Serce jest centralną częścią krwiobiegu. Ze względu na sposób działania porównywane jest do pompy, której praca dostosowuje się do aktualnych potrzeb organizmu. W nowoczesnym i energooszczędnym budynku takim „sercem” staje się pompa ciepła. Co warto wiedzieć o tym urządzeniu? Gdzie szukać wsparcia w jego montażu i uruchomieniu? Czytaj dalej.

Krótka lekcja o historii pozyskiwania ciepła za pomocą pomp

Czy wiesz, że historia pomp ciepła ma już ponad 200 lat? Jej początek wyznaczyły pierwsze innowacyjne dokonania z obszaru chłodnictwa. Mowa o:

  • konstrukcji pierwszego absorpcyjnego agregatu chłodniczego (1810 rok),
  • budowie pierwszej chłodziarki sprężarkowej (1830 rok).

Z upływem czasu zaczęto podejmować próby wyjaśnienia mechanizmów zachodzących między ciepłem a pracą.

W 1852 roku pojawiła się pierwsza publikacja zawierająca dowody na to, że maszyny chłodnicze mogą nie tylko skutecznie chłodzić, ale i ogrzewać. Kolejne publikacje stały się impulsami do rozpoczęcia prac nad udoskonalaniem technologii chłodniczo-grzewczej. Nie mogłoby się to udać oczywiście bez upowszechniania i rozwoju energii elektrycznej.

Kiedy te urządzenia zaczęły wzbudzać zainteresowanie w naszym kraju? Montaż pomp ciepła rozpowszechnia się od początku lat 90. Od tego czasu aż do teraz popularność pomp stale wzrasta. Wpływają na to takie czynniki, jak wprowadzanie programów dofinansowania, a także zwiększanie świadomości korzyści płynących z ogrzewania energią odnawialną.

W jaki sposób działają powietrzne pompy ciepła?

Pompy ciepła można porównywać do serca ze względu na podobieństwo odgrywanych przez te dwa „urządzenia” ról:

  • tak jak serce stanowi centralną część krwiobiegu, tak samo pompa ciepła jest najważniejszym elementem systemu grzewczego w domu,
  • często serce łączy się z bezpieczeństwem, stałością i źródłem gorących uczuć, a takie wrażenia dla domu i komfortu mieszkańców można zestawić też z pompą ciepła.

Ale w jaki sposób tak naprawdę działają pompy ciepła? Pracę urządzenia można w pewnym stopniu porównać do funkcjonowania lodówki – pompa nie chłodzi, lecz ogrzewa i przenosi zimne powietrze na zewnątrz. Cieszące się popularnością pompy powietrzne wykorzystują więc powietrze jako nośnik energii.

Wsparcie specjalistów w montażu systemu dla domu

Ogrzewanie budynku z wykorzystaniem źródeł naturalnych to lepszy wybór dla komfortu jego mieszkańców, domowego budżetu i środowiska. Takim naturalnym źródłem może stać się np. powietrze. Ostateczną decyzję dotyczącą wyboru źródła ciepła i rodzaju urządzenia warto skonsultować z osobami posiadającymi specjalistyczną wiedzę i doświadczenie.

Odwiedź stronę NaSwoim.com.pl i skorzystaj z eksperckich wskazówek i porad. Dowiedz się więcej o optymalnym dla swojego budynku systemie grzewczym, a także o nowoczesnych rozwiązaniach, których wybór warto rozważyć (np. folia grzewcza pod panele). Zachęcamy do kontaktu i współpracy ze specjalistami działającymi w branży budowlanej, grzewczej oraz OZE od 2015 roku.

 

Tekst powstał przy współpracy z instalatorem pomp ciepła – AZEnergia.