Projektując nowy dom, chcemy, żeby był on zarówno funkcjonalny, jak i efektowny. Jednak każda rodzina ma własne, indywidualne potrzeby i preferencje, które również należy uwzględnić w projekcie. Na rynku dostępnych jest wiele takich propozycji, a podobne metraże można zaaranżować na zupełnie różne sposoby. Jak wybrać najlepszy projekt domu?
 
Projekt domu jest bardzo ważny. Należy dostosować go do rozmiarów i lokalizacji posiadanej działki, możliwości finansowych oraz potrzeb przyszłych mieszkańców domu. Popularne są także gotowe projekty domów, wiele propozycji można znaleźć na https://studiokrajobrazy.pl/. Dużym atutem takiego rozwiązania jest fakt, że projekty te zostały już wielokrotnie sprawdzone w praktyce. Na jakie aspekty warto zwrócić uwagę przed zakupem konkretnego projektu?

Powierzchnia domu

Duże, przestronne wnętrza z pewnością robią wrażenie, łatwiej jest je także zaaranżować. Jednak należy pamiętać, że większy dom to również wyższe koszty – zarówno budowy oraz wykończenia, jak i eksploatacji. Dlatego warto dobrze przemyśleć kwestie związane z metrażem i pogodzić względy ekonomiczne z wygodą. Obecnie wiele osób decyduje się na domy nieprzekraczające 100 metrów kwadratowych. Taki metraż umożliwia zaprojektowanie niewielkiego domu jednorodzinnego. Dzięki pomysłowym projektom z pewnością uda się stworzyć funkcjonalną przestrzeń, nawet na mniejszych powierzchniach.

Kwestie dotyczące prawa budowlanego

Polskie prawo budowlane przewiduje różne rozwiązania architektoniczne, które mogą mieć zastosowanie w konkretnych sytuacjach. Zanim rozpoczniemy projektowanie domu, warto dokładnie zapoznać się z aktualnymi przepisami. Poszczególne paragrafy opisują np. dopuszczalną wielkość domu na danej działce oraz szczegóły związane z projektem. Jest to bardzo ważne w przypadku gęstej zabudowy – może się np. okazać, że jedna ze ścian budynku musi pozostać ślepa. Istnieje wiele projektów, które uwzględniają takie wymogi.

Liczba łazienek

W zależności od planowanej liczby domowników, warto zastanowić się ile łazienek, będzie nam potrzebne. Ta kwestia bardzo usprawni poranne wychodzenie do pracy i szkoły. Najpopularniejszym rozwiązaniem, na które decydują się zwykle rodziny z 2 -3 dzieci jest budowa 2 łazienek. Dodatkowo w domach piętrowych warto zadbać o toaletę na każdym z pięter. To wygodne rozwiązanie, które bardzo przydaje się np. podczas organizacji spotkań towarzyskich.

Kuchnia – otwarta czy osobna?

Na etapie projektowania domu warto zadać sobie pytanie, czy interesuje nas kuchnia otwarta na salon, czy wydzielona jako osobne pomieszczenie. Każda z tych opcji ma swoje zalety i znajduje zwolenników. Otwarta kuchnia jest rozwiązaniem bardzo popularnym, które często spotykane jest w modnych aranżacjach wnętrz. Dzięki otwarciu kuchni można uzyskać wrażenie większej przestrzeni. Pozwala to także na kontakt osoby gotującej z resztą domowników. Jednak oddzielna kuchnia także może być dobrym rozwiązaniem. Zapobiega rozchodzeniu się po domu kuchennych zapachów, a jej wnętrze nie jest stale wystawione na widok gości.