Pergola tarasowa to jedno z najprostszych i jednocześnie najbardziej efektownych rozwiązań pozwalających na zadaszenie wybranego miejsca. Na rynku dostępnych jest bardzo wiele różnych konstrukcji sprawdzających się w tradycyjnych i nowoczesnych aranżacjach. Dzięki uniwersalnemu zastosowaniu pergole mogą być efektownym elementem dekoracyjnym, świetnie wpisującym się w krajobraz współczesnego ogrodu.

Zastosowanie pergoli tarasowej

Jeszcze kilka lat temu to parasole czy pawilony ogrodowe królowały w większości przydomowych ogródków. Chroniły przed słońce, były składane, ale niestety nie sprawdzały się podczas silnego wiatru i na dużej przestrzeni tarasowej. Doskonałym rozwiązaniem okazały się pergole. Pergola tarasowa to określonego rodzaju konstrukcja z zadaszeniem, która jest przeznaczona do ochrony danej powierzchni przed promieniowaniem słonecznym i innymi warunkami atmosferycznymi. Jej budowa jest dość prosta. Pergola składa się z nośnika całej budowli oraz zadaszenia. Może występować jako wolnostojąca konstrukcja lub być oparta o ścianę domu czy innego budynku. Pergola ma swoje zastosowanie zarówno w przestrzeni publicznej, jak i prywatnej. Można ją spotkać w ogródkach restauracyjnych, gdzie stanowi swoiste przedłużenie przestrzeni użytkowej lokalu, jak i przydomowych tarasach czy ogrodach. 


Zalety pergoli tarasowej

Nowoczesne pergole posiadają modnym design, idealnie komponujący się każdą przestrzenią ogrodową i to niezależnie do stylu. Pergola pozwala na efektownie przedłużenie domowej strefy wypoczynku. Dzięki temu, że jedna z części rekreacyjnych przeniesiona jest do ogrodu, zyskujemy większą przestrzeń i komfort użytkowania. Możemy w pełni otworzyć nasz dom i w okresie letnim przenieść nasze życie towarzyskie na zewnątrz. Pergola pozwala na korzystanie z miejsca wypoczynku niezależnie do warunków atmosferycznych na dworze. Bez przeszkód można jeść poranne śniadania w gronie najbliższych czy biesiadować wieczorami przy blasku lamp ogrodowych. Pergola tarasowa jest trwałym i stabilnym rozwiązaniem na długie lata. Całość konstrukcji została zaprojektowana w taki sposób, aby zapewnią jak największy komfort użytkowania. Dostępne są nowoczesne rozwiązania w zakresie sterowania zadaszeniem. Przy użyciu pilota możliwa jest zmiana kata nachylenia dachu czy nawet jego całkowite otwarcie. Możliwość zamontowania dodatkowego oświetlenia sprawia, że będziemy mogli przebywać na zewnątrz niezależnie od pory dnia czy nocy. Stworzymy niepowtarzalny klimatyczny nastrój sprzyjający relaksowi i wypoczynkowi.

Pergola aluminiowe czy drewniane?

Przed podjęciem ostatecznej decyzji dotyczącej wyboru rodzaju pergoli na tarasie warto określić swoje dokładne preferencje i konkretne oczekiwania. Pergole różnią się między sobą materiałem, z jakiego zostały wykonane, grubością profili aluminiowych czy rodzajem zastosowanej tkaniny. Doskonale to widać na przykładzie oferty: https://oknarolety.com/pergole. Nowoczesne pergole ogrodowe są przede wszystkim wykonane z tworzyw sztucznych, charakteryzujących się dużą wytrzymałością. Praktyczne, dyskretne i funkcjonalne konstrukcje gwarantują doskonałą jakość na długie lata. Wiele osób wybiera pergola, które urzekają swoim dekoracyjnym charakterem. Pergole wykonane z drewna wymagają od użytkowników więcej uwagi. Chcąc zachować ich świetność na długo, musimy dbać o ich regularną konserwację. Tylko właściwie dobrane środki zachowają piękny wygląd drewna i ochronią przed zniszczeniem. Nowoczesne pergole ogrodowe, których szkielet został wykonany ze stali bądź aluminiowe są całkowicie odporne na procesy korozyjne. Charakteryzują się często prostym minimalistycznym designem.