Kuchnia, ze względu na jej codzienne użytkowanie, jest jednym z najważniejszych pomieszczeń w naszym domu. Kluczem do swobody funkcjonowania w niej jest właściwa aranżacja przestrzeni. 

Co powinien uwzględnić dobry projekt kuchni?

1. Zagospodarowanie przestrzeni

2. Funkcjonalność

3. Powierzchnie ścienne w kuchni

4. Czy warto kupować tanie meble kuchenne?


Zagospodarowanie przestrzeni

Odpowiednie zagospodarowanie przestrzeni jest jedną z najważniejszych kwestii przy urządzaniu każdego pomieszczenia. Od tego zależy w jakim stopniu będziemy mogli z niego korzystać oraz czy użytkowanie nie będzie sprawiało problemów.

Nie inaczej wygląda kwestia kuchni. Kuchnia jest pomieszczeniem, w którym dużo się dzieje, dlatego musimy mieć możliwość swobodnego poruszania się po niej. Ważne jest również żeby rozmieszczenie mebli służyło dobremu zorganizowaniu wszelkich urządzeń, przedmiotów orz produktów, które będą się w niej znajdować.

Inaczej będzie wyglądał projekt, w którym chcemy urządzić małą kuchnię, a inaczej możliwość rozdysponowania większym pomieszczeniem.

Kiedy posiadamy kuchnię o dużej powierzchni mamy większą możliwość na manewrowanie jej elementami. Blaty mogą być ustawiane w literę U, L lub być rozmieszczone równolegle. Dzięki ich ilości nawet kilku domowników równocześnie będzie mogło swobodnie korzystać z kuchni i nie przeszkadzać sobie wzajemnie.  

W przypadku małych kuchni bardzo dobrym rozwiązaniem są dodatkowe, wiszące szafki kuchenne. Pozwolą na rozmieszczenie części rzeczy bez zabierania dodatkowej przestrzeni. Pamiętajmy jednak, że mają mniejsze dopuszczalne obciążenie. Nie można również umieszczać ich zbyt gęsto ponieważ przytłoczą pomieszczenie. 

Szafki stojące mogą uzupełniać dużą kuchnię otwartą z funkcjonalną wyspą usytuowaną na środku pomieszczenia. W nich rozmieścimy duże przedmioty o ile nie będą podzielone na szuflady.

Rozstawiając meble w kuchni zadbaj o swój komfort. 

Funkcjonalność

Nawet ekskluzywne kuchnie nie będą dobrym miejscem do użytkowania, jeżeli nie zostaną zaprojektowane z myślą o ich funkcjonalności.

Projektanci wnętrz opracowali schemat rozmieszczenia najważniejszych elementów kuchni, tak by można było z niej jak najlepiej korzystać. Rozpoczyna się on od lodówki, przez zlew i kończy się na płycie grzewczej lub kuchence. Każde z tych elementów powinno zostać oddzielone blatem. Taki układ sprzyja sporządzaniu potraw. 

Ten schemat powinien występować w kuchni bez względu na jej rozmiary. bardzo szybko docenisz jego praktyczność.

Każdy mebel kuchenny powinien służyć dobrej organizacji przestrzeni. Im mniej sprzętów na zewnątrz tym kuchnia będzie bardziej funkcjonalna oraz sprawi lepsze wrażenie wizualne. Co więcej, dużo lepiej będziemy się po niej przemieszczać, jeżeli każda rzecz będzie miała przypisane swoje miejsce.

Warto jest również urządzać kuchnie z myślą o jej utrzymywaniu w wszystkości. Dzięki systematycznemu sprzątaniu zachowamy higieniczne i zdrowe warunki, w których będziemy mogli bezpiecznie przetwarzać żywność. Ważny jest dostęp do wszelkich miejsc, gdzie może gromadzić się kurz, możliwość utrzymywania w dobrej kondycji powierzchni oraz dobra organizacja kuchennego asortymentu.

Powierzchnie ścienne w kuchni

Powierzchnie w kuchni, zarówno ścienne, podłogowe jak i meblowe, powinny być wytrzymałe oraz odporne na uszkodzenia mechaniczne. Im większe ryzyko ich zarysowania tym większe prawdopodobieństwo, że przestrzeń bardzo szybko straci na wyglądzie.

Co więcej, właściwie zabezpieczone powierzchnie to też większe bezpieczeństwo.

Gotując musimy spodziewać się plam, które z niektórych powierzchni ciężko schodzą. Płytki do kuchni, które będą zabezpieczały ściany pozwolą na dużo szybsze sprzątanie. Ich odcień możemy dobrać w taki sposób, że będzie maskował ewentualne zabrudzenia.

Szkło do kuchni na ścianę umieszczane jest najczęściej w newralgicznych miejscach, w których ściany są szczególnie narażone na pobrudzenie. Jego tekstura pozwala na bezproblemowe przywrócenie kuchni do czystości.

Dzięki szerokiemu wyborowi płytek aranżacja kuchni bardzo dużo zyska. Ich barwa może narzucać główną kolorystykę pomieszczenia lub stanowić elegancki kontrast do barwy ścian. Powierzchnie kuchni to bardzo ważny element wystroju. 

Czy warto kupować tanie meble kuchenne?

Ceny mebli kuchennych są bardzo różne. Cena przede wszystkim zależy od materiału, z którego są wykonane, jego jakości oraz wykończeniach.

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że kupując tańsze meble możemy zaoszczędzić. Musimy jednak pamiętać, że ich jakość jest kluczowa. Meble będą przez nas codziennie użytkowane i narażone na dużą eksploatację. Muszą więc być solidne oraz nie wypaczać się. 

Warto jest sprawdzić przed zakupem, czy ich powierzchnia jest wodoodporna, znosi wilgoć oraz wyższe temperatury, a także czy jest łatwa w pielęgnacji. 

Jeżeli chcesz poszukać inspiracji w kwestii wyposażenia możesz wyszukać w przeglądarce hasło kuchnia meble i przeglądnąć dostępne oferty. 

Wygodna, funkcjonalnie urządzona kuchnia sprawi, że użytkowanie jej stanie się przyjemnością. Jeżeli wykończymy ją pod nasz gust będzie pomieszczeniem, w którym z chęcią będziemy chcieli przebywać.

 

 

 

 

 #Materiałsponsorowany