Nie od dziś wiadomo, że ekran telewizora nie wpływa korzystnie na zdrowie naszych oczu. Dotyczy to szczególnie osób korzystających z niego w zbyt małej odległości. Kto z nas nigdy nie usłyszał od rodziców "Odsuń się od telewizora, bo oczy popsujesz"? Odpowiednia odległość od TV jest kwestią, o której wszyscy wiedzą, ale nie każdy wie, jaka ona faktycznie powinna być. W jakiej odległości oglądać telewizję? Jakie czynniki wpływają na tę odległość? Dowiemy się tego w dzisiejszym artykule.  

Jaka odległość od telewizora?

Oglądanie TV w zbyt małej odległości może przyczynić się do powstawania różnych problemów zdrowotnych. Może powodować bóle oczu, bóle głowy, rozdrażnienie, jeśli jest źle ustawiony również bóle karku i pleców. Aby zachować dobre zdrowie i cieszyć się relaksem przy ulubionym programie, zadbaj najpierw o odpowiednie ułożenie sprzętu. Wielu producentów samo proponuje odległość, którą powinno się zachować, jednak należy wziąć pod uwagę, że nie wiedzą oni gdzie i w jakim pomieszczeniu zostanie ustawiony sprzęt. Wielkość pomieszczenia, a także ułożenie mebli ma swoje znaczenie. Duży ekran to nie zawsze lepszy wybór, lecz mały ekran również nie zawsze się nada.

Jeśli masz wątpliwości, a nie chcesz wierzyć innym na słowo, możesz skorzystać z kalkulatora odległości od TV. Zgodnie z jego założeniami każdy cal przekątnej, w przypadku telewizorów Full HD, to około 4 do 4,5 cm odległości. Jeśli chodzi o urządzenia Ultra HD (4K), jest to około 2,1 cm odległości. 

 


Najważniejsze zasady

Podczas zakupu nowego sprzętu elektronicznego do naszego domu oraz podczas umieszczania go, powinniśmy pamiętać o paru istotnych kwestiach, dzięki którym wybór będzie lepszy, a późniejsze korzystanie z niego o wiele bardziej komfortowe. Są to:

  • oświetlenie pomieszczenia - jest to ważna kwestia, o której trzeba pamiętać wybierając miejsce odpowiednie na nasz telewizor. Jeśli ustawimy go na przeciwko okien lub lamp obraz będzie nie wyraźny i bardzo ciemny, będą się w nim odbijały refleksy. Może okazać się konieczne kupno rolet lub zasłon.
  • estetyka pomieszczenia - wiszące przy ścianie kable lub leżące luzem na podłodze to coś, co bardzo psuje ogólny wygląd mieszkania lub domu. Wygląda to mało estetycznie oraz może przeszkadzać w codziennym użytkowaniu pomieszczenia.
  • łatwy dostęp do zasilania - najgorsze co może być, idealne miejsce znalezione, telewizor ustawiony, zamontowany. Na koniec okazuje się, że gniazdko jest za daleko i kabel zasilający nie dosięga. Na samym początku warto sprawdzić, czy zasilanie umieszczone jest blisko docelowego miejsca Twojego TV. Jeśli jest to model umożliwiający korzystanie z Internetu, sprawdź, czy będzie miał łatwy dostęp do sprzętów potrzebnych do poprawnego działania, np. tuner TV czy router. Ułatwić ci to mogą półki pod TV, możesz na nich umieścić router, głośniki i co tylko chcesz.
  • aranżacja - warto ustawić telewizor w takim miejscu, aby inni domownicy chodzący po domu nie przeszkadzali Ci w oglądaniu.
  • wysokość - odpowiednia wysokość na jakiej zostanie powieszony lub ustawiony ekran może wpłynąć na nasze zdrowie. Dlatego nie powinien on być zbyt wysoko ani zbyt nisko. 
 

Nie tylko rozmiar ma znaczenie

Na to, w jakiej odległości powinno się oglądać telewizję, wpływa nie tylko to, jakiej wielkości jest nasz ekran. Znaczenie ma również rodzaj ekranu. Podczas korzystania ze starszych modeli, które były przeważnie niewielkich rozmiarów, zalecane było, aby utrzymać odległość mierzącą nawet 10-krotność jego szerokości. Dziś te wartości są mniejsze, pomimo większych rozmiarów samych odbiorników. Ogólnie przyjętą zasadą jest, aby była to odległość nie mniejsza niż 2-krotność szerokości, ale nie mniejsza niż 4-krotność. Jest to dość ogólne zalecenie, które pod uwagę bierze tylko wielkość ekranów. Na to, jaką odległość od TV należy zachować wpływa:

  • wielkość,
  • rozdzielczość,
  • zużycie energii,
  • design,
  • dodatkowe funkcje, np. dostęp do internetu.