Listwy przypodłogowe to istotny element wykończenia, który wpływa na estetykę całego pomieszczenia. Obok funkcji dekoracyjnej pełni również praktyczne, chroniąc ściany przed ewentualnymi zabrudzeniami. Od jakości listew zależeć będzie więc trwałość oraz wygląd całej podłogi. Nawet najpiękniejsze deski podłogowe nie będą prezentować się efektownie, jeśli będzie im brakować odpowiednio dobranego wykończenia. Podpowiadamy więc, czym należy się sugerować podczas wyboru listew przypodłogowych.

Funkcje listew przypodłogowych

Listwy przypodłogowe skutecznie maskują szczeliny powstałe między ścianą a podłogą. Deski podłogowe czy panele trudno dociąć tak perfekcyjnie, żeby nie było żadnej wolnej przestrzeni. Po drugie, nie zawsze jest to wskazane, zwłaszcza gdyż podłoga też z czasem zmienia swój kształt pod wpływem wilgotności powietrza we wnętrzu. Musi mieć miejsce, aby nie powodować uszkodzeń. Szpary wyglądają bardzo nieestetycznie, więc doskonałym rozwiązaniem są listwy przypodłogowe, które skutecznie ukrywają wszelkie niedoskonałości. Dobrze dobrana listwa sprawia, że podłoga wygląda bardzo estetycznie. Warto również stosować listwy ze względów użytkowych. Zabezpieczają one ścianę przed zabrudzeniem czy szkodzeniem. Do takich sytuacji może dojść, chociażby podczas mycia podłogi czy odkurzania. Listwa amortyzuje uderzenia również podczas gdy podłoga jest odkurzana przez automatycznego robota sprzątającego. Pod listwą można też ukryć okablowanie. Duża różnorodność zastosowania sprawia, że listwy są pożądanym elementem każdego pomieszczenia.

Dobór montażu i rodzaju listwy do podłogi

Istnieją różne zalecenia dotyczące sposobu wyboru listew przypodłogowych. Możemy dobierać je, sugerując się kolorem podłogi, jej strukturą czy wzorem, albo wybierać do innych elementów dekoracyjnych. W takim przypadku najczęściej odnośnikiem jest kolor drzwi czy okien. Na rynku dostępne są modele, które można pomalować na pożądaną barwę. Jest to szczególnie ważne w przypadku, gdy chcemy, aby listwa miała taki sam kolor co ściana. Bardzo nowoczesnym rozwiązaniem jest wybór listew kontrastujących, które podkreślają indywidualny charakter danego wnętrza. W pomieszczeniach stylizowanych na styl skandynawski takim kolorem będzie biel. Listwy przypodłogowe mdf razem z białą stolarką okienną oraz ościeżnicami drzwi będą tworzyły harmonijną całość. 
 

Listwa przypodłogowa możne mieć różny system mocowania. Najczęściej są to kołki rozporowe, klej, bądź klamry. Montaż listew na kołki wiercenia w ścianach. Same kołki muszą też mieć odpowiednią długość, aby przebić warstwę tynku i utrzymać listwę. Mocowanie listew na klej jest co prawdą najbardziej wygodne, ale użycie zbyt małej ilości zaprawy często wiąże się z ryzykiem odklejania się poszczególnych elementów od ściany. Szczególnie gdy mamy do czynienia z listwami o małej elastyczności. Klej do listew przypodłogowych musi odznaczać się określonymi właściwościami polecanymi przez producenta. Montaż listew na klamry zakłada najpierw zamontowanie elementu konstrukcyjnego do ściany, a potem umieszczenia listwy.

Rodzaje listew przypodłogowych

Dużą popularnością cieszą się listwy przypodłogowe mdf. Pokryte są najczęściej lakierem bądź barwną okleiną. Mogą być dostępne również w wersji białej. Dzięki ich dekoracyjnemu charakterowi jesteśmy w stanie stworzyć naprawdę efektowne aranżacje każdego wnętrza. Elementy sztukateryjne doskonale podkreślają piękno podłogi. Można nimi trafnie zaakcentować łączenie między ścianą a podłogą. Listwy przypodłogowe MDF doskonale sprawdzą się w każdym pomieszczeniu, niezależnie od jego metrażu. Odpowiednio dobrane są w stanie optycznie poszerzyć przestrzeni. Jest to szczególnie ważne w małych czy wąskich mieszkaniach. Przed podjęciem ostatecznej decyzji zakupowej warto, stworzyć wizualizację konkretnej aranżacji.

Szczególnym rodzajem listew przypodłogowych są listwy przypodłogowe wykonane z aluminium. Cechują się one dużą trwałością i odpornością na wilgoć. Nie tylko pełnią funkcje dekoracyjne, ale przede wszystkim ochronne ściany przed wszelkimi zabrudzeniami. Różnorodne modele listew zostały zaprojektowane w taki sposób, aby ich montaż pozwalał na zakrycie okablowania czy innych złączy. Maskowanie przewodów ukrywa je przed wzrokiem oraz gwarantując większe bezpieczeństwo zwłaszcza gdy w domu są małe dzieci. Listwy przypodłogowe aluminium mogą charakteryzować się kwadratowym, ostrym czy prostym zakończeniem. W barwach srebra czy złota nadają pomieszczeniu elegancji i nowoczesności. Doskonale pasują do współczesnych wnętrz.