W pierwszej kolejności należy odpowiedzieć sobie na pytanie, w której strefie znajdzie się żarówka. Chodzi o jej lokalizację, a konkretniej czy będzie to żarówka do żyrandola czy może do kinkietu. Jeśli chodzi o mocniejsze oświetlenie czyli to sufitowe żarówka powinna mieć moc od 70 do 100 Watów.

W mniejszych lampach oświetlających węższą przestrzeń zwykle decyduje się na żarówki od 25 do 60 Watów. Należy jednak zwrócić uwagę na to czy omawiane oświetlenie służy do dekoracji czy też może do czytania. W czynnościach wymagających skupienia wzroku jak czytanie moc żarówki powinna być wyższa. Przykładowo doskonale się sprawdzi o mocy 60 Watów.

Najlepsza barwa świtała do salonu

Jeśli chodzi o barwę światła jest to raczej kwestia dotycząca indywidualnych preferencji. Będzie ona dotykała głównie kwestii kosmetycznych. Warto, aby barwa była dostosowana zarówno do ewentualnej pracy i odpoczynku w salonie. Ewentualnie w celu pogodzenia tych dwóch sfery życia można zdecydować się na żyrandol o innym oświetleniu i lampkę o odmiennej barwie. W takiej sytuacji będzie wystarczyło odpalić lampkę, aby praca stała się efektywniejsza. A przy relaksie korzystać z żyrandola.

Z reguły w salonach występują światła o barwie ciepłej. Jest to spowodowane w większości przeznaczeniem salonów do relaksu. Zimne barwy nie sprzyjają odpoczynkowi i powodują, że oczy stają się zmęczone. Ciepłe światło ma również pewien efekt psychologiczny polegający na wydawaniu się, iż jest bardziej przytulne.

Istotnym aspektem jest zmiana odbioru światła innych przedmiotów na skutek barwy oświetlenia. Przykładowo światło o ciepłej barwie będzie mocno tonowało zimne kolory ścian lub mebli oraz uwydatni cieplejsze barwy.

Zimniejsze wibracje tworzą kompozycje stymulujące do pracy. Jednak przez to zdecydowanie obniży się relaksacyjny duch salonu.

Charakterystyka barw światła

Przed samym wyborem barwy świetlnej należy odpowiedzieć sobie na pytanie- jak konkretna barwa wygląda? Standardowo dzieli się światło ze względu na barwę czyli na: światło zimne, neutralne oraz ciepłe. Dla konkretniejszego zobrazowania używa się Kelwinów. Są to wartości liczbowe informujące o tym czy dana barwa jest zimna czy może ciepła. Dla zobrazowania warto dodać, że w czyste niebo w słoneczny dzień daje obraz około 20 000 kelwinów

  • ciepłe: 2700 – 3200 K
  • neutralne: 4000 – 5000 K
  • zimne: powyżej 6 000 K

Dobieranie żarówki do lampy

Zupełnie podstawowym działanie przy tej czynności jest sprawdzenie parametrów takich jak- rodzaj i kształt gwintu, oraz główki. Należy dopasować trzonek do lampy. Znajdzie się to w specyfikacji technicznej lub można sprawdzić to samodzielnie. Zapisane są także jakich potrzeba żarówek do zasilania. Zdecydowanie najpopularniejsze rodzaje gwintów na ten moment to E27, E14, GU10 i G9.

Kształt żarówki musi być dopasowany ze względu na rozmiar klosza. Nawet jeśli żarówka pasuje, ale rozmiar klosza jest wąski wtedy nie będzie to kompatybilna para. Przykładowo lampy z abażurami można zasilać szerokimi żarówkami o kulistych lub sferycznych kształtach. Węższe klosze stworzone są dla bardziej podłużnych wariantów.

Wszystkie z wymienionych rodzajów oświetlenia w najwyższej jakości można znaleźć na stronie sklepu Sollux.