Kielichowiec wonny jest rośliną, którą coraz częściej spotykamy w polskich ogrodach i przydomowych kwietnikach. Dzięki nieskomplikowanej uprawie, a także odporności na niskie temperatury zadomowił się na naszych rabatach. Wspaniale pachnie i nietuzinkowo wygląda! Dowiedz się, jak go uprawiać i pielęgnować. 

Kielichowiec wonny – podstawowe informacje

Kielichowiec wonny (Calycanthus floridus) to krzew o ładnym ulistnieniu i czerwonych kwiatach w kształcie gwiazd. Osiąga wysokość 1,5–2 m i prezentuje się spektakularnie nie tylko wiosną i latem w porze kwitnienia, kiedy jego liście mają intensywny ciemnozielony kolor, ale także jesienią, kiedy przebarwia się na żółto. Liście kielichowca są w eliptycznym kształcie, omszone od spodu, o długości do 15 cm. Kielichowiec wonny jest rośliną coraz częściej poszukiwaną przez ogrodników i miłośników ogrodów. Oryginalny wygląd, a zwłaszcza zapach kielichowca przyciąga uwagę coraz większej rzeszy miłośników nietuzinkowych roślin. Choć roślinę tę spotkać możesz w ogrodach botanicznych, to nie jest ona na tyle wymagająca, byś nie dało się jej wyhodować we własnym ogrodzie.

Kiedy kwitnie kielichowiec?

Czerwone pąki kwiatowe pojawiają się pojedynczo na szczytach pędów wyrastających z gałązek. Kielichowiec wonny kwitnie od maja do lipca. Ozdobą rośliny są czerwone bądź purpurowe kwiaty, które przypominają budową kwiat magnolii – nie bez przyczyny, bowiem kielichowce są z nimi spokrewnione. Prócz atrakcyjnego wyglądu atutem tych kwiatów jest także ich zapach. Pachną niezwykle przyjemnie – ich woń przywodzi na myśl soczyste, dojrzałe truskawki, choć wielu osobom kojarzy się z innymi owocami: bananem, jabłkiem, a nawet ananasem. Co ciekawe, zapach kielichowca nie jest wydzielany wyłącznie przez kwiaty – pachnie cała roślina: liście, kora i korzenie.

Skąd pochodzi kielichowiec wonny?

Krzew ten pochodzi z Ameryki Północnej, gdzie jest uprawiany jako roślina ozdobna. Najczęściej spotyka się go na Florydzie i w południowo-wschodnich regionach tego kontynentu. Kielichowiec wonny jest znany także jako korzenny krzew bądź goździkowy pieprz – ze względu na specyficzny aromat wydzielany przez korę rośliny. Z tego też powodu północnoamerykańscy Indianie suszyli korę kielichowca, a po zmieleniu wykorzystywali ją jako przyprawę do wielu aromatycznych potraw. Warto zaznaczyć, że dziś już wiemy, że kora kielichowca zawiera toksyczne alkaloidy, dlatego jej spożycie w większych ilościach może być niebezpieczne. Można natomiast wykorzystywać starte świeże pędy rośliny jako naturalny specyfik przeciwko komarom i innym letnim owadom.

Jakie są idealne warunki dla kielichowca wonnego?

Idealnym miejscem w Twoim ogrodzie dla kielichowca wonnego będzie słoneczne do lekko zacienionego, osłonięte od wiatru i przeciągów stanowisko. Roślina lubi słońce, ale palące promienie nie są dla niego dobre, gdyż powodują schnięcie końców kwiatowych płatków. Zbyt zaciemnione miejsce natomiast sprawi, że krzew nie będzie w stanie rozkwitnąć w pełni i ukazać wspaniałości swoich kwiatów, a charakterystyczny zapach, który bez wątpienia jest głównym atutem rośliny, może okazać się w takich warunkach niezbyt intensywny. Do powstania aromatu potrzebne są promienie słońca.

Warto pamiętać, że kielichowiec jest odporny na mróz i chłód, jednak młode okazy mogą być delikatniejsze – należy okrywać je na zimę np. włókniną.

Jeśli zastanawiasz się, jaka ziemia sprawi, że kielichowiec wonny będzie rósł najlepiej, spieszymy z odpowiedzią. Ziemia powinna być żyzna, kwaśna, próchnicza. W żadnym wypadku nie może być sucha, piaszczysta – należy takie podłoże wzbogacić dodatkiem gliny i kompostu, aby stworzyć jak najlepsze warunki wzrostu dla krzewu o zapachu truskawki. Odpowiednia przepuszczalność gleby ma ogromne znaczenie w zapobieganiu powstawania zastojów wody, które dla tej rośliny mogą okazać się szkodliwe i niszczące.

Jak sadzić i pielęgnować kielichowiec wonny?

Może on rosnąć przy rabacie, w towarzystwie innych kwiatów i krzewów bądź w doniczce – na balkonie lub tarasie będzie prezentował się spektakularnie w porze kwitnienia, zwłaszcza młode okazy. Optymalną porą do sadzenia kielichowca jest wiosna bądź późne lato.

Kielichowiec wonny lubi wilgoć, nie należy dopuścić, by bryła korzeniowa rośliny była wysuszona. Pielęgnacja kielichowca nie jest trudna ani uciążliwa. Dawka kompostu podana wiosną pobudzi krzew do kwitnienia i wzrostu. Warto wokół rośliny rozłożyć warstwę ściółki, która zabezpieczy przez zbyt szybkim wysychaniem podłoża.

Regularne przycinanie krzewu kielichowca pomoże zachować jego formę, pozytywnie wpłynie także na obfitość kwitnienia. Najlepsza porą na takie zabiegi jest wczesna wiosna. Usuwa się pędy suche, chore, rosnące do wewnątrz i skrzyżowane. Pamiętaj, że kielichowiec należy do roślin rosnących wolno, więc skracanie pędów nie musi odbywać się co roku.

Jeśli w Twoich okolicznych sklepach ogrodniczych nie ma kielichowców wonnych, nie wzbraniaj się przed zakupem przez internet. Allegro oferuje wiele ofert, z których możesz skorzystać, aby wybrać roślinę do Twojego ogrodu.