Wielu właścicieli prywatnych domów i domków letniskowych sadzi krzewy ozdobne w swoim ogrodzie.

Te nasadzenia mogą pełnić funkcję żywopłotu, a także pozwalają ukryć nieestetyczne obszary terenu. Do projektowania krajobrazu można wybrać krzewy o różnych wysokościach, które mają różną odporność na warunki pogodowe, a także rośliny o różnych okresach kwitnienia i owocowania.

Gdzie sadzić krzewy?

Kochające słońce krzewy ozdobne i drzewa do ogrodu najlepiej sadzić w miejscach, w których jest wystarczająco dużo światła słonecznego, a kochających cień przedstawicieli należy umieszczać w zacienionych miejscach, w pobliżu budynków lub wysokich drzew. Rośliny powinny być wybierane w oparciu o cechy klimatyczne regionu, w którym mieszkasz. Ponadto przy wyborze sadzonek krzewów ozdobnych należy wziąć pod uwagę obszar terenu. Na małych obszarach nie zaleca się sadzenia wysokich i obszernych krzewów. Na ograniczonej przestrzeni lepiej sadzić małe krzewy, które będą kwitnąć do pierwszych przymrozków.

Żywopłot można stworzyć z niewymiarowych lub średnich krzewów o gęstej koronie, a także z ciernistych krzewów i roślin kolumnowych, na przykład z jałowców. Zobacz jak pięknie prezentują się krzewy ozdobne, takie jak weigela, buddleia, spirela i oleander wśród innych terenów zielonych. Bardzo oryginalnie wygląda łuk utworzony z gatunków pnących. Takimi krzewami można również ozdobić altanę lub ogrodzenie.

Jak wybrać sadzonki?

Ozdobne krzewy liściaste lub kwitnące nadają się do ozdabiania ścieżek i granic, Zieleń w formie żywopłotu może ukryć brzydkie obszary terenu lub przeciwnie, zaakcentować to, co chcesz pokazać. Przy wyborze krzewów należy kierować się zarówno estetycznym, jak i praktycznym przeznaczeniem. Możesz udekorować swój ogród zarówno za pomocą jednorodnych sadzonek, jak i mieszać różne rodzaje i odmiany roślin, które harmonizują ze sobą. To na przykład sadzonki azalii oraz sadzonki hortensji.

Tempo wzrostu krzewów ozdobnych wymaga starannej i systematycznej pielęgnacji, nasadzenia muszą być terminowo przycinane i formowane. Wiele roślin jest bardzo wybrednych co do składu gleby. Sama pielęgnacja krzewów, tylko na pierwszym etapie może być dla nas kłopotem. Dbamy o młode sadzonki, pomagając im dorosnąć. Kiedy już urosną, konieczność ich pielęgnowania jest sprowadzona do minimum.