Co hodować w ogródku? Co sadzić, by cieszyć się pięknymi widokami? Które gatunki roślin wybrać i co warto o nich wiedzieć? Co poradnik, to inne rośliny do poznania i zasadzenia we własnym ogrodzie. My proponujemy trzy z nich – budleję trójkolorową, supertunię oraz migdałek na pniu. Zobacz, co mamy na ich temat do napisania! 

Budleja trójkolorowa

Odmian budlei jest naprawdę mnóstwo. Są wśród nich krzewy, pnącza i drzewa, łącznie ponad setka gatunków. Jedną z nich jest budleja trójkolorowa – i to ją Ci polecimy. Posadzona i „zaopiekowana”, w końcu rozrasta się na trzy połączone krzewy, które od wczesnego lata aż do początku jesieni cieszą oko kwiatami mieniącymi się trzema barwami (stąd właśnie nazwa) – żółtą, czerwoną oraz fioletową.

Zacznijmy jednak od początku. Roślina ta ma swoje wymagania i jeśli chcemy ją uprawiać, zadbajmy o wybranie dobrego stanowiska. Przede wszystkim pamiętajmy, że jest ona dość wrażliwa na mocniejsze powiewy wiatru, więc szukajmy takiego miejsca, w którym będzie od niego osłonięta. W porze chłodnej, szczególnie zimą, warto je z tego powodu dodatkowo zabezpieczyć.

Również wybór gleby jest ważny. Nie może się w niej gromadzić nadmiernie dużo wody, bo i tego budleja trójkolorowa nie lubi. Dodatkowo wskazane jest dostarczenie kompostu, jeśli ziemia jest zbyt gliniasta.

Warto dodać, iż w czasie wzrostu warto budleję co jakiś czas przycinać, ponieważ dzięki temu dłużej utrzyma się stan jej kwitnięcia.

Jak wspomnieliśmy, odmian jest wiele, więc jeśli ktoś woli wybrać budleję kwitnącą tylko jednym kolorem, nie ma żadnych przeciwwskazań – istnieją na przykład i takie o kwiatach białych lub niebiesko-fioletowych.

Supertunia

Oto i kolejna propozycja, nawiasem mówiąc popularna nie tylko w ogródkach, lecz również w hodowli balkonowej. Nic w tym dziwnego – supertunia rośnie szybko, kwitnie bardzo pięknie, a przy tym wszystkim można znaleźć takie jej odmiany (na przykład supertunia vista), które są dość odporne na warunki atmosferyczne. Zresztą nie tylko na nie, supertunie wykazują bowiem podwyższoną odporność na ewentualne inwazje mszyc.

No dobrze, ale skoro i w przymrozki, i w upały mają większe szanse na przetrwanie (co nie znaczy, że pozostają niezniszczalne, pamiętaj więc, aby o nie dbać!), to co można powiedzieć o glebie? Tu sprawdzi się podłoże lekko kwaśne i próchnicze.

Warto natomiast zadbać o nasłonecznienie tej rośliny – jeśli będzie mocne, po jakimś czasie ucieszy nas wysyp cudownych kwiatów. A te w przypadku supertunii są naprawdę obfite.

Dodajmy jeszcze jedną kwestię. To, że supertunia jest odporna na wysokie temperatury, nie zmienia faktu, że wymaga dobrego podlewania. Pamiętaj więc o tym, bo to nie kaktus!

A jak z rozmiarami, jakie osiągają supertunie? W zależności od odmiany mogą być bardzo zróżnicowane – od zupełnie małych, mających do 40 centymetrów długości, przez średnie, liczące do 80 centymetrów, aż po całkiem długie, ponad metrowe.

A co, jeśli ktoś lubi nieco pracy?

Jeśli jesteś tym typem ogrodnika lub ogrodniczki, dla którego kluczowe jest nie tyle cieszenie się efektem końcowym, co cały proces pielęgnowania uprawianych roślin, zainteresuj się migdałkiem na pniu. To drzewko, które wymaga licznych zabiegów, ciągłego doglądania i wyjątkowego dbania o ochronę przed brakiem wody czy przed przymrozkami. Migdałek na pniu ma także większe wymagania co do gleby, nawożenia, jak również dobrze nasłonecznionego stanowiska wzrostu. Krótko mówiąc, jest rośliną potrzebującą troskliwej opieki. Z drugiej strony zadbany potrafi naprawdę prześlicznie kwitnąć i cieszyć oczy, więc warto go uprawiać.