Ekspres do kawy nie jest już urządzeniem na tyle luksusowym, że nie można mieć go w swoim domu. Powoli staje się standardem podstawowego wyposażenia kuchni. Dzięki niemu z łatwością możemy zaparzyć aromatyczną i smaczną kawę, podobną do tej serwowanej w renomowanych kawiarniach. Jeśli zastanawiasz się nad zakupem tego urządzenia, koniecznie poznaj różne rodzaje ekspresów do kawy. Podpowiadamy, czym wyróżniają się poszczególne modele.

Wybór idealnego ekspresu do kawy

Zakupu urządzeń elektronicznych nigdy nie należał do najprostszym. Ilość modeli i funkcji może przyprawić o prawdziwy zawrót głowy. Jest jednak sposób, aby sprawić, że decyzja stanie się łatwiejsza i o wiele przyjemniejsza. Zanim wybierzemy się do sklepu warto: 

  • ustalić budżet, czyli określić jaką kwotę możemy wydać na ekspres; 
  • porównać rodzaje ekspresów i ich funkcję; 
  • zastanowić się, nad tymi właściwościami sprzętu, które są dla nas najistotniejsze. 
 

Rodzaje ekspresów do kawy

Na rynku dostępne są cztery podstawowe modele ekspresów do kawy:

 

Ekspres przelewowy – opis, zalety i wady

Ekspresy przelewowe to urządzenia o dosyć prostej konstrukcji oraz zasadzie działania. Urządzenie przygotowuje kawę automatycznie, przelewając gorącą wodę przez zmieloną kawę. Dzięki temu w bardzo krótkim czasie możemy przygotować dużą ilość tego aromatycznego napoju. Sama konstrukcja nie jest też zbyt skomplikowana, ekspres przelewowy składa się najczęściej z dzbanka, filtru, pojemnika na zmieloną kawę oraz dyszy. W zależności od modelu ekspresy przelewowe mogą być wyposażone również w dzbanek, termos, kubek lub pozwalać do nalewania do filiżanek.

Ekspres przelewowy z dzbankiem to doskonałe rozwiązanie wszędzie tak, gdzie pije się jednorazowo dużo kawy, a więc w biurach czy dużych gospodarstwach domowych.  Wyposażenie w termos również ma swoje zalety, gdyż pozwala na utrzymywanie wysokiej temperatury napoju przez dłuższy czas. Opcja z filiżankami  z kolei doskonale sprawdzi się w małych aneksach kuchennych, gdzie ważny jest komfort i przestronność. Podczas wyboru konkretnego modelu ekspresu przelewowego na pewno warto zwrócić uwagę na jego moc. Im jest ona większa, tym szybciej zostanie przygotowana kawa. Ciekawymi opcjami są również możliwość ustawienia czasu startu ekspresu czy regulacja stopnia zaparzenia kawy. 

Ekspres ciśnieniowy – opis, zalety i wady

Ekspres ciśnieniowy parzy kawę, oddziałując siłą ciśnienia na zmielone ziarna kawy. Ekspres ciśnieniowy może występować jak model automatyczny bądź kolbowy. Różnica między tymi modelami polega na sposobie poboru kawy do zaparzenia napoju. Ekspresy kolbowe mają specjalną kolbę z sitkiem, do której wsypuje się wcześniej zmieloną kawę.  Trzeba więc używać mieszanek już zmielonych lub  samodzielnie mielić ziarna kawy w specjalnym młynku. W ekspresie ciśnieniowym automatycznym cały proces mielenia odbywa się w sposób mechaniczny. 

Ekspres automatyczny – opis

Ekspresy automatyczne posiadają wbudowany młynek, więc proces przygotowania kawy odbywa się bez specjalnej ingerencji użytkownika. Obsługa urządzenia ogranicza się do wybrania odpowiedniego rodzaju kawy, która ma zostać przygotowana. Czasami wystarczy wcisnąć tylko wybrany przycisk. Ekspresy ciśnieniowe to najdroższe i jednocześnie najbardziej zaawansowane technologiczne urządzenia. Pozwalają na przygotowanie różnych rodzajów kaw. Posiadają również funkcje spieniana mleka, dzięki temu to model idealny dla każdego miłośnika dobrej kawy. Idealnie sprawdzają się w biurach, jak i domach prywatnych. 

Ekspres kapsułkowy – opis, zalety i wady

Ekspresy kapsułkowe są jednym z rodzajów ekspresów ciśnieniowych, woda przepuszczana jest przez kawę przy pomocy wysokiego ciśnienia. Do przygotowania kawy wykorzystuje się specjalne gotowe kapsułki, a nie jak to bywa w innych rodzajach ekspresów – całych bądź mielonych ziaren kawy. Kapsułki do poszczególnych modelów różnią się między sobą kształtem oraz technologią perforacji, nie można więc stosować kapsułek zamiennie. Podczas wyboru ekspresu kapsułkowego warto wcześniej sprawdzić:
  • cenę dedykowanych danemu modelowi kapsułek,
  • różnorodność i dostępność kapsułek,
  • moc urządzenia,
  • wysokość wytwarzanego ciśnienia.

Ekspresy kapsułkowe są dość proste i intuicyjne w obsłudze. Nie trzeba wymieniać filtrów czy przejmować się, czy urządzenie odpowiednio zmieli kawę. Zaletą urządzenia jest stosunkowo przystępna cena oraz  kompaktowy wygląd.

Podsumowanie

Do wyboru mamy różne rodzaju ekspresów do kawy od tych automatyczny,  kolbowych, przelewowych po te, które wymagają stosowanie kapsułek. Szeroki przedział cenowy pozwoli nam jednak wybrać idealny model dostosowany do naszych potrzeb. 

 


 

#Materiałsponsorowany