Każdego dnia elementy drewniane znajdujące się na zewnątrz narażone są na działanie niekorzystnych warunków. Warto mieć świadomość, że drewno wymaga szczególnego podejścia, ponieważ jest jednym najbardziej wymagających materiałów wykończeniowych. Jeśli nie zostanie odpowiednio zabezpieczone, szybko ulega zniszczeniu i degradacji. Jak zatem przedłużyć żywotność drewna na zewnątrz? Wystarczy sięgnąć po odpowiednie produkty, Konserwacja drewna odbywa się przy użyciu specjalistycznych farb do drewna. Dzięki temu powłoka skutecznie chroni elementy dekoracyjne przed szybkę eksploatacją.

Idealna farba do drewna

Farba do drewna musi odznaczać się szczególnymi właściwościami. Stosowana do użytku zewnętrznego ma za zadanie ochronę przed promieniowaniem słonecznym. Chcąc uniknąć nagrzewania się elementów drewnianych, warto wybierać farbę o jasnych barwach. Kolory ciemniejsze pochłaniają ciepło. Unikalny skład farby bardzo często zapewnia nie tylko świetny efekt o walorach dekoracyjnych, ale również wielosezonową ochronę pomalowanych elementów. Farba do drewna jest na tyle specyficzna, że po jej aplikacji tworzy na powierzchni lekko gumową powłokę. Jest ona w pełni paroprzepuszczalna oraz wodoszczelna.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu farby do drewna?

Większość oferowanych farb na rynku, dedykowana jest malowaniu wszelkiego rodzaju konstrukcji drewnianych. Bez przeszkód możemy pomalować drzwi zewnętrzne, ramy okienne, płaty czy tarasy. Przed dokonaniem ostatecznego zakupu należy zapoznać się z informacjami na opakowaniu produktu. Producent na etykiecie zawarł istotne informacje. Po zapoznaniu się ze szczegółową specyfikacją danej farby i jej charakterystyką jesteśmy w stanie określić słabe i mocne strony danego produktu. Wybierając farbę, należy zwrócić uwagę również na łatwość aplikacji, rodzaj malowanej powierzchni czy czas schnięcia. Opinie konsumentów mogą okazać się kluczowe podczas podjęcia właściwej decyzji zakupowej.

Jaka farba do drewna na zewnątrz najlepiej się sprawdzi?

Podczas wyboru farby nie możemy pominąć jej przeznaczenia. Drewno znajdujące się w wewnątrz zdecydowanie w mniejszym stopniu narażone jest na czynniki szkodliwe niż te na zewnątrz. Do malowania elementów drewnianych poza domem można wybrać:  
  • farbę alkidową – która jest bardzo wytrzymała i świetnie zabezpiecza powierzchnie intensywnie użytkowane czy wystawione na działanie warunków atmosferycznych; 
  • farbę olejną – która tworzy specyficzną odporną powłokę na działanie wody i słońca;

Niektórzy stosują farbę kredową do malowania na zewnątrz. Charakteryzuje się on co prawda najmniejszą trwałością ze wszystkich farb zewnętrznych, ale dobrze sprawdza się do szybkiego malowania detali, które nie będą szczególnie mocno eksploatowane. Do malowania można też użyć farby akrylowej. Jest ona co prawda średnio trwała, ale dzięki niej możemy uzyskać ciekawy efekt dekoracyjny.