiego rodzaju odpadem jest? Wiele osób myli pojęcie odpadów elektrycznych z elektronicznymi. Prawda jest tak, że te odpady odrobinę się różnią.
Do zużytego sprzętu elektronicznego zaliczyć można:

 • Telefony i tablety.
 • Czytniki książek.
 • Radary.
 • Smartbandy.
 • Urządzenia elektroakustyczne.
 • Zabawki elektroniczne.
 • Urządzenia z system Android, Windows Home i MeeGo.

Na każdym wymienionym sprzęcie powinien być umieszczony specjalny znaczek przedstawiający przekreślony pojemnik na śmieci. Oznacza on, że zużyty sprzęt elektroniczny nie może być wyrzucony do kosza z innymi odpadami.
Za niezastosowanie się do oznaczeń grozi kara grzywny. 

Gdzie wyrzucić zużyty sprzęt elektroniczny?

Skoro zużytego sprzętu elektronicznego nie można wyrzucać wraz z innymi odpadami, to przecież gdzieś musi znajdować się miejsce, w którym bezpiecznie można się go pozbyć. I tak rzeczywiście jest. Można zdecydować się na jedną z możliwych opcji.

 • Pozostawienie sprzętu w serwisie. W przypadku gdy sprzętu nie da się naprawić lub jest to zwyczajnie nieopłacalne, to pracownik serwisu zobowiązany jest go przyjąć, nieodpłatnie.
 • Oddanie sprzętu w miejscu dostawy. Zużyte urządzenia można oddać kurierowi (jeśli dostawa była do domu) lub w sklepie (przy zakupach stacjonarnych). Ważne jest to, aby oba sprzęty były tego samego rodzaju i pełniły tę samą funkcję.
 • Odniesienie sprzętu do punktu zbierania. Prawie w każdym mieście znajduje się tzw. punkt zbiórki selektywnej. Istnieje możliwość także odbioru z domu użytkownika, jednak trzeba będzie trochę poczekać.
 • Pozostawienie sprzętu w dużym markecie. Jeżeli sprzęt jest niewielkiej wielkości, to można zostawić go w sklepie powyżej 400 m2 bez konieczności kupowania czegokolwiek.

Przed oddaniem urządzenia należy wyjąć z niego baterię, o ile ją posiada. Zużyte baterie można pozostawić w każdym sklepie powyżej 25m2.
 

Dlaczego odpady elektroniczne trzeba oddzielnie segregować?

Zużyty sprzęt elektroniczny może zawierać wiele niebezpiecznych pierwiastków. Są one nie tylko szkodliwe dla naszej planety, ale także dla człowieka. Zgodnie z prawem tzw. elektrośmieci podlegają obowiązkowi zbierania, odzysku i recyklingu. Dopiero gdy sprzęt trafi do punktu zbiórki, pracownik podejmie decyzję co z nim zrobić. Może przeznaczyć go na recykling lub utylizację. To obowiązkiem producenta jest umieszczenie wcześniej wspomnianego znaczka na produkcie, który wprowadza do obiegu. Natomiast użytkownik musi się dostosować i pozbyć zużytego sprzętu elektronicznego zgodnie z zasadami.

Artykuł napisane we współpracy ze skup elektroniki Poznań