Każdy z nas marzy o tym, aby mieć własne cztery kąty, w których będzie mógł oddać się relaksacji, ulubionym zajęciom oraz spędzaniu czasu z najbliższymi. Kiedy udaje się już wybrać odpowiednie mieszkanie lub dom, przychodzi czas na podejmowanie kolejnych decyzji, a w tym zdecydowanie się na aranżację pomieszczeń. Powinny być one ściśle powiązane z gustem mieszkańców, nie warto iść za trendami, gdyż te ulegają dynamicznym zmianom. Jeśli nie masz swojej własnej koncepcji, dobrym pomysłem jest zdecydowanie się na jeden z już istniejących stylów wnętrzarskich, według zasad którego urządzisz swoje mieszkanie. Jednym z takich stylów jest japandi, czyli połączenie skandynawskiego minimalizmu z zasadami stylu japońskiego. Sprawdź, czym należy się kierować urządzając mieszkanie w stylu japandi!

Styl japandi – czym tak właściwie jest?

W ostatnich latach japandi staje się coraz bardziej popularny, jednak nadal znaczna część społeczeństwa nie spotkała się z jego specyfiką. Jest on o tyle interesujący, że łączy w sobie jeden z najbardziej znanych w ostatnich latach styl – skandynawski – oraz charakterystyczne dla Japonii zasady wnętrzarskie. Cechuje się przede wszystkim tym, że jest prosty, nieskomplikowany, a przede wszystkim sprzyja relaksacji, wyciszeniu oraz harmonii. Styl japandi połączył najbardziej pożądane cechy obu wcześniej wspomnianych stylów, tym samym tworząc idealną przestrzeń dla estetów. Ze stylu japońskiego jest to przede wszystkim stosowanie umiaru oraz docenianie piękna drobnych rzeczy, natomiast ze skandynawskiego wprowadza wygodę i funkcjonalność. Można zauważyć, że są to idealne cechy względem zarówno mieszkań w Ząbkach jak i domków na wsi, do których powinno się dążyć, aby odczuwać jak największy komfort w swoich czterech ścianach.

Charakterystyka stylu japandi

Można powiedzieć, że japandi jest niemalże stylem ascetycznym, wyzbywasz się wszelkich niekoniecznych dóbr, czerpiesz z piękna drobnych elementów. Różni się on tym od stylu minimalistycznego, że jest znacznie mniej surowy, można odnaleźć w nim ciepło domowe. Chodzi tu o jednoczesne połączenie efektu z minimalnym wykorzystaniem materiałów. W stylu japandi nie znajdziesz mebli czy dodatków, które nie mają żadnego zastosowania, tam wszystko musi mieć swoje miejsce oraz – przede wszystkim – przeznaczenie. Jest to styl idealny dla osób, które chcą czuć połączenie z naturą, miłośników minimalizmu. Harmonia to w tym przypadku słowo klucz, jeśli jest dla Ciebie istotnym elementem życia, zdecydowanie możesz wziąć pod uwagę ten styl, planując aranżację swojego mieszkania.

Czym powinno się cechować mieszkanie w stylu japandi?

Najważniejszą zasadą stylu japandi jest umiar, nadmiar mebli czy dodatków jest tutaj szczególnie niepożądany. Powinieneś skupić się na maksymalnie trzech kolorach, z dosyć stonowanej palety kolorysycznej. Mowa tutaj o kolorach takich jak wszelkie odcienie brązu, przywołujące na myśl ziemię, biel, czerń czy też szarości. Meble powinny być niskie i przede wszystkim cechować się dobrą jakością. Naturalne materiały sprawdzą się tutaj najlepiej, szczególnie te trwałe, które prawdopodobnie przetrwają wiele lat. Najlepiej sprawdzi się w tym przypadku drewno, charakterystyczne dla japandi. Jeśli chcesz wiernie oddać ten styl, postaw na dużą ilość roślin w całym mieszkaniu! Dobrze również sprawdzą się kamienie, ceramika.