Zima to trudny okres dla ptaków. Niskie temperatury i opady śniegu sprawiają, że znacznie trudniej niż w cieplejszych miesiącach roku zdobywać im pożywienie. Aby ułatwić ptakom przetrwanie tego niełatwego okresu, warto zaopatrzyć się w karmnik. Podpowiadamy, czym kierować się przy jego wyborze i jakie przysmaki w nim umieścić.

Karmnik dla ptaków — dlaczego warto?

Dlaczego warto kupić karmnik dla ptaków? Dzięki niemu można każdego dnia obserwować z bliska różne gatunki, które z natury są płochliwe. To doskonała rozrywka zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Przydomowy ogród odwiedzać mogą zarówno wróble czy sikorki, jak i trznadle, mazurki, rudziki, kosy, zięby, dzwońce, a nawet dzięcioły lub sójki. Karmnik dla ptaków pozwala im przetrwać trudne warunki zimowe, kiedy to mają one mocno ograniczony dostęp do źródeł pokarmu. Wynika to zarówno z zalegającej pokrywy śnieżnej, jak i tego, że zimą dni są krótsze, co sprawia, że ptaki mają o wiele mniej czasu na zdobycie pokarmu. Warto wspomnieć tutaj także o tym, że lot aktywny wymaga sporo energii, nie pozwalając na gromadzenie wewnątrz ciała zapasów.

Jak zwabić ptaki do karmnika?

Jak zwabić ptaki do karmnika? Sposobów na to jest wiele. Przede wszystkim, należy w odpowiedni sposób przystosować przestrzeń dookoła karmnika. Warto go ustawić w dobrze widocznym miejscu, tak aby ptaki z łatwością go dostrzegły. Karmnik umieścić można na przykład w pobliżu żywopłotu czy gęstych krzewów. Dzięki temu ptaki będą się czuły bezpieczne. Karmnik powinien się znajdować w miejscu, do którego nie będą miały dostępu zwierzęta domowe, takie jak psy czy koty. Wybierając go, warto postawić na model wyposażony w kilka platform mogących pomieścić dużą ilość ptaków oraz odpowiednio duże otwory, dzięki którym korzystać będą mogły z niego różnych rozmiarów zwierzęta. Aby karmnik był atrakcyjny dla ptaków, należy go regularnie oczyszczać z resztek jedzenia oraz odchodów (w przeciwnym wypadku dojść może do rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych). Oprócz tego, warto w bezpośrednim jego sąsiedztwie umieścić poidełko z czystą wodą.

Co wsypać do karmnika dla ptaków?

Co wsypać do karmnika dla ptaków? Przysmaki, jakie się tam znajdą należy dostosować do dokarmianych gatunków zwierząt. Powinny być one możliwie jak najbardziej naturalne i pozbawione dodatków, takich jak sól czy przyprawy. Karma dla ptaków musi być jak najbardziej zbliżona do przysmaków, które ptaki wybierają żywiąc się same poza sezonem zimowym. Dobre ziarna dla ptaków to między innymi słonecznik, pszenica, rzepak czy konopie. Nie pogardzą one również innymi przysmakami, takimi jak orzechy lub słonina.

Więcej o karmieniu ptaków przeczytasz na blogu -> Czy i czym karmić ptaki - pokarm i ziarna dla ptaków

Karmnik dla ptaków na nodze

Ciekawą alternatywą dla tradycyjnych, wiszących konstrukcji może być karmnik dla ptaków na nodze. Najczęściej wykonuje się do z litego drewna — czy to świerkowego, czy sosnowego. Karmnik tego typu jest wytrzymały i solidny. Stojak, który stanowi jego podstawę zakopuje się w ziemi, co skutecznie chroni przed jego przewróceniem się podczas silnych podmuchów wiatru.

Karmnik dla małych ptaków

Wielkość karmnika należy dostosować do wielkości ptaków, które będą go najczęściej odwiedzały. Jeżeli w przydomowym ogrodzie przeważnie spotkać można bogatki oraz sikorki modre, warto zainwestować w karmnik tubowy, podwieszaną kulę lub rożek tłuszczowy. Wynika to z tego, że ostre pazury i silne palce tych ptaków wymagają punktu zaczepienia. Jeżeli chodzi natomiast o wróble i mazurki, najlepiej w ich przypadku sprawdzać będą się tradycyjne, drewniane karmniki dla ptaków.