uszkodzony zbiornik ciśnieniowy

Na dzień dzisiejszy sprężone powietrze sprawdza się na wiele różnych sposobów. Jego zastosowanie jest bardzo szerokie w wielu branżach przemysłu. Działanie sprężarek nie byłoby jednak możliwe, gdyby nie zbiorniki ciśnieniowe. W jakim celu się je wykorzystuje? W jaki sposób są zbudowane? Jak możemy rozpoznać potencjalne uszkodzenia? Odpowiedzi na te i na wiele innych pytań znaleźć można w poniższym wpisie, dlatego też serdecznie zapraszamy do jego lektury.

W jakim celu wykorzystuje się zbiorniki ciśnieniowe?

Jednym z podstawowych zadań zbiornika ciśnieniowego jest odciążenie sprężarki. Wiąże się to z tym, że ponowne wykorzystanie, zmagazynowanego wcześniej powietrza sprawia, że sprężarkę można co jakiś czas wyłączać, aby uniknąć jej ciągłej pracy. W konsekwencji sprawiamy, że nie zużywa się ona zbyt szybko w związku z przegrzaniem. Warto w tym miejscu zdawać sobie sprawę z tego, że na rynku wyróżnić możemy wiele sprężarek bez zbiorników. Godne uwagi jest to, że zainstalowane systemy chłodzenia mogą pracować niemalże bez przerwy, czyli 24 godziny na dobę. Należy również podkreślić, że zbiornik ciśnieniowy bierze bezpośredni udział w chłodzeniu urządzenia. Podczas eksploatacji generowane są wysokie temperatury, w konsekwencji systemy muszą wyróżniać się innowacyjnymi technologiami.

W jaki sposób zbudowane są zbiorniki ciśnieniowe?

Zbiorniki ciśnieniowe wyróżniają się dużą różnorodnością. Każde z urządzeń posiada inną pojemność, która waha się od kilku do kilku tysięcy litrów. Co więcej, istnieją egzemplarze pionowe i poziome. Budowa zbiornika decyduje o tym, w jaki sposób może być wykorzystywany. Jeśli zbiornik posiada małą pojemność, wówczas powszechnie stosuje się go, chociażby w pojazdach- zarówno w samochodach osobowych, pojazdach przemysłowych, jak i pojazdach rolniczych. Zbiornik ciśnieniowy to przykładowo absolutnie podstawowy element sprawnego funkcjonowania układu hamulcowego. Zbiorniki ciśnieniowe w zdecydowanej większości przypadków produkowane są z nierdzewnej stali. Jest to związane z tym, że materiał ten wyróżnia się dużą wytrzymałością, która ma ogromne znaczenie, bowiem zbiorniki niejednokrotnie pracują w problematycznych i wymagających warunkach. Kluczowa jest zatem odporność na wysokie temperatury, czynniki atmosferyczne i wilgoć. 

Jak możemy rozpoznać potencjalnie uszkodzony zbiornik ciśnieniowy? 

Awaria zbiornika ciśnieniowego to dość niebezpieczne zjawisko, bowiem wewnątrz występuje wysokie ciśnienie. Prawdopodobieństwo uszkodzenia zwiększa się, jeśli instalacja jest zaprojektowana w sposób nieprawidłowy, prace odbywają się na wyższym ciśnieniu, temperatura pracy jest zbyt wysoka lub gdy dojdzie do korozji. Uszkodzony zbiornik można rozpoznać po tym, że będzie pęknięty. Aby zmaksymalizować bezpieczeństwo, zadbajmy o to, aby zbiornik zatwierdzony był przez UDT, jednocześnie wyposażmy zbiornik w sprawny manometr. Istotne jest też to, by nie przekraczać wartości dopuszczalnego ciśnienia w posiadanym przez nas zbiorniku. 

 

* Materiał sponsorowany