Sejfy znane są z banków, gdzie zabezpieczają kosztowności przed złodziejami. Chęć ochrony drogocennych przedmiotów jest oczywista również dla osób prywatnych. Dobry sejf powinien się znaleźć w każdym domu. Wydaje się, że jego zadaniem jest ochrona gotówki przed kradzieżą. Jednak profesjonalne sejfy posiadają szereg innych zastosowań, przydatnych w codziennym życiu. O czym powinno się wiedzieć, planując kupno domowego sejfu?

Komu przyda się sejf domowy?

Sejf domowy jest przydatny, aby stworzyć bezpieczne miejsce, w którym można ukryć wartościowe przedmioty. Co można przechowywać w sejfie? Wszystko co ma jakąkolwiek wartość materialną lub sentymentalną. Deponuje się w nim pieniądze. Najczęściej jest to waluta polska, jednak przygotowując się do wyjazdu za granicę, przechowuje się obce banknoty. Sejf to dobre miejsce na złożenie biżuterii, szczególnie jeśli nie będzie używana przez najbliższy czas, a także innych kosztowności. Również pamiątki rodzinne, noszące wartość sentymentalną, można zdeponować, co uchroni je przed kradzieżą i zniszczeniem.

Co jeszcze można przechowywać w sejfie domowym?

Sejf ma wiele innych zastosowań. Fani militariów i myśliwi, w myśl ustawy, zabezpieczają w nim swoją broń. Jest też dobrym miejscem na przechowywanie ważnych przedmiotów, jak zapasowe kluczyki, dokumenty pojazdu, paszport, hasła i loginy. Niektóre sejfy przystosowane są do przechowywania laptopa i dysków z danymi. Różnorodność potrzeb i zastosowań sprawiła, że katalog tych urządzeń jest rozbudowany.

Jakie są rodzaje sejfów? Gdzie można zamontować sejf?

Kupując sejf należy określić, do czego będzie używany. Potrzeby będą przekładać się przede wszystkim na rozmiary urządzenia. Do przechowywania jedynie gotówki i drobnych przedmiotów, wystarczy niewielka kasetka. Chcąc deponować w nim laptop, należy zadbać o odpowiednie rozmiary. Myśląc o przetrzymywaniu w sejfie broni, na przykład myśliwskiej strzelby wraz z amunicją, trzeba dostosować wymiary urządzenia. Należy też wybrać takie, które posiada odpowiednią klasę bezpieczeństwa.

Urządzenie, jeśli ma być uznane za sejf, powinno mieć określoną klasę bezpieczeństwa (atest). Jest ona nadawana w oparciu o europejskie normy, kryteria techniczne lub rozporządzenia. Warto przed zakupem sprawdzić, czy urządzenie posiada atest i czy będzie zgodny z przeznaczeniem. Warto kupić sejf z pewnego źródła, posiadający określoną klasę i dobre zabezpieczenia http://sejfexpert.pl/sejfy-domowe.

Jak montuje się sejfy domowe?

Sejf można zainstalować w domu na kilka sposobów. Mała kasetka może być schowana na przykład w szafie i wyjmowana w razie potrzeby. Większe sejfy występują jako urządzenia wolnostojące, lecz dla komfortu i bezpieczeństwa, należy skorzystać z opcji przymocowania ich do ściany lub podłogi. Z pewnością, w razie kradzieży, będzie to stanowić dodatkowe utrudnienie. Sejf da się też zabudować i zamaskować, tak by nie był od razu widoczny.

Jakie są rodzaje zamków w sejfach domowych?

Nie tylko sposób instalacji wpływa na podniesienie poziomu bezpieczeństwa. Sejf musi być wyposażony w zamek odpowiedniej jakości i progi oraz rygle uniemożliwiające wepchnięcie drzwi do środka. Podstawowe rodzaje zamków to kluczowy i elektroniczny. Zaletą pierwszego jest niższa cena, zaś w przypadku drugiego nie trzeba nosić ze sobą klucza i martwić się o zagubienie. Istnieją inne rodzaje zamków na przykład biometryczny.

Sejf domowy okaże się przydatnym zakupem dla każdego, kto chce przechować cenne przedmioty i uchronić je przed kradzieżą oraz niepowołanymi osobami. Szeroka oferta takich urządzeń umożliwia wybór urządzenia, który najlepiej odpowie na potrzeby użytkowników.