Koparko-ładowarka jest jednym z najbardziej kompleksowych urządzeń, jakie wykorzystuje się w budownictwie, transporcie, czy górnictwie. Łączy w sobie różnorakie funkcje, co pozwala na wykonywanie różnorodnych prac i zadań. Jakie dokładnie jest jej zastosowanie? Na czym polega jej uniwersalny charakter? Sprawdźmy! 

Co to jest koparko-ładowarka?

W dzisiejszych czasach trudno wyobrazić sobie wykonywanie rozległych prac budowlanych bez odpowiedniego sprzętu i maszyn. Dużą rolę w tym zakresie odgrywają koparko-ładowarki. To właśnie dzięki nim wykonywane są podstawowe pracę. Warto więc wiedzieć, co to jest koparko-ładowarka. Koparko ładowarka to maszyna przeznaczona do robót ziemnych wyposażona w dwa mechanizmy robocze: koparkowy orz ładowarkowy. Jak sama nazwa sugeruje, pojazd łączy w sobie cechy dwóch rodzajów urządzeń – zwykłej koparki oraz ładowarki. To właśnie dzięki temu koparko-ładowarka może wykonywać szereg różnych prac, które byłyby niemożliwe do samodzielnego wykonania przez przeciętnego pracownika.

Koparko-ładowarki różnią się między sobą posiadanym napędem. I tak wyróżnić można pojazdy z napędem mechanicznym, z napędem hydrokinetycznym czy napędem hydrostatycznym. Najbardziej popularna jest konstrukcja traktora o napędzie kołowym. To nie wątpliwie wpływa na komfort pracy. Sam napęd to jednak nie wszystko, podczas wykonywanych prac istotne są również dodatkowe parametry takie jak: szerokość i pojemność łyżki, zasięg skrawania czy największa głębokość kopania.

Jakie zastosowanie ma koparko-ładowarka?

Koparko-ładowarka jest niezwykle uniwersalna, dlatego przydaje się w wielu obszarach, takich jak:

  • tworzenie wykopów,
  • przenoszenie ładunków,
  • podnoszenie ciężkich rzeczy,
  • załadunek.

Maszynę stosuje się w budownictwie, robotach drogowych, przemyśle, jak również samych gospodarstwach rolnych. Z powodzeniem pozwala na przygotowanie terenu pod budowę wszelkiego rodzaju nawierzchni i dróg, kopanie dołów, rowów czy wykonywanie nasypów. Doskonale sprawdza się również przy niwelacji powierzchni czy przygotowaniu fundamentów budynku. Koparko-ładowarka przydaje się we wszelkiego rodzaju bardziej wymagających pracach porządkowych. W praktyce  może również zastąpić inne niezbędne urządzenia na placu budowy, na przykład dźwig. Z powodzeniem bowiem pozwala na podnoszenie i przenoszenie ciężkich ładunków. Do praktycznie każdego modelu koparki-ładowarki można domontowywać dodatkowy osprzęt, co jeszcze bardziej zwiększa zakres ich stosowania. Doskonale widać to na przykładzie łyżek. W zależności od rodzaju gruntu, w którym prowadzone są wykopy, można według potrzeb dobierać i montować łyżki o danej szerokości czy krawędzi.

Koparki-ładowarki to sprzęt, który wymaga wielu skomplikowanych podzespołów. Zakup nowego urządzenia jest więc sporym wydatkiem. Wiele firm oferuje usługi wynajmu urządzenia do specjalistycznych prac wykopowych czy budowlanych. Wynajmujący zapewnia nie tylko maszynę, ale również odpowiednio wykwalifikowaną osobę, która posiada uprawnienia do jej profesjonalnej obsługi. Koparki-ładowarki można bez problemu wynająć na potrzeby okres. Sam wynajem maszyn budowlanych to również doskonały pomysł na dochodowy biznes.

 

* Materiał sponsorowany