Ostatnie miesiące nauczyły nas, jak bardzo ważny jest dystans społeczny. Ba, w zasadzie wymusiły to, a nam nie pozostało nic innego, jak dostosować się. Często rezygnując w wielu ulubionych zajęć  i aktywności, jak chociażby chodzenia na mecze, koncerty, basen czy saunę. Jednak o ile prywatny basen przerasta finansowo możliwości większości z nas, to akurat z sauną nie ma takiego problemu. W domu czy w ogrodzie saunę można postawić nawet w kilka dni i cieszyć się jej dobroczynnymi właściwościami.

Sauna fińska i jej wpływ na organizm

Można powiedzieć, że sauna ma dobroczynny wpływ zarówno na ducha, jak i na ciało. Wejście do niej kojarzy się bez wątpienia z odprężeniem. Zostawiamy za progiem troski, obowiązki i na kilka bądź kilkanaście minut pogrążamy się we własnym świecie. Wysoka temperatura, pot spływający z ciała i powolny oddech. Wystarczy spróbować takich praktyk kilka razy by pojąć, czemu tak bardzo lubią je Finowie i inne nacje Skandynawii. W przypadku sauny prywatnej, np. oferowanej przez serwis sauna.pl, dochodzi do tego jeszcze niezakłócony spokój, chociaż rzecz jasna nic nie stoi na przeszkodzie, by wejście do niej we dwójkę czy w gronie przyjaciół.

Psychiczne uspokojenie i relaks – to dla ducha. A co dla ciała oferuje sauna fińska? Przede wszystko regularne saunowanie ma działanie prozdrowotne i zwiększa odporność organizmu. Kluczem jest tu jednak właśnie regularność i powtarzanie seansów w odpowiednim rytmie (o tym później) i odpowiednio często. Jedna wizyta w saunie nie zmieni nic, albo co najwyżej niewiele. Natomiast regularne jej używanie, to już widoczne korzyści. Poprawa krążenia, korzystny wpływ na drogi oddechowe, na problemy żylne, na kondycję skóry, przyspieszona regeneracja – miliony ludzi na całym świecie przekonują się o tych właściwościach każdego dnia.

Prywatna sauna przy domu

Zakup domku saunowego nie jest aż tak dużym obciążeniem finansowym, jak mogłoby się wydawać. Biorąc pod uwagę korzyści, jakie niesie saunowanie, jest zresztą wydatek bardzo sensowny. Inwestycja we własne zdrowie, w tak niepewnych czasach, musi być opłacalna... Sauny zewnętrzne szczególnie dobrze wyglądają w ogrodach pełnych nasadzeń, kwiatów, drzew. Takich, w których tętni życie a saunowanie pozwala na kontakt z naturą. W ciepły dzień czy wieczór można wyjść z sauny, położyć się wygodnie na leżaku, podziwiać piękno przyrody i wypoczywać.

Rzecz jasna ogród nie musi być rustykalny czy naturalistyczny, bo można było w nim postawić saunę. Oferta domków saunowych, jest na tyle szeroka, że przy każdym domostwie sauna ogrodowa odnajdzie się i wkomponuje w otoczenie. To prawda, że daleko nam do Finlandii i nigdy jej nie dogonimy w ilości saun, ale coraz częściej można spotkać je w naszych ogrodach i domach. I dobrze, bo dla zdrowia ciała i ducha są rzeczą niezwykle pozytywną.