Dlaczego warto rozważyć wybór niani

Praca z dziećmi zawsze była jedną z najtrudniejszych, ponieważ wiąże się z większą odpowiedzialnością. Wielu współczesnych rodziców po prostu nie jest w stanie samodzielnie śledzić swoich dzieci, ponieważ dość trudno jest połączyć wychowanie z pracą, a także innymi zadaniami domowymi. Dlatego dla wielu istotne staje się poszukiwanie dobrej niani. Zapotrzebowanie na specjalistów w swojej dziedzinie zawsze pozostaje dość duże. Ważne jest, aby to zrozumieć praca niani kryje w sobie wiele szczegółów. Zarówno pracodawcy i aplikujące, muszą wiedzieć o nich i dobrze rozumieć.

Jakie kryteria powinna spełniać dobra niania?

Jeśli otworzysz link do dowolnego agregatora, takiego jak Jooble, możesz zrozumieć, że liczba ofert pracy dla niani jest dość duża. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że ta praca jest bardzo prosta i nie wymaga specjalnych umiejętności. Tak jednak nie jest: aby móc podołać wszystkie zadania, potrzeba dużo staranności i siły. Z reguły przy wyborze niani zaleca się zwrócenie uwagi na następujące kryteria:
  • doświadczenie zawodowe;
  • jak dobrze niania rozumie konkretne dziecko;
  • umiejętność prawidłowego działania w sytuacjach stresowych;
  • posiadanie dodatkowych umiejętności (np. nauczanie języków obcych).
I tutaj ważne jest, aby zrozumieć, że każda rodzina szuka niani w pierwszej kolejności zgodnie ze swoimi potrzebami. Niania dla niemowlaka i dla dziecka, które już przygotowuje się do pójścia do szkoły, to dwaj zupełnie różni specjaliści.

Wielu rodziców poszukuje niani, która będzie miała pewne wykształcenie. Na przykład nianie z wykształceniem medycznym są bardzo poszukiwane, ponieważ uważa się, że pozwala im to postępować właściwie, gdy dziecko źle się czuje. Tak samo dla niektórych rodziców ważna może być chęć niani do radzenia sobie z dodatkowymi obowiązkami: gotowanie, sprzątanie domu i wiele innych. Wszystko to jest brane pod uwagę przy wyborze niani i tworzeniu oferty dla kandydatów.
 

Jak dostać pracę jako niania

Pomimo tego, że w ostatnich latach w danej branży zaczęli działać również mężczyźni, kobiety nadal częściej są nianiami. Niektórzy z nich mają doświadczenie w wychowywaniu własnych dzieci, inni opiekowali się młodszymi braćmi lub siostrami, a jeszcze inni otrzymali specjalne wykształcenie. Niezależnie od tego, gdzie zostało nabyte doświadczenie w opiece nad dziećmi, niania musi nie tylko rozumieć, jak opiekować się dzieckiem, ale także mieć wystarczająco dużo siły psychicznej, aby naprawdę polubić dziecko.

Najłatwiej znaleźć odpowiednią pracę online. W Internecie regularnie publikuje się wiele różnych ofert. Do komunikacji z pracodawcą można również wykorzystać wszelkiego rodzaju komunikatory internetowe i inne narzędzia, jednak w większości przypadków praca niani zaczyna się od momentu, gdy rodzina dziecka poznaje jego przyszłego wychowawcę i okazuje się że potrafią między sobą dogadać.