Posiadając przestronny salon, warto tę przestrzeń podzielić na strefy. Można to zrobić oddzielając je poszczególnymi meblami charakterystycznymi właśnie dla danej części, ale jest jeszcze inny sposób, a mianowicie wybór sufitu podwieszanego. W dzisiejszym poradniku podpowiemy Wam, gdzie i jak go wykonać. Oto nasze top 3 pomysły na podwieszany sufit w salonie. Dzięki temu zyska on jeszcze więcej nowoczesnego charakteru, choć jak się zaraz okaże sprawdzi się nawet w klasycznych wnętrzach. Poznacie też wszystkie zalety zastosowania sufitu podwieszanego w salonie.

Dlaczego warto zdecydować się na sufit podwieszany w salonie?

Bez wątpienia sufit podwieszany ma walory estetyczne. Jest dodatkowym elementem architektonicznym we wnętrzu, który obniża pokój, a jednocześnie lepiej podświetla dany fragment przestrzeni. Doskonale prezentuje się z oczkami czy tubami LED, ale można go również ozdobić oświetleniem liniowym, które daje dodatkowe światło i walory estetyczne. Ponadto podkreśla geometryczny kształt sufitu podwieszanego. Można zdecydować się na oświetlenie LED producenta AKB Poland, ponieważ w swoim asortymencie ma długie taśmy LED oraz zasilacze i sterowniki do tego rodzaju oświetlenia. Warto podkreślić, że sufity podwieszane pełnią doskonałą rolę izolatora, zarówno termicznego, jak i akustycznego. Dzięki zastosowaniu tego rodzaju rozwiązania w mieszkaniu w bloku można zniwelować słyszalność kroków sąsiada z góry. Co ciekawe sufit podwieszany może również korygować nierówności tego właściwego, stąd również wtedy gdy ściany i sufity nie zostały odpowiednio wyprofilowane można zdecydować się na takie rozwiązanie. Poznaliśmy nieco zalet, czas zatem przejść do wykonania.

Top 1: półokrągły sufit podwieszany w kuchni otwartej na salon

Prace nad sufitem podwieszanym zawsze trzeba rozpocząć od zbudowania konstrukcji, na której opierać się będą płyty gipsowe. Należy zatem przymocować ramę z profilów UD, a potem stworzyć na niej konstrukcję z profilów CD. Potem można zamontować do stelaża płyty gipsowe. Postępowanie jest takie samo niezależnie od konstrukcji sufitu. W przypadku półokrągłego trzeba należy zastosować tzw. profile gięte. Do wykończenia sufitu można wykorzystać także listwy gzymsowe. W ten sposób można też stworzyć sufit podwieszany w stylistyce klasycznej. W półokrągłym suficie można zamontować oczka LED. Zaletą bez wątpienia jest fakt, że wszelkie przewody są ukryte. Półokrągły sufit świetnie sprawdzi się w aneksie kuchennym otwartym na salon.

Top 2: prostokątny sufit podwieszany w części jadalnianej salonu

Nasza druga propozycja dotyczy prostokątnego sufitu podwieszanego w części jadalnianej. Tu również kluczowe znaczenie ma konstrukcja. Jeśli sufit znajduje się nad stołem, to najlepiej wykorzystać punktowe, ale bardziej efektowne oświetlenie. Mogą być to chociażby lampy wiszące, które można powiesić symetrycznie albo na różnej wysokości. Prostokątny sufit podwieszany można pomalować w kolorystyce pasującej do pozostałej części pokoju. Jednak może on również stanowić kontrast dla aranżacji. Wtedy zostanie utrzymany w białym kolorze.

Top 3: sufit podwieszany z podwójnym oświetleniem LED w strefie wypoczynkowej

Bez wątpienia sufit podwieszany w salonie sprawdzi się także w strefie wypoczynkowej. Dzięki niemu nie trzeba włączać głównego światła na środku pokoju i można w danym momencie oświetlić tylko jedną strefę, podczas gdy inne pozostaną nieoświetlone. Oświetlenie LED, które sprawdzi się w tym przypadku to oczywiście oczka LED, a także taśmy LED RGB. Dzięki temu można sterować nastrojem w strefie wypoczynkowej. Wystarczy tylko zastosować odpowiednie sterowniki i przy użyciu pilota czy ściemniacza, a nawet aplikacji można sterować oświetleniem. W strefie wypoczynkowej najlepiej sprawdzi się prostokątny lub kwadratowy sufit podwieszany.

Sposobów wykonania sufitu podwieszanego może być naprawdę wiele. Dzięki zastosowaniu giętych profili, a także oświetlenia liniowego można stworzyć sufit podwieszany w kształcie fali. Tutaj stosuje się specjalistyczne płyty regipsowe do gięcia. To nasz bonus na koniec, który jednak wymaga pomocy osoby, która niejedną taką konstrukcję już wykonała.