Klimatyzatory, jak każdy inny sprzęt, wymagają regularnej konserwacji i czyszczenia. Proces ten jest dość delikatny i złożony, dlatego najlepiej powierzyć go wykwalifikowanym specjalistom serwis klimatyzacji. Na przykład klimatyzator inwerterowy jest serwisowany nieco inaczej niż te same przemysłowe lub bez inwertera. Jak wyczyścić klimatyzację w domu? Udzielamy odpowiedzi na to pytanie!
 

Dlaczego tak naprawdę klimatyzator wymaga czyszczenia?

Nawet, jeśli korzystasz z klimatyzatora tylko od czasu do czasu, gromadzą się w nim kurz i brud, które mogą powodować:
  • Obniżenie funkcjonalności urządzenia;
  • Rozmnażanie się roztoczy, bakterii, grzybów, pleśni i innych patogenów;
  • Pojawienie się w pomieszczeniu nieprzyjemnego specyficznego zapachu z klimatyzacji domowej z powodu zatkania kanalizacji i zastoju kondensatu.
Zasadniczo czyszczenie klimatyzacji domowej powinno odbywać się raz w miesiącu lub w zależności od stopnia zanieczyszczenia filtrów w jednostce wewnętrznej. Jednak nie powinniśmy zapominać o bloku zewnętrznym. Może być konieczne oczyszczenie chłodnicy, łopatek, rur spustowych i wymienników ciepła. Te zadania należy już powierzyć specjalistom z centrum serwisowego serwis klimatyzacji Wrocław, ponieważ samodzielne wykonywanie takiej pracy nie jest zalecane i trudne bez specjalnych umiejętności, wiedzy i sprzętu.
 

Czy warto czyścić klimatyzację samodzielnie?

Dość często u osób, które chcą zrealizować dobry serwis klimatyzacji pojawia się pytanie: czy warto takie prace wykonywać samodzielnie, czy może lepiej jest skorzystać z fachowej pomocy? Cena fachowego czyszczenia klimatyzacji domowej nie jest zbyt wysoka, ponadto usługa ta jest świadczona w każdym regionie Polski, a więc jeśli tylko masz taką możliwość, zdecydowanie warto zamówić profesjonalny serwis klimatzyacji Gdańsk. Szczególnie, jeśli nie znasz się na zasadach funkcjonowania takiego urządzenia.

Jeśli jednak wolisz wszystko wykonywać samodzielnie, warto kupić wysokiej jakości środek do czyszczenia klimatyzacji domowej i za pomocą niego okresowo wykonywać czyszczenie jednostki zewnętrznej klimatyzatora. Warto także systematycznie wykonywać napełnienie klimatyzacji domowej dobrej jakości czynnikiem. 

Jak przebiega serwis klimatyzacji domowej?

Jak wyczyścić kanalizację w domu? Oto schemat szybkiego i łatwego czyszczenia klimatyzacji w warunkach domowych:
  • Odłącz klimatyzator od gniazdka;
  • Otwórz pokrywę jednostki wewnętrznej;
  • Wyjmij filtr, wyczyść go odkurzaczem, a następnie spłucz wodą;
  • Wytrzyj kurz z jednostki wewnętrznej;
  • Ostrożnie wymieniaj suche filtry.
Nawet, jeśli będziesz dokładnie wykonywać takie czyszczenie kilka razy w roku, od czasu do czasu będzie także pojawiało się zadanie czyszczenia wewnętrznych jednostek sprzętu. Podczas czyszczenia jednostki wewnętrznej klimatyzatora należy wyczyścić filtry, wentylator, wymiennik ciepła parownika i system odwadniający.

Zatem prawidłowe czyszczenie klimatyzatora przenośnego lub stacjonarnego obejmuje czyszczenie filtra, wymiennika ciepła jednostki wewnętrznej, systemu odwadniającego i wymiennika ciepła jednostki zewnętrznej. 

Dezynfekcja jako element konserwacji klimatyzacji

Częstotliwość czynności o charakterze antybakteryjnym, a także odgrzybianie i nabijanie klimatyzacji w domu zależy od przeznaczenia pomieszczenia i obciążenia eksploatacyjnego urządzenia. Sygnałem o konieczności pilnej dezynfekcji sprzętu jest najczęściej nieprzyjemny zapach z klimatyzacji w domu po włączeniu lub widoczny nalot pleśni i śluzu na wewnętrznych częściach dzielonego systemu. Niekwestionowanymi liderami w dziedzinie preparatów dezynfekcyjnych są obecnie antyseptyki o szerokim spektrum działania, oparte na chlorheksydynie, preparacie medycznym, który nie ma ścisłych przeciwwskazań i nie wywołuje reakcji alergicznych. Zapewniają nie tylko świeżość, ale także dobrą jakość powietrza.

W przypadku placówek medycznych i budynków mieszkalnych usługi dezynfekcji mogą być wykonywane wyłącznie przez firmy posiadające specjalne licencje upoważniające do wykonywania tego typu pracy, wydane przez państwową służbę sanitarno-epidemiologiczną.