Wybór sprzętu do pielęgnacji ogrodu jest niezwykle istotny. Odpowiednio dobrane urządzenia nie tylko usprawniają wszelkie prace, ale również wpływają na ich efektywność. Kosze trawy wymaga systematyczności i praktycznego podejścia. Wiele osób mających trawnik, zastanawia się, czy lepsza będzie podkaszarka, czy kosiarka do trawy. Wbrew pozorom te dwa urządzenia służą do tego samego, różnica będzie dotyczyć jednak sposobu obsługi oraz efektu, jaki uda się nam osiągnąć. Warto jeszcze przed zakupem dokładnie przeanalizować oba produktu, aby wybrać taki, który spełni nasze potrzeby.
 

Jak działa podkaszarka?

Podkaszarka jest swojego rodzaju kosą mechaniczną, która służy do wycinania roślin. Zazwyczaj jest urządzeniem spalinowym, choć i można spotkać podkaszarki elektryczne, które wymagają zasilania z gniazdka eklektycznego przy podłączeniu do kabla. Jeżeli źródło prądu jest blisko dostępne bądź poruszanie się z podłączonym kablem nie jest zbyt wygodne, warto pomyśleć o modelu wyposażonym w akumulator, bądź działającym na paliwo. Podkaszarka wyposażona jest w silnik oraz żyłkę, która pozostaje nawinięta na głowicę. Urządzenie doskonale radzi sobie z koszenie kępek trawy przy krawężnikach, brzegach ogrodzenia czy wokół rabat i pod krzakami. Dzięki niej dostaniemy się do miejsc, które są trudno dostępne. 
 

Jak działa kosiarka?

W ofercie dostępne są różne modele kosiarek – elektryczne, spalinowe, bijakowe czy automatyczne. Kosiarka spalinowa to stosunkowa mało skomplikowane urządzenie, które służy do podstawowej pielęgnacji trawy. Regularne koszenie trawnika jest niezwykle ważne, jeśli zależy nam na tym, aby mieć piękny i efektowny kawałek zieleni wokół swojego domu. Zanim zaczniemy koszenie kosiarką spalinową, musimy napełnić zbiornik paliwem. Ma to swoje ogromne zalety, ponieważ, nie musimy podłączać kosiarki do gniazdka elektrycznego i martwić się, czy kabel przypadkiem nie będzie zbyt krótki. Swobodnie możemy wykosić całą powierzchnię, bo urządzenie jest niemalże gotowe do pracy. Nie trzeba też troszczyć się o wcześniejsze naładowanie akumulatora w kosiarce.

Rozwój technologii doprowadził do wynalezienia modeli wyposażonych w napęd. Kosiarki spalinowe z napędem praktycznie same jadą do przodu. To nowoczesne rozwiązanie sprawia, że koszenie trawy jest zajęciem zbyt obciążającym dla naszych mięśni. Rola koszącego ogranicza się tylko do prowadzenia kosiarki bądź skorygowania jej kierunku jazdy. Ciekawym rozwiązaniem są również kosiarki – roboty do koszenia trawy, które można zaprogramować, aby kosiły określoną powierzchnię w wyznaczonych porach dnia.

Podkaszarka czy kosiarka do trawy – co wybrać?

Koszenie trawy przy pomocy kosiarki wymaga dość równego terenu, w przeciwnym razie koszenie będzie praktycznie niemożliwe. Kosiarka nie jest też zazwyczaj przystosowana do wysokiej trawy czy problematycznych chwastów. Używając więc zwykłej kosiarki, trudno będzie nam skosić roślinność w miejscach niełatwo dostępnych np. między drzewami, przy ścianie domu czy przy ogrodzeniu. W takich sytuacjach sprawdzi się podkaszarka, która dzięki specyficznej budowie może docierać do trudno dostępnych miejsc, niezależnie do ukształtowania terenu czy obfitości murawy.

Koszenie podkaszarką jest jednak bardziej uciążliwe, musimy trzymać urządzenie w stale wybranej pozycji. To bywa męczące i nie sprawdza się podczas koszenia dużych powierzchni. Tutaj, na równym terenie sprawdzi się idealnie kosiarka do trawy, która jest poręczniejsza i ściana rośliny do równego poziomu niezależnie od naszego wkładu pracy. Dodatkowo kosiarki makita mają jeszcze istotną zaletą, którą trudno kwestionować. Zostały wyposażone w kosz na trawę, dzięki temu koszone rośliny trafiają wprost do pojemnika, pozostawiając po sobie czystą powierzchnię murawy. W przypadku podkaszarek nie mamy możliwości natychmiastowego zebrania skoszonej trawy. Roślin muszą być samodzielnie wygrabiane i zbierane. To wymaga od nas dodatkowego zaangażowania i energii.

Ostateczny wybór właściwego urządzenia uzależniony jest od wielu czynników. Nie wątpliwie teren, jakim dysponujemy, jest jednym z nich. Jeśli mamy sporych rozmiarów trawnik i chcemy szybko ujarzmić rośliny, warto wybrać kosiarkę. Podkaszarka natomiast sprawdzi się w miejscach pełnym trudno dostępnych zakamarków.

Funkcjonalność obu urządzeń sprawia, że warto mieć je oba. Kosiarka szybko wyrówna niską trawę do pożądanego poziomu, a podkaszarki użyjemy w sadzie między drzewami czy w innych problematycznych miejscach, wymagających szczególne uwagi. Dzięki połączeniu tych dwóch nowoczesnych technologii każdy ogród czy trawnik będzie prezentował się imponująco.