co odstrasza komary

Ukąszenie komara nie należy do najprzyjemniejszych. Swędzenie, pieczenie i ciągła potrzeba drapania może być dość frustrująca zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Całe szczęście istnieją skuteczne sposoby, które pomagają odstraszyć komary czy ograniczyć ich ilość wokół domu. Niezawodność preparatów chemicznych czy domowych patentów jest bardzo duża. Sprawdź, co odstrasza komary – poniżej 5 sprawdzonych sposobów! 
 

1. Środki na komary

Najlepszym preparatem odstraszającym komary są środki zawierające DEET. Insektycyd z przynajmniej 30 % zawartością DEET skutecznie chronią przed komarami, kleszczami oraz innymi owadami. Na rynku dostępne są preparaty o różnym stężeniu oraz sposobie aplikacji. Gdy jesteśmy na dworze, możemy stosować różnego rodzaju spray, którym spryskuje się odsłonięte partie ciała. Jego skuteczność jest krótkotrwała, dlatego konieczne jest systematyczne używanie produktów. Będąc w domu, możemy używać innego rodzaju produkty. Dużą popularnością cieszą się eklektyczne urządzenia odstraszające owady takie jak raid na komary. Elektrofumigator zawiera wymienny wkład z płynem na komary. Po wpięciu go do gniazdka pod wpływem ciepła uwalniane są substancje zwalczające nieproszonych gości. W zależności od wyrobu pełną skuteczność zyskujemy po 15 – 30 minutach od włączenia do gniazdka. Urządzenie jest na tyle skuteczne, że może być stosowane nawet przy otwartych oknach i zapalonym świetle. 


2. Opaski na komary

Opaski na komary przypominają swoim wyglądem bransoletki. Są wykonane z tworzywa sztucznego i posiadają właściwości wodoodporne. Nasączone płynem mają za zadanie odstraszyć komary i meszki. Opaskę można założyć na rękę, kostkę bądź też przyczepić w pobliżu narażonej na ukończenia części ciała. Działanie wyrobu jest ograniczone do kilku godzin od założenia. Opaska na komary może być stosowana wielokrotnie, pod warunkiem że będzie odpowiednio przechowywana w woreczku ze szczelnym zamknięciem. Najczęściej polecana jest małym dzieciom ze względu na to, że nie zawierają chemii, a naturalne olejki zapachowe. Odstraszacz można przyczepić do wózka w tracie spaceru. Podczas użycia warto obserwować czy nie występują reakcje alergiczne.

3. Olejki eteryczne

Badania wykazały, że zapach olejków eterycznych skutecznie odstrasza komary. Szczególnie w tym celu pomocny jest olejek miętowy, lawendowy, eukaliptusowy, z trawy cytrynowej czy goździkowy. Z olejków można wykonać domowej roboty spray, którym potem spryskamy ciało. Można też stosować je w dyfuzorach czy kominkach zapachowych. Olejki można dowolnie mieszać, aby wzmocnić efekt. Przed użyciem pamiętajmy, aby rozcieńczyć je z wodą lub innym oleju bazowym. Zwłaszcza gdy zechcemy preparat zaaplikować bezpośrednio na skórę. Zapach szybko wietrzeje i tracą swoją moc, warto więc spryskiwać się, wcierać w ciało preparat regularnie, najlepiej co 1-2 godziny. 


4. Rośliny odstraszające komary

Dobrym sposobem na odstraszenie komarów są aromatyczne rośliny, które nie są tolerowane przez intruzów. Szczególnie poleca się lawendę, geranium, komarzyce czy kocimiętkę. Pomocna może okazać się również bazylia czy mięta. Wszystkie te roślin mają intensywny zapach, który jest nielubiany przez owady. Rośliny można uprawiać w ogrodzie, ale również trzymać w domu czy na balkonie. Posadzone w donice geranium czy komarzyca na parapecie będzie zniechęcać komary do wlatywania przez otwarte okna. Zapach będzie tworzył niewidoczną barierę ochronną. Lawendę w donice można również ustawić na tarasie czy balkonie. Obecność odstraszających kwiatów zniechęci komary od uprzykrzania życia domownikom. 


5. Opryski na komary

Duża ilość komarów na dworze zależna jest od różnych czynników m.in. dużej wilgotności i ciepłej aury. Częste deszcze w miesiącach wakacyjnych sprzyjają namnażaniu komarów i meszek. W pobliżu domu – przydomowym ogrodzie, oczkach wodnych, gęstych zaroślach czy miejscach szczególnie zacienionych można stosować specjalnie opracowane opryski zwalczające komary i meszki. Na rynku dostępne są mocne preparaty owadobójcze, w postaci proszku, przeznaczone do rozcieńczenia. Opryski na komary wykonujemy opryskiwaczem ręcznym o pojemności przynajmniej 5 litrów. Wykonując oprysk, możemy być pewni, że nasze domowe obejście będzie wolne od różnego rodzaju owadów również: meszek, much czy kleszczy. Niektóre opryski mogą być także stosowanie wewnątrz pomieszczenia. Można więc je wykorzystać w budynkach gospodarczych czy domkach letniskowych. To z pewnością przyczyni się do zmniejszenia liczebności owadów i zwiększenia komfortu mieszkańców.