Fotowoltaika jest coraz bardziej popularna z uwagi na wzrost cen prądu i zmiany naszych preferencji. Coraz chętniej sięgamy bowiem po czystą energię pochodzącą od słońca. Montaż systemu fotowoltaicznego może przynieść bardzo duże korzyści. Warto dowiedzieć się o nim więcej.

Systemy fotowoltaiczne są coraz bardziej popularne w naszym kraju. Nowoczesne rozwiązania dostarczają liczni producenci, choćby revoltenergy.eu. Zadaniem tych urządzeń jest przetworzenie energii słonecznej w elektryczną. Co jeszcze warto o nich wiedzieć? 

Jakie jest działanie instalacji fotowoltaicznej?

System fotowoltaiczny to rodzaj instalacji, której celem jest przetworzenie energii słonecznej w elektryczną. Zamontowanie takiego systemu np. na dachu domu jest cenione z przynajmniej dwóch powodów. Przede wszystkim jest to rozwiązanie sprzyjające ekologii. Drugą zaletą jest fakt, że pozwala zaoszczędzić pieniądze, które byłyby wydane w związku z opłatami za energię elektryczną.

Z czego składa się system fotowoltaiczny?

Z czego zbudowany jest system fotowoltaiczny? Podstawowymi elementami takiej instalacji są ogniwa. Ich zadaniem jest zawsze bezpośrednia zamiana energii słonecznej w elektryczną. Dokonuje się to w procesie konwersji fotowoltaicznej. Kluczowe jest to, że nie towarzyszą jej negatywne zjawiska w postaci emisji spalin lub innych zanieczyszczeń.

Poszczególne ogniwa zostają ze sobą mechanicznie połączone w moduły i panele. Cały system fotowoltaiczny może składać się z bardzo wielu paneli. Do jego powstania niezbędne są jednak jeszcze dwie kategorie wyposażenia. Chodzi o akcesoria tworzące konstrukcję montażową paneli i elementy dostosowujące. Może być to kontroler napięcia, falownik lub magazyn energii w przypadku systemów autonomicznych.

Systemy fotowoltaiczne dzieli się na off-gird (autonomiczne) i on-gird (przyłączone do sieci). Popularność zyskują systemy zintegrowane z elektryczną siecią publiczną. Dzięki nim możliwe jest bieżące wykorzystywanie energii wyprodukowanej przez ogniwa i przekazywanie nadwyżek do sieci publicznej. Konieczne jest przy tym zastosowanie licznika dwukierunkowego. To urządzenie pomiarowe odpowiada za zliczanie przepływu prądu do sieci i z sieci.

Jakie korzyści rodzi montaż systemu fotowoltaicznego?

Dlaczego warto zamontować na dachu swojego domu lub innego budynku system fotowoltaiczny? Coraz większe znaczenie mają tu motywacje związane z dbaniem o środowisko naturalne. Korzystanie z czystej energii pochodzącej ze słońca jest bardzo dobrym sposobem na przyłożenie się do ochrony środowiska.

Jednocześnie doskwierają nam ciągłe podwyżki cen energii elektrycznej. Nie ma wielu nadziei na to, że ich koszt będzie malał. Inwestycje w fotowoltaikę są doskonałym sposobem na choćby częściowe uniezależnienie się od wzrostu cen energii elektrycznej. Z czasem wkład poniesiony na zakup urządzeń i montaż instalacji zwraca się. Przygotowano przy tym szereg rozwiązań prawnych i finansowych, które mają skłaniać do inwestowania w fotowoltaikę. 

Więcej o fotowoltaice przeczytasz na Sanerga.pl