Kupując lodówkę, spotykamy się z różnymi oznaczeniami jej funkcjonalności i paramentami. Bardzo często wśród specyfikacji znajduje się oznaczenie No Frost. Dla kogoś, kto pierwszy raz kupuje lodówkę, ten zwrot będzie nieznany. Odpowiadamy, No Frost co to znaczy i jakie wady i zalety ma to rozwiązanie
 

No Frost — co to znaczy 

Coraz częściej różnego rodzaju rozwiązania zastosowane w urządzeniach określane są anglojęzycznymi nazwami. Dla osób, które choć trochę znają język angielski, rozszyfrowanie zwrotu No Frost nie będzie stanowiło najmniejszego problemu. No Frost oznacza po prostu bez szronu. Jakie ma to znaczenie przy wyborze lodówki? Producenci sprzętów gospodarstwa domowego cały czas starają się oferować coraz to nowe rozwiązania, które nie tylko poprawiają funkcjonowanie samego urządzenia, ale również wpływają na jego efektowność. 
 
Podobnie jest z systemem No Frost w lodówkach czy zamrażarkach, który kontroluje wilgotność, jaka panuje wewnątrz lodówki. Dzięki temu na ścianach urządzenia nie osadza się szron czy lód i nie musimy go rozmrażać. Specjalne przewody i system wentylacyjny wymienia powietrze wewnątrz lodówki, osuszając je przy tym. Nagromadzona wilgoć gromadzona jest w skraplaczu. Jak zapewniają producenci, No Frost znacznie ułatwia korzystanie z urządzenia, ale jest on w nim niezbędny? 
 
 
Zobacz jak działa system No Frost w  lodówce marki Electrolux https://www.ceneo.pl/Lodowki/p:Electrolux.htm
 

Lodówka No Frost zalety

Lodówka No Frost tzw. bez szronowa jest niezwykle funkcjonalna i posiada szereg zalet. Oto główne zalety No Forst:

Brak konieczności rozmrażania

No Frost zapewnia stałą kontrolę wilgotności powietrza w lodówce, dzięki czemu nie gromadzi się lód. Brak konieczności rozmrażania urządzenia to główna zaleta tego systemu. Sam proces rozmrażania lodówki nie należy do najprzyjemniejszych. Wymaga czasu. Trzeba wyłączyć lodówkę, powyjmować wszystkie produkty i poczekać aż wszystko się rozmrozi. No Frost to duża wygoda i komfort. Oszczędza się i swój czas i energię.

Większa wydajność urządzenia

Brak szronu sprawia, że lodówka czy zamrażarka jest bardziej wydajna. Nie zmniejsza się powierzchnia użytkowa urządzenia, co pozwala na ekonomiczne wykorzystanie posiadanej przestrzeni. Nie musimy się także męczyć w wypadającym lodem czy szronem podczas wyjmowania produktów.
 
 
Sprawdź system No Frost w  lodówce marki Amica na https://www.ceneo.pl/Lodowki/p:Amica.htm

Dłuższa żywotność produktów

W lodówce No Frost panuje dużo mniejsza wilgotność wewnątrz niż w urządzeniach bez tego systemu. Dzięki temu przechowywana żywność dłużej pozostaje świeża.

Wyższa higieniczność

Brak szronu i lodu w lodówce sprawia, że łatwiej zachować w niej czystość. Kurz czy inne pyły nie przylegają do zgromadzonego szronu. Dużo łatwiej też umyć lodówkę. Wystarczy przetrzeć szmatką ścianki.

Większa szczelność urządzenia

Technologia no frost sprawia, że ścianki lodówki nieznacznie się nagrzewają. Ciepło w okolicy uszczelki co prawda nie wpływa na temperaturę wewnątrz samej komory, ale powoduje, że uszczelka szczelniej przylega do ścianki.

Lodówka No Frost wady

Technologia No Frost oczywiście niepozbawiona jest również wad. To nie tylko same zalety jak by się mogło wydawać. Każde rozwiązanie ma również minusy, o których również warto pamiętać. Oto one:

Wysuszanie żywności

Wewnątrz lodówki panują dość specyficzne warunki, zastosowany w urządzeniu system wentylacji powoduje nie tylko osuszanie samego powietrza, ale również przechowywanych produktów. Niektóre potrawy czy produktu przez to tracą swoje walory wizualne i smakowe. Konieczne są więc dodatkowe pojemniki do szczelnego przechowywania żywności. Niektóre urządzenia mają w zestawie specjalne półki i pojemniki dedykowane konkretnym rodzajom produktów, które narażone są na szybsze wysychanie. 
 
 
Porównaj system No Frost w lodówkach marki Samsung na https://www.ceneo.pl/Lodowki/p:Samsung.htm

Większe zużycie energii

Lodówka No Frost mogą zużywać więcej prądu niż tradycyjne urządzenia. Oczywiście dużo zależy od zastosowanych technologii w urządzeniu. Podczas zakupu warto kierować się klasą energooszczędną urządzenia.

Wyższa cena

Nowoczesne technologie nie pozostają bez wpływu na ostateczną ceną lodówki czy zamrażarki. Im więcej nowinek i bajerów tym cena jest większa. Istotna jest również marka i prestiż producenta.

Czy warto kupić lodówkę No Frost? 

System bezszronowy ma swoje wady i zalety. Na pewno przed samym zakupem warto rozważyć, które funkcje są dla nas najważniejsze. Jeśli dużą uciążliwością jest dla nas rozmrażanie urządzenia lub zwyczajnie nie znosimy widoku szronu czy lodu na ściankach lodówki, to technologia No Frost będzie strzałem w dziesiątkę. System No Frost będzie dla takich osób dużym udogodnieniem. Warto więc dopłacić, aby na co dzień korzystać z licznym zalet tej technologii. 
 
 
* Materiał sponsorowany