W przemyśle elektronicznym stosowane są różnego rodzaju związki chemiczne i masy o szczególnych właściwościach w zakresie przewodnictwa ciepła. Jednym z nich są pasty termoprzewodzące, które są istotnymi izolatorami elektrycznymi. Sprawdźmy, jakie mają zastosowania i właściwości. 

Charakterystyka pasty termoprzewodzącej

Pasta termoprzewodząca występuje w postaci masy. Masa sama w sobie nie przewodzi prądu, tylko ciepło. Nakłada się ją w celu pokrycia powierzchni styku między silnie nagrzewającymi się częściami a elementami odpowiedzialnymi za oddawanie ciepła. Już cienka warstwa masy jest w stanie wyrównać mikroszczeliny i skutecznie powiększyć obszar przewodzący ciepło. Każdy producent zwraca uwagę, że należy kontrolować datę przydatności pasty termoprzewodzące do użytku. Po jej upływie pasta może nie wykazywać tak pożądanych właściwości termoprzewodzących ciepła.

Rodzaje past termoprzewodzących

Na rynku dostępne są różnego rodzaju pasty termoprzewodzące. Różnią się one między sobą zarówno rodzajem bazy materiałowej, jak i dostępnością w określonych opakowaniach. Najczęściej do kupienia są pasty w tubkach, foliach czy puszkach. Ciekawą opcją są strzykawki o różnych pojemnościach, które znacznie ułatwiają aplikacje.

Producenci podczas produkcji masy wykorzystują inne składniki, co przekłada się prostotę w aplikacji czy na ich indywidualne właściwości. Najczęściej pasty termoprzewodzące tworzy się na bazie silikonów czy żywic epoksydowych. Tworzone są produkty, w których skład wchodzą również poliakrylany czy poliuretany. Można też kupić masy dostępne na bazie różnych metali np. glinu, cynku, złota, srebra, a nawet galu. Różnorodność past termoprzewodzących doskonale widoczna jest na przykładzie oferty sklepu https://www.tme.eu/pl.

Przed wyborem właściwego produktu należy sprawdzić, czy będzie on odpowiedni do danej go powierzchni, na którą masa zostanie zaaplikowana. Jeśli elementy jest aluminiowy, nie powinno się stosować past, które w swoim składzie mają związki o działaniu korozyjnym. Istotna jest również przewodność termiczna, określana w W/mK. Tylko jej właściwy poziom jest w stanie zapewnić, że przebieg procesu przekazywania ciepła do układu chłodzenia będzie odbywał się we właściwy sposób.

Aplikacja pasty termoprzewodzącej

Podczas aplikacji ważna jest dokładność, tak aby nie pokryć nią innych elementów. To mogłoby doprowadzić do zwarcia. Pasty termoprzewodzące mogą być stosowane podczas chłodzenia podzespołów komputerowych, co znacznie polepszy pracę i żywotność samego procesora. Produkt w formie cienkiej warstwy, nakładany jest wówczas na całą powierzchnię procesora. Do nakładania pasty można wykorzystać specjalne pędzelki. Niektóre masy mają takie w zestawie. Pasty termoprzewodzących nie trzeba specjalnie suszyć. Wysychają same pracy urządzenia.