Bez cienia wątpliwości można przyznać, że róże zaliczają się do grona najpiękniejszych kwiatów ogrodowych. Jak zapewnić im optymalne warunki do rozwoju? Poniżej ujawniamy sekrety dotyczące uprawy i pielęgnacji tych roślin. 

Czy róże to popularne kwiaty ogrodowe?

Pielęgnacja róż przynosi ogrodnikom moc satysfakcji. Zwieńczenie ich starań pojawia się w fazie rozkwitu, kiedy kwiaty zachwycają nie tylko wyglądem, ale i hipnotyzującym wręcz zapachem. Róże ogrodowe oferują ogromne bogactwo odmian. To z kolei otwiera furtkę do tworzenia niemal bajkowych kompozycji kolorystycznych. Jeżeli również doceniasz te kwiaty - zacznij spełniać marzenia o ogrodzie różanym już w tym sezonie!

Odmiany róż - Jakie róże sadzimy w polskich ogrodach?

Rabatowa róża pnąca jest chętnie wybierana z kilku powodów. Jednym z nich jest bujne kwitnienie, co w zestawieniu ze sporymi rozmiarami może stworzyć ciekawy efekt kwiatowej ściany. Przy sięgnięciu po odpowiednie podpory czy sadzenie przy pergolach można stworzyć prawidziwe bajkową scenerię!

Róże należą do wieloletnich roślin, które przy właściwej pielęgnacji będą kwitnąć przez długi czas.

Róże wielokwiatowe osiągają z kolei wysokość około jednego metra, a zdecydowana większość z nich sprawdzi się także jako kwiaty cięte.

Na rodzimym gruncie spotyka się także często róże rabatowe, które będą tworzyć ciekawe aranżacje w każdym ogrodzie.

W opozycji do najpowszechniej spotykanych róż w odmianie czerwonej czy białej warto także zainteresować się mniej popularnymi, ale oryginalnymi odmianami. Przykład stanowi tutaj choćby róża wielokwiatowa niebieska oraz fioletowo-biała. Skutecznie zwraca uwagę i zachwyca unikatową kolorystyką.

Sadzonki róż - jak i kiedy sadzimy róże?

W ciągu roku można wskazać dwa terminy, w których można przystąpić do ulokowania sadzonek w podłożu. Pierwszy z nich obejmuje okres między marcem a kwietniem, a drugi - między wrześniem a listopadem.

Aby róże wspaniale się w ogrodzie zadomowiły ważne są dobrej jakości sadzonki róż, które można kupić tutaj: https://cebule-kwiatowe.pl/roze/. Sklep firmy Benex oferuje róże w sadzonkach różnych odmian - od parkowych, przez rabatowe po róże pnące.

Poza odpowiednim terminem równie ważne jest także właściwe przygotowanie gleby. Najpierw zaleca się przekopanie podłoża w celu pozbycia się chwastów. Można także sięgnąć po kompost, a po upływie około 10-14 dni można już przystąpić do sadzenia.

W pierwszej kolejności warto jednak skrócić korzenie o kilkanaście centymetrów oraz umieścić je na dobę w pojemniku z wodą oraz mieszanką środka grzybobójczego. Po tej operacji sadzonki róż można umieścić już w wykopanych uprzednio dołkach.

Jak często podlewać róże?

W pielęgnacji róż istotne jest to, aby podłoże było delikatnie wilgotne. Warto przy tym wystrzegać się podlewania w środku słonecznego dnia. Najlepszą porą są wczesne godziny poranne - wtedy słońce sprawnie osuszy pędy, ograniczając tym samym ryzyko chorób.

Pielęgnacja róż jesienią - to trzeba wiedzieć

Przed nadejściem jesieni zaleca się usunięcie zasuszonych i chorych pędów. Równie ważne jest pozbycie się opadłych liści z ogrodu, co pomoże ograniczyć ryzyko wystąpienia chorób grzybowych. Gdy temperatury na zewnątrz zaczną osiągać minus 5 stopni - wówczas sugeruje się zabezpieczenie krzewów, np. poprzez okrycie ich gałązkami z drzew iglastych.

Wybór stanowiska dla róż

W pierwszej kolejności warto zadbać o zapewnienie odpowiedniego stanowiska. Podłoże powinno być piaszczysto-gliniaste i odpowiednio nasłonecznione. Należy przy tym pamiętać, że róże, które podczas rozkwitu będą mieć ciemne płatki nie powinny być lokowane w miejscach, które będą silnie eksponowane na słońcu. Może to bowiem skutkować poparzeniem. Jeżeli zatem Twój ogród jest ulokowany od strony zachodniej czy południowej - warto wówczas zdecydować się na jasne odmiany. Północna i zacieniona strona również nie będzie dobrym pomysłem, podobnie jak stanowiska w miejscach narażonych na działanie wiatru.

Powyższy poradnik powinien przybliżyć dobre praktyki dotyczące pielęgnacji róż. Starania są zdecydowanie warte zachodu - wszelki trud zostanie wynagrodzony w okresie efektownego i wieloletniego kwitnienia.