W ostatnim czasie zaistniało wiele czynników, które mogą mieć krótko lub długoterminowy wpływ na ceny nieruchomości w Polsce. Ta nie pewność jest dla niektórych okazją do sprzedawania mieszkań w niekorzystnych dla kupującego cenach. Zakup nieruchomości to poważna decyzja i trzeba ją podjąć w oparciu o kompletne dane. Czy wiesz jak je zdobyć?

Poszukiwanie mieszkania to proces dość nieprzewidywalny. Niektórym wybranie odpowiedniej oferty zajmuje kilka tygodni, u innych czas ten bywa mierzony w latach. Pośpiech może nie być dobrym doradcą, jednak ciągłe czekanie na idealną okazję także nie ma sensu. Jeśli masz upatrzony konkretny adres, zajrzyj na https://vivainvest.pl/wycena-mieszkania. Aby podjąć właściwą decyzję, potrzebna jest szybka i skuteczna wycena mieszkań i nieruchomości, tam dokonasz jej bezpłatnie. W ten sposób możesz sprawdzić, czy oferta sprzedaży jest dla Ciebie opłacalna. Zobacz, co jeszcze warto wiedzieć!

Wycena na potrzeby urzędowe

Należy pamiętać, że dla różnych instytucji cena, którą zapłacisz za mieszkanie, nie jest równoznaczna z jego wartością. Więcej na ten temat przeczytasz na stronie biura nieruchomości z Warszawy https://vivainvest.pl/. Dzieje się tak np. w przypadku kredytów hipotecznych. Wówczas wycena mieszkania odbywa się poprzez rzeczoznawcę, który wystawia stosowny dokument – operat szacunkowy. Taka wycena ma wpływ na wysokość przyznanego kredytu hipotecznego. Określenie prawdziwej wartości nieruchomości jest więc kluczowe dla kupującego, który finansuje ten zakup w taki sposób.

Jakie czynniki decydują o cenie mieszkania?

Na finalną cenę nieruchomości wpływają różne czynniki. Niektóre z nich dotyczą samego lokalu, inne bliższej i dalszej okolicy. Należą do nich np.:

  • lokalizacja – nie tylko sama dzielnica, ale także konkretne miejsce. Zwykle mieszkania położone w centrum są najdroższe, jednak od tej zasady istnieje wiele wyjątków. Niektóre adresy są też po prostu modne w danej chwili.
  • stan lokalu – tu znaczenie ma nie tylko standard wykończenia i ewentualnego wyposażenia, ale także parametry instalacji elektrycznej, źródło ogrzewania i ciepłej wody.
  • stan budynku – wygląd części wspólnej i klatek schodowych, ale także podstawowe udogodnienia jak winda,  miejsca parkingowe czy komórki lokatorskie.
  • najbliższa okolica – to, jak prezentuje się budynek i czy okolica jest czysta oraz estetyczna, może mieć wpływ na cenę nieruchomości. Istotny bywa też łatwy dojazd i stan dróg prowadzących do budynku.
  • otoczenie – aby móc wygodnie żyć w danym miejscu, dobrze jest mieć pod ręką najpotrzebniejsze punkty. Są to np. szkoły i przedszkola, placówki ochrony zdrowia oraz poczta. Bardzo ważne są też sklepy, w których można zrobić zakupy spożywcze.
  • plany zagospodarowania pobliskich terenów – warto się dowiedzieć, jak będzie wyglądała najbliższa okolica w przyszłości.

Przeglądaj ogłoszenia

Warto być na bieżąco i samemu rozeznać się w sytuacji na rynku. Jeśli będziesz regularnie przeglądać ogłoszenia sprzedażowe, poznasz nie tylko średnie ceny nieruchomości, ale także poziom zainteresowania różnymi mieszkaniami. Warto korzystać z różnych portali, a także regularnie przeglądać strony biur nieruchomości, które obsługują interesującą Cię okolicę.