Tradycyjne dywany, mimo że wyglądają pięknie i są bardzo miękkie w dotyku, mają jedną bardzo istotną wadę – szybko się brudzą. Pranie dywanu często też bywa uciążliwe i daje krótkotrwałe rezultaty. Rozwiązaniem mogą być nowoczesne maty winylowe, które świetnie ochronią powierzchnię i będą dobrze prezentować się we wnętrzu. Sprawdź, czym są produkty winylowe i czy warto je używać. 

Maty winylowe – co to?

Nowoczesne maty winylowe to produkty w całości wytworzone z tworzywa sztucznego. W ich skład wchodzi syntetyczne włókno PCV. Nie posiadają tradycyjnego włosia, a ich powierzchnia jest całkowicie gładka. Dzięki temu nie gromadzą kurzu ani nie są siedliskiem dla chorobotwórczych bakterii i drobnoustrojów. Maty winylowe są w pełni bezpieczne dla ludzi czy zwierząt i mogą być używane we wszystkich pomieszczeniach w domu.


Zalety i wady mat winylowych

  • Łatwość w czyszczeniu - Winylowa powierzchnia maty jest prosta w czyszczeniu. Wystarczy przetrzeć zabrudzenia mopem lub zwykłą szmatką z płynem, aby cieszyć się na nowo czystą powierzchnią. Mata więc świetnie sprawdzi się w pomieszczeniach, które łatwo się brudzą np. kuchni czy przedpokoju. To must have w domu alergików i małych dzieci.
  • Antyalergiczna powierzchnia - Dużym problemem przy tradycyjnych dywanach jest zatrzymywanie na jego powierzchni kurzu. Winylowe produkty są gładkie, dlatego też zanieczyszczenia nie wnikają w ich strukturę, a jedynie utrzymują się na jej powierzchni. Kurz łatwo można usunąć bez konieczności gruntownego mycia.
  • Duża wytrzymałość - Winyl charakteryzuje się sporą odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Przy standardowym użytkowaniu trudno go zarysować.
  • Stylowy dodatek - Mata winylowa świetnie wkomponuje się w wystrój pokoju dziecięcego, wystarczy wybrać odpowiedni wzór. Dostępne są modele dedykowane zarówno na zewnątrz na taras, jak i do kuchni czy przedpokoju. Produkty dostępne są w różnorodnych kształtach, dzięki temu możemy je z łatwością dopasować do naszych potrzeb.
  • Praktyczność - Nie musisz się obawiać, że na macie winylowej zostaną plamy po rozlanym soku czy kawie. Z łatwością usuniesz je niczym z kuchennego blatu. Wystarczy przetrzeć. Bez prania czy mycia. W łazience taka mata gwarantuje stabilność podczas wychodzenia z wanny czy spod prysznica. Specjalna powłoka zapobiega przesuwaniu się dywanu.
  • Izolacja hałasu - Zapewnią również izolację dźwięków w mieszkaniu, tłumiąc je. 
 
 
Dywany winylowe mają też swoje wady. Są zimne w kontakcie z gołymi stopami. Brakuje im tej przytulności, która jest widoczna w przypadku tradycyjnych wykładzin dywanowych. Wzór może się zetrzeć jeśli będziemy mocno wycierać lub używać niewłaściwych środków pielęgnacyjnych.

Przed podjęciem ostatecznej decyzji na pewno warto dobrze rozważyć zakup. Jeśli szukamy funkcjonalnych rozwiązań, to mata winylowa będzie świetnie się sprawdzała wszędzie tam, gdzie zależy nam na utrzymaniu wysokiego poziomu czystości. Łatwo ją wyczyśćmy i zawsze będzie się dobrze prezentować we wnętrzu czy na tarasie.