Wybór właściwej wiązanki na grób bliskiej osoby zależy od wielu czynników. Jest to jedna z najpopularniejszych dekoracji, po które się sięga zarówno w przypadku pogrzebu jak i uroczystości Wszystkich Świętych czy przy innych rocznicach w trakcie roku. W ten sposób można wyrazić pamięć, szacunek i miłość do zmarłych. Na rynku dostępne są zarówno żywe jak i sztuczne, warto wiedzieć, które wiązanki będą lepszym rozwiązaniem. 

Charakterystyka wiązanek

Wiązanki to kompozycje kwiatowe, które mają takie samo zastosowanie jak wieńce. Jednak znaczącą różnicą jest różnica - wiązanki są o wiele mniejsze i bardziej poręczne. Często kształtem przypominają płaski bukiet i dzięki temu można je ułożyć na nagrobku lub wstawić do wazonów. Dużą zaletą wiązanek jest ich uniwersalność i łatwa dostępność. Do ich przygotowania można użyć wielu gatunków kwiatów, bardziej oryginalnych niż najbardziej powszechne róże, gerbery czy chryzantemy.

Klienci sięgają po wiązanki także dlatego, że są o wiele bardziej eleganckie.

Wiązanki żywe a sztuczne

Wiązanki żywe są bardzo okazałe i atrakcyjne wizualnie. Na rynku dostępne jest naprawdę wiele kwiatów, z których można stworzyć wiązanki.

Mimo wielu zalet jakimi wyróżniają się wiązanki z żywych kwiatów, wiązanki że sztucznych wcale nie są takim przeżytkiem. Obecnie w sklepach można znaleźć sztuczne kwiaty, które charakteryzują się bardzo wysoką jakością i wyglądem przypominają kwiaty żywe. W niektórych przypadkach można się nawet pomyśleć stwierdzając czy dane kwiaty są sztuczne czy prawdziwe. Niestety należy zaznaczyć, że ceny tak dobrych jakościowo kwiatów mogą być naprawdę wysokie.

Dużą zaletą sztucznych kwiatów jest ich trwałość. Kwiaty sztuczne (zob. https://zniczefenix.pl/kwiaty-sztuczne/) nie więdną i nie straszne im szkodliwe czynniki atmosferyczne, dlatego mogą one ozdabiać grób przez bardzo długi czas. Można je także umyć, aby dłużej prezentowały się atrakcyjnie.

Żywy czy sztuczny podkład

Warto zaznaczyć, że kwestia wyboru żywych czy sztucznych wiązanek nie dotyczy tylko samych kwiatów. Duże znaczenie ma także sam podkład. Klienci najczęściej sięgają po podkład że świerku i świeżych kwiatów. Iglaste gałązkę stanowią bardzo eleganckie podłoże. Innym rozwiązaniem jest układanie kwiatów żywych lub sztucznych na gąbce florystycznej. W przypadku żywych kwiatów jest ona wypełniona wodą, dzięki czemu rośliny zachowują swoją świeżość.

Zarówno wiązanki z żywych jak i sztucznych kwiatów mogą się prezentować naprawdę atrakcyjne. Wiele zależy od budżetu, a także od konkretnych warunków. Warto zapoznać się z dostępnymi ofertami.