Tulipany to jedne z najpopularniejszych kwiatów ogrodowych, które wiosną zachwycają swoim pięknem. Aby cieszyć się obecnością roślin przez cały sezon, warto poznać wymagania dotyczące uprawy. Zastanawiasz się, jak zapewnić kwiatom odpowiednie warunki? W tym artykule podpowiadamy, jak i kiedy należy sadzić cebulki tulipanów do gleby.

Jakie cebulki tulipanów wybierać do sadzenia?

Tulipany należą do rodziny liliowatych. Wyróżnia się ponad 15 000 odmian uprawnych tej rośliny. Poszczególne gatunki różnią się wielkością, terminem kwitnienia, kolorem liści i kwiatów. Najpiękniejsze wyrosną ze zdrowych cebulek. Dlatego do sadzenia wybieraj dorodne okazy, które są jędrne, nie mają pęknięć, uszkodzeń mechanicznych i śladów gnicia. Nie musisz tego robić osobiście - sprzedażą wysyłkową takich sadzonek, pakowanych po 10 sztuk zajmuje się sklep internetowy https://sadzimycebulki.pl/tulipany. Unikaj cebulek z wyrośniętymi liśćmi bądź widocznymi korzeniami.

Sadzenie cebulek tulipanów – kiedy?

Aby tulipany pięknie zakwitły wiosną, cebulki rośliny należy sadzić jesienią. Doskonałą porą są okolice września i pierwsza połowa października. Warto pamiętać, że umieszczanie sadzonek w glebie powinno odbywać się, gdy minimalna temperatura podłoża wynosi 16°C. Im dłużej będziesz zwlekać, tym kwiaty będą mieć mniejsze szanse na ukorzenienie się przed nadejściem zimy.

Sadzenie tulipanów najlepiej jest przeprowadzić tuż po zakupie cebulek. Jeśli musisz poczekać ze wsadzaniem roślin do gleby, pamiętaj, by umieścić sadzonki w drewnianym pojemniku, przysypując suchym piaskiem lub trocinami. Tak przygotowane przechowuj w suchym pomieszczeniu, w którym panuje temperatura 10-15°C.

Jak sadzić cebulki tulipanów?

Przed przystąpieniem do sadzenia roślin, powinieneś odpowiednio przygotować glebę. Ziemia musi być dokładnie oczyszczona z chwastów, bogata w składniki odżywcze i dobrze odwodniona. Tulipany to kwiaty, które lubią słoneczne i lekko wilgotne miejsca. Ładnie wyglądają posadzone zarówno w rzędach, jak i na rabatce. Cebulki należy umieszczać spiczastą końcówką do góry na głębokości około 10 cm. Zbyt płytko posadzone nie zapewnią stabilności łodygom i kwiatom. Wysokie odmiany powinny rosnąć w odległości do 15 cm od siebie, niskie zdecydowanie bliżej. Rośliny powinieneś sadzić w grupach po kilka lub kilkanaście sztuk. Sadzonki trzeba podlać zaraz po umieszczeniu w glebie. Ze względu na porę roku nie ma potrzeby dodatkowo nawadniać ziemi. Po pierwszych przymrozkach podłoże możesz okryć korą, torfem, słomą lub gałązkami sosny.