Nawet idealnie urządzone wnętrze może z czasem coraz mniej odpowiadać naszym upodobaniom. Dotyczy to często mebli, które w trakcie użytkowania mogą ulec niewielkim uszkodzeniom. Nie zawsze jednak mamy możliwość, aby wymienić je na zupełnie nowe.
 

Jakie są sposoby na odświeżenie wnętrza?

Trendy we wnętrzach zmieniają się dynamicznie, podobnie jak nasz gust. Generalny remont wiąże się nie tylko z dużym zamieszaniem, ale też kosztami. Tymczasem już niewielkie zmiany mogą przynieść pożądany efekt i odświeżyć wnętrze mieszkania. Produktem, który może się do tego przydać, są folie samoprzylepne. Dzięki nim niskim kosztem i w zaciszu własnego domu, odmienisz meble, które straciły swój oryginalny wygląd. Jak jeszcze można wykorzystać wspomnianą okleinę? O czym należy pamiętać, zanim przystąpimy do pracy?

Okleina samoprzylepna – możliwości wykorzystania

Folia samoprzylepna w większości przypadków kojarzona jest z produktami reklamowymi. Tymczasem można ją z powodzeniem wykorzystać również we wnętrzu własnego mieszkania. Jest to produkt na tyle uniwersalny, że sprawdzi się na elementach zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Na rynku dostępne są trzy główne rodzaje folii samoprzylepnych:
  • monomeryczne, wykorzystywane zazwyczaj w produktach reklamowych,
  • polimerowe, które wyróżniają się zwiększoną trwałością,
  • wylewane, polecane do powierzchni profilowanych i pofałdowanych.

Możliwości wykorzystania folii samoprzylepne jest bardzo dużo. Świetnie sprawdzają się na szklanych powierzchniach. Dzięki nim odświeżysz wygląd paneli szklanych, które montowane są w kuchni pomiędzy szafkami a blatem. Taka okleina na szybę często wzmocniona jest winylowym laminatem. Umożliwia to jej mycie oraz zabezpiecza przed uszkodzeniami. Okleina samoprzylepna to także popularny sposób na renowację mebli. Z jej pomocą dasz drugie życie szafkom, które przestały wpisywać się we wnętrzarskie trendy.

Jak przykleić folię samoprzylepną?

Zastosowanie okleiny samoprzylepnej ma wiele zalet. Zanim jednak przystąpimy do odnawianie mebli czy innych elementów, warto dobrze się do tego przygotować. Przyklejenie folii samoprzylepnej może wydawać się bardzo proste. Tymczasem niedokładne przeprowadzenie całego procesu może przynieść mało estetyczny efekt pęcherzyków powietrza. Dlatego warto zacząć od przygotowania powierzchni, którą chcemy odnowić. Chodzi przede wszystkim o jej wyrównanie, usunięcie wszelkich zabrudzeń, kurzu i pyłu. Krok kolejny to odmierzenie odpowiednich kawałków folii. Dobrą praktyką jest pozostawienie niewielkiego zapasu folii na każdej krawędzi. Samo przyklejanie okleiny to zadanie, które wymaga dużej precyzji. Aby lepiej docisnąć folię i uniknąć pęcherzyków powietrza, można pomóc sobie ściągaczką do szyb. Ważne jest bowiem, aby wszelkie niedociągnięcia eliminować na bieżąco. W przeciwnym razie konieczne może okazać się zupełne usunięcie okleiny i położenie nowego fragmentu. Jest to jednak alternatywa dla remontu, którą warto przetestować.