Rury biegnące po ścianach nie tylko ułatwiają dostęp do instalacji w przypadku awarii, ale również wyraźnie rzucają się w oczy. Nie wygląda to zbyt estetycznie, dlatego wiele osób szuka skutecznego sposobu, aby je ukryć. Przy okazji generalnego remontu można schować rury w ścianę. Co jednak w sytuacji gdy przeróbki instalacji nie wchodzą w grę? Na szczęście istnieje kilka praktycznych rozwiązań pozwalających na maskowanie tego typu niedoskonałości. Podpowiadamy, co zrobić z widocznymi rurami instalacji grzewczej i sanitarnej. 

Obudowa rur płytami gipsowo-kartonowymi

Niezbyt dekoracyjnie wyglądające rury instalacyjne można ukryć, tworząc obudowę z płyt gipsowo-kartonowych. Jeśli nie boimy się utraty metrażu pomieszczenia, możemy zasłonić płytą całą ścianę wraz z rurami. Dzięki temu uzyskamy gładką i równą powierzchnię. Ten sposób nie sprawdzi się jednak w przypadku rur biegnących pod sufitem. Można więc spróbować zabudować jedynie biegnącą instalację, tworząc sufit podwieszany na przykład z dodatkowym oświetleniem ledowym. Oba sposoby wymagają jednak sporo wysiłku i umiejętności. Jeśli nie mamy czasu lub doświadczenia w tego typu pracach, konieczne będzie zatrudnienie fachowca, który wykona taką zabudowę.

Wykorzystanie gotowych zabudowań na rury

Gotowe zabudowy na rury to jeden z najprostszych sposobów na to, jak zamaskować rury w każdym wnętrzu. Jeżeli nie chcesz tworzyć czasochłonnej konstrukcji maskującej z płyt gipsowo – kartonowych, zdecyduj się na proste w montażu gotowe maskownice. Istnieje możliwość wyboru niepowtarzalnego wzoru. Gotowe maskownice są odporne na działanie wody czy innych środków chemicznych o działaniu drażniącym. Zabudowy rur i pionów są tworzone na indywidualny wymiar z uwzględnieniem nierówności powierzchni. Podczas składania zamówienia istnieje możliwość określania nie tylko samych wymiarów, ale również otworów niezbędnych do montażu. Wybór jest na tyle szeroki, że bez trudu znajdziemy odpowiednie zabudowy, które idealnie wkomponują się w styl całej aranżacji wnętrza. Warto sprawdzić ofertę, jaką przedstawia — Kratka na Wymiar — sklep internetowy oferujący ozdobne kratki wentylacyjne, obudowy klimatyzatorów i liczników osłony rur, kabli i grzejników.

 Maskowanie kolorem

Jednym z najmniej inwazyjnych rozwiązań ukrycia rur w mieszkaniu jest pomalowanie ich tym samym kolorem co kolor ściany czy sufitu, po którym biegną. Jeśli rury pomalujemy farbą tego samego odcienia co ściany, instalacja wizualnie wtopił się w ścianę. Będzie co prawa nadal zauważalna, ale zdecydowanie mniej widoczna. Wybierając odpowiednią farbę, należy jednak zwrócić uwagę, by była ona dedykowana określonej powierzchni i odporna na działania ciepła czy rdzę.

Zasłonięcie rur zasłoną

W prosty sposób można ukryć rury zasłoną, zwłaszcza gdy instalacja biegnie w okolicach okien. W tym przypadku najlepiej wybrać materiał zaciemniający, który nie posiada właściwości prześwitujących. Karnisz można zamontować na suficie, jeśli rura biegnie u góry i jest bardzo widoczna. Zasłony sięgające podłogi będą idealnie zasłaniać również instalację, która widoczna jest na samym dole ściany. Odpowiednia zasłona idealnie zamaskuję nie zbyt estetyczne przewody i jednocześnie sprawdzi się, jako bardzo subtelny i dekoracyjny dodatek do każdego wnętrza.

Wyeksponowanie instalacji

Niektóre style wnętrzarskie – styl pofabryczny, industrialny chętnie wykorzystuje elementy instalacyjne jako charakterystyczną dekorację wnętrza. Rury i wszelkiego rodzaju przewody celowo są eksponowane i malowane na kontrastujące kolory np. czerń, aby bardziej były widoczne we wnętrzu. Jeśli więc chcemy, aby nasze wnętrze nabrało wyjątkowego charakteru, warto wykorzystać potencjał, jak drzemie w widocznej instalacji.

 

 

 #Materiałsponsorowany