Alkohol to trunek, który spożywany jest zarówno na co dzień, dla umilenia wieczoru w gronie najbliższych, jak i podczas ważnych okoliczności. To, w jaki sposób go podamy, ma spory wpływ na to, jak będzie smakował. Dlatego nie bez znaczenia jest rodzaj kieliszka, w jakim serwuje się alkohol. Sprawdź, jakie kieliszki do różnych rodzajów alkoholu wybrać.

Lampki do wina 

Wino to szlachetny trunek. Jego rodzajów jest mnóstwo, pochodzą z różnych zakątków świata i pasują do każdej okoliczności oraz do wszystkich potraw. Wyróżnia się dwa podstawowe typy wina: białe i czerwone. To pierwsze świetnie komponuje się z lekkimi potrawami, typu drób, ryby, owoce morza czy zimne przekąski. Z kolei wino czerwone jest doskonałe do mięsa (np. wieprzowego czy wołowego). To, z jakiego kieliszka pić wino, zależy przede wszystkim od jego rodzaju. Czerwone wino ma bogatszy smak i aromat, więc aby smakowało i pachniało idealnie, należy je podawać w szerokich, pękatych, dużych lampkach. Wino wtedy smakuje najlepiej. Białe wino z kolei należy podawać w wyższych i mniejszych kieliszkach. Białe wino nie jest tak wymagające jak czerwone. 

Warto pamiętać o tym, żeby nigdy nie zapełniać całego kieliszka! Wino musi mieć przestrzeń, aby móc swobodnie "oddychać" i powoli uwalniać smaki i aromaty. Wino należy wlewać do kieliszka maksymalnie do połowy. Pijąc wino, najlepiej trzymać za nóżkę kieliszka - wino wtedy zachowa odpowiednią temperaturę, a co za tym idzie - doskonały smak.


Kieliszki do szampana 

Kto z nas nigdy nie wznosił toastu, ręka w górę! No właśnie, chyba nie ma takiej osoby, która nie wiedziałaby, co to toast. Symboliczne uniesienie kieliszka z szampanem i wypicie łyka połączone z serdecznymi życzeniami pomyślności czy z gratulacjami to zwyczaj znany od lat. Z pewnością zauważyłeś, że szampan podaje się zazwyczaj w wysokich, smukłych i wąskich kieliszkach. Dlaczego? Szampan to alkohol, który cechuje się charakterystycznymi bąbelkami. Mały, wąski kieliszek zapobiega ulatnianiu się ich, dzięki czemu alkohol na dłużej zachowuje idealny smak. Kieliszki możesz postawić na pięknych podkładkach, które możesz sprawdzić tutaj:  https://www.amart.pl/category/podkladki-na-stol-i-maty-stolowe

Co do likieru i wódki? 

Likiery i nalewki to pyszne, rozgrzewające alkohole, których się raczej nie pije (są dosyć mocne) - nimi się delektuje! Tego typu trunki powinno się podawać w małych kieliszkach na nóżce, których czara rozszerza się ku górze. Pozwoli to swobodnie brać małe łyki alkoholu i rozkoszować się jego smakiem i aromatem. Do podawania likieru czy nalewki ciekawą opcją jest karafka z kryształowymi kieliszkami. Tego typu szkło wygląda bardzo elegancko, a ponadto pięknie załamuje światło, podkreślając kolor alkoholu. Wódkę podaje się w małych kieliszkach, najczęściej o pojemności 25 lub 60 ml. 


* Materiał sponsorowany