Pokrywa do akwarium to taki element wyposażenia zbiornika, którego obecność zależy od decyzji posiadacza akwarium, zatem nie jest on zawsze konieczny. Istnieją jednak pewne przesłanki do korzystania z pokryw na zbiornikach. Jak wybrać odpowiednią pokrywę? Z jakich materiałów może być wykonana? Tego dowiecie się z poniższego artykułu.

Zastosowanie pokrywy w akwarium

Pokrywa w zbiorniku tak naprawdę pełni kilka funkcji jednocześnie. Przede wszystkim zabezpiecza akwarium przed wydostaniem się z niego ryb i innych stworzeń wodnych. Daje pewność, że są one bezpieczne i nie znajdziemy ich pewnego dnia na podłodze. Jest to również dobra platforma do instalacji oświetlenia akwarium. Pokrywa chroni przed nadmiernym parowaniem wody i jej oziębieniem, a także przed dostaniem się do środka zanieczyszczeń i kurzu. Kolejną funkcją jest zabezpieczenie akwarium przed małymi dziećmi czy zwierzętami domowymi – tutaj największe niebezpieczeństwo stanowią koty. Dzięki pokrywie pomieszczenie, w którym stoi zbiornik nie ulegnie zbyt dużemu zawilgoceniu.


Pokrywy z tworzywa sztucznego

Pokrywy z plastiku to najtańsze i najpopularniejsze pokrywy dostępne na rynku. One w zupełności wystarczą początkującemu akwaryście. Dużym plusem pokryw z plastiku jest kompletna zabudowa wraz z całą elektryką czy uchwytami do świetlówek. Czasem świetlówki są już w zestawie z pokrywą, dzięki czemu koszty są mniejsze. Z kolei główną wadą tego rozwiązania jest praktycznie brak możliwości rozbudowy o dodatkowe oświetlenie, ponieważ w pokrywie nie przewidziano na to miejsca. W plastiku można w prosty sposób wyciąć odpowiedni otwór, co rozwiązuje problem.

Pokrywy z aluminium

Droższym i bardziej zaawansowanym rozwiązaniem są pokrywy do akwarium wykonane z aluminium. Tworzone są poprzez zespawanie ich z aluminiowych elementów. Takie pokrywy składają się z jednej lub dwóch części. Nie trzeba więc zdejmować całej pokrywy w czasie prac przy akwarium. Aluminium zapewnia odporność na korozję, ale również jest odporne na uszkodzenia mechaniczne. Warto dodać, że w odróżnieniu od pokryw z plastiku, pokrywy aluminiowe są dość zróżnicowane kolorystycznie. Do wyboru akwaryści mają standardowe wymiary pokryw, istnieje jednak możliwość zamówienia niecodziennej konstrukcji. Modele z aluminium mogą być rozbudowane o różnego rodzaju oświetlenie.

Świetlówki czy LED-y do pokrywy oświetleniowej?

Świetlówki T5 i T8 to wciąż popularne i szeroko dostępne na rynku oświetlenie do akwarium. Mimo tego, że producenci mocno już ograniczyli produkcję przerzucając się na technologię LED, wybór wciąż jest bardzo duży. Świetlówki do akwarium różnią się od siebie średnicą (standardowo T5 16mm i T8 26mm), zastosowaną do ich obsługi technologią oraz barwą emitowanego światła. Cechy te określają wydajność i żywotność danej świetlówki, a także wskazują sposób zamontowania jej pod pokrywą. Trzeba do nich dobrać również akcesoria do montażu, uruchomienia i zasilania całego zestawu. Coraz częściej akwaryście wybierają jednak oświetlenie LED. W najnowszych zestawach dostępnych na rynku takie LED-owe oświetlenie jest już montowane jako standardowe.

 

 

 

 #Materiałsponsorowany