Umywalka jest niezwykle ważną częścią każdej łazienki. Praktycznie każdy z nas korzysta z niej kilkadziesiąt razy dziennie, aby odświeżyć się, umyć ręce czy nawet coś posprzątać. Nic więc dziwnego, że wygodna umywalka i równie wygodna bateria są nieodłącznymi częściami domu. Zobaczmy, na co zwracać uwagę, decydując się na zakup.

Odpowiednia wysokość baterii

Baterie łazienkowe muszą być ustawiona na takiej wysokości, aby ich używanie było po prostu wygodne. Dlatego też powinna znaleźć się standardowo na wysokości około 25 cm nad górną krawędzią umywalki. Jest to ważne zarówno w przypadku baterii, które instalujemy na samej umywalce, na blacie, jak i w przypadku tych, które będą znajdować się na ścianie.

Odpowiednia wysokość baterii odpowiada za to, czy podczas korzystania z umywalki będziemy mogli swobodnie włożyć ręce pod strumień z wodą albo kubek, jeśli używamy go do płukania jamy ustnej po myciu zębów. Zbyt nisko umieszczona bateria po prostu by to uniemożliwiła, podczas gdy zamontowana zbyt wysoko sprawi, że częściej woda będzie rozchlapywać się na wszystkie strony.

Odpowiednia długość wylewki

Każda łazienka jest nieco inna, co oznacza, że również instalacja umywalki oraz baterii może wyglądać inaczej. Dlatego też należy bacznie zwrócić uwagę na to, by dopasować baterię pod względem długości wylewki do konkretnych parametrów łazienki. Tylko wówczas możliwe jest uzyskanie optymalnego połączenia, które będzie wygodne w użytkowaniu i zapewni nam możliwość swobodnego korzystania z tego elementu wyposażenia.

Podobnie jak w przypadku wysokości, zbyt krótka lub zbyt długa wylewka sprawi, że nie będziemy mieli odpowiedniej swobody. Zbyt długa będzie nam po prostu zawadzać i podczas wielu czynności będziemy musieli ją przekręcać na bok - o ile to oczywiście możliwe i posiadamy wersję ruchomą. Z kolei zbyt krótka sprawi, że za każdym razem nasze ręce lub przedmioty znajdą się zbyt blisko krawędzi umywalki, co nie będzie wygodne i może również przyczynić się do nadmiernego rozchlapywania wody.

Podtynkowa czy natynkowa

Kwestia instalacji natynkowej lub podtynkowej dotyczy oczywiście baterii naściennych. W starszym budownictwie z reguły nie mamy większego wyboru, jak zdecydować się na instalacje natynkowe, w których wszystkie elementy są widoczne. To rozwiązanie proste, zwłaszcza podczas instalacji i wymiany.

Jednak w nowszych domach często możemy wybrać, czy chcemy skorzystać z podtynkowej baterii. Wówczas będzie miała bardzo elegancki, minimalistyczny charakter, co często jest pomocne w uzyskaniu odpowiedniego wyglądu całego pomieszczenia. Co więcej, to rozwiązanie pozwalające na zachowanie większej ilości miejsca nad umywalką i doskonale sprawdzające się przy małych rozmiarach ceramiki.

Wygląd dopasowany do wnętrza

Mimo iż bateria to tylko jeden z wielu elementów wyposażenia łazienki, nie można zapominać o tym, iż powinna dobrze z nią harmonizować. Nawet jeśli z pozoru nie rzuca się w oczy, może dużo zmienić w stylizacji, dlatego polecamy nowoczesne baterie umywalkowe, które z pewnością będą pasować do wielu wystrojów wnętrz. Oczywiście nie brakuje wśród nich między innymi wspomnianych modeli podtynkowych, jak też unikatowych modeli na umywalkę czy innych rozwiązań, dopasowanych do różnych potrzeb.

 fot. materiały prasowe 

* Materiał sponsorowany