Nie da się ukryć, że budowa dużych obiektów o przeznaczeniu publicznym to proces długi i skomplikowany. Oprócz takich kwestii jak zakup gruntów, uzyskanie niezbędnych pozwoleń czy zaprojektowanie całości pod względem architektonicznym, trzeba jeszcze wybrać generalnego wykonawcę. Gdzie go jednak znaleźć i o czym jeszcze należy wiedzieć? Zapraszamy do lektury!

Generalny wykonawca - kim jest?

Ten termin stosuje się w określeniu firm, które oferują kompleksowe usługi z zakresu prac budowlanych, jakie zleca inwestor. Generalny wykonawca zajmuje się więc całym procesem budowy od początku do końca. Dlatego też wybór takiego przedsiębiorstwa powinien być przemyślany - generalny wykonawca musi posiadać niezbędne doświadczenie, a także cechować się precyzyjnością.

Mowa tutaj przede wszystkim o kwestiach doradczych, jak i pomocy na każdym etapie tworzenia projektu. Wykonawca generalny musi umieć dostosować warunki inwestycyjne do indywidualnej sytuacji klienta. Dobrze jest wówczas sprawdzić, czy dany wykonawca posiada odpowiednie moce przerobowe, certyfikaty oraz jakich technologii używa podczas realizacji projektów. Warto też upewnić się czy dana firma posiada odpowiedni sprzęt, maszyny i transport. Dokładnie sprecyzowane musi być również wykorzystanie poszczególnych technologii i materiałów. Po więcej informacji zapraszamy na https://www.erbud.pl/.

Generalny wykonawca budowlany - gdzie go szukać?

Wybór odpowiedniego generalnego wykonawcy budowlanego może przyprawić o zawrót głowy. Oferty tego typu znajdziemy zarówno w prasie drukowanej, jak i Internecie. Ostateczna decyzja powinna być zawsze dobrze przemyślana i poparta odpowiednimi argumentami. Generalny wykonawca budowlany w Warszawie to np. Erbud. Firma świadczy swoje usługi od przeszło 30 lat, zatrudniając ponad 3000 pracowników i docierając aż do 5 innych rynków na terenie Unii Europejskiej. To największa spółka budowlana w Polsce, projektująca i tworząca obiekty użyteczności publicznej, a także działająca w segmencie budownictwa kubaturowego i przemysłowego.

Co musi robić generalny wykonawca budowlany?

Przede wszystkim musi umieć działać z dokumentacją projektową. Na tym etapie zweryfikuje wszelkie błędy i dokładnie opisze ewentualne problemy. Dodatkowo w skład jego obowiązków wchodzi pełna koordynacja wszystkimi pracami budowlanymi, zabezpieczenie placu budowy i realizacja wszelkich innych podpunktów zawartych w umowie z inwestorem.

Doświadczenie generalnego wykonawcy jest więc kwestią kluczową, bo projekt musi być ukończony w konkretnym terminie. Szereg działań związanych z realizacją budowy - harmonogramy, kosztorysy, ewentualne zatrudnienie podwykonawców - to wszystko leży w obowiązkach wykonawcy. Jego doświadczenie można sprawdzić w portfolio zamieszczonym najczęściej na stronie internetowej, choć dobrze również wczytać się w opinie inwestorów i zweryfikować, czy dany wykonawca rzeczywiście podejmuje się projektów w segmencie budownictwa, na którym nam zależy.