Wystrój wnętrza w pokoju dziennym tylko z pozoru wydaje się łatwy. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę podczas aranżacji wnętrza.

Wystrój wnętrza pokoju dziennego rzutuje na odbiór całego mieszkania. Źle dobrana kolorystyka oraz nieprzemyślane ułożenie mebli może sprawić, że przebywanie w pomieszczeniu z przyjemności stanie się przykrą koniecznością. Zachowanie umiaru w dekoracjach, wybór odpowiedniego stylu i dostosowanie ułożenia przedmiotów do danej przestrzeni jest kluczowe w dobrym wystroju wnętrza. Postaramy się podpowiedzieć Wam na co szczególnie zwrócić uwagę podczas aranżacji wnętrza w pokoju dziennym.

Kluczowe jest określenie oczekiwań i dobry projekt

Zanim przystąpimy do aranżacji wnętrza dobrze jest zadać sobie pytanie co tak naprawdę chcemy osiągnąć i na czym szczególnie nam zależy. Każde pomieszczenie powinno pełnić jedną, jasno określoną funkcję pod którą dostosowane zostaną jego wszystkie elementy.

Odpowiednie oświetlenie to podstawa

Olbrzymi wpływ na to jak prezentuje się pokój dzienny ma oświetlenie. Jeżeli to tylko możliwe to warto zadbać, aby do wnętrza docierało jak najwięcej naturalnego światła słonecznego. Pozwoli to sprawić, że przestrzeń będzie prezentować się optycznie jako większa i przestronniejsza. Uwagę należy zwrócić również na to aby w pokojach dziennych bez dużych okien nie zasłaniać w żaden sposób źródła światła, unikając ciężkich zasłon i rolet. W mniejszych pokojach dziennych warto pokusić się o montaż lustra na jednej ze ścian, które również będzie miało wpływ na odbiór rozmiaru wnętrza.

W walce o większą przestrzeń w pokoju pozbądź się zbędnych przedmiotów

Nie każdy jest takim szczęśliwcem, że posiada mieszkanie lub dom o naprawdę dużym metrażu. Niestety większość z nas musi zadowolić się raczej skromnej wielkości lokum, gdzie każdy metr kwadratowy jest na wagę złota. Najprostszą metodą aby nie zabierać cennego miejsca w pokoju dziennym będzie więc eliminacja zbędnych sprzętów. Wielkogabarytowe meble czy też ogromny narożnik są co prawda piękne i wygodne lecz znacząco ograniczają ilość miejsca oraz swobodę przemieszczania się.

Kolor jest wszystkim

Przemyślany i sensowny dobór kolorów w pokoju ma wielkie znaczenie dla samopoczucia domowników. Decydując się na wybór kolorów ścian czy też mebli zalecamy kierować się nie tylko własnymi preferencjami, ale również tym jaki efekt dana barwa lub odcień wywołuje. Pastelowe kolory sprawdzą się w pokoju małego dziecka, ale dorastającemu nastolatkowi mogą już przeszkadzać. Wybierając kolorystykę pokoju dziennego najlepiej będzie postawić na minimalizm. Dwa, góra trzy dominujące kolory to maksimum. Przy czym o ile w przypadku ścian można postawić na pewno szaleństwo to same podłogi powinny być raczej monochromatyczne. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie by ściany i podłogi dopełnić akcentami kolorystycznymi. Znakomicie w tym przypadku sprawdzą się elementy ozdobne czy też nowoczesne, dekoracyjne grzejniki, które dodatkowo pozwolą zadbać o komfort termiczny w pomieszczeniu. Grzejniki pokojowe w złotym lub też czerwonym kolorze będą idealnym kontrastem dla ścian pomalowanych na neutralny biały lub szary odcień. Ciekawy wzór i bryła grzejników stanowić będzie również interesujący detal pomieszczenia i może często zastąpić dodatkowe elementy ozdobne (oszczędzając przy tym trochę miejsca w pokoju dziennym).

Uważaj na proporcje i pamiętaj o symetrii

Aranżując wnętrze pokoju dziennego nie należy zapomnieć o zachowaniu proporcji. Obszerna sofa czy też wielki kredens będą dominować nad pozostałymi elementami wyposażenia, zaburzając balans. W przypadku mniejszych i średnich pokoi najlepiej postawić na wyposażenie i meble tej samej wielkości. Analogicznie w przestronnym pokoju dziennym nie powinien się znaleźć malutki stolik kawowy czy też bardzo wąska sofa. Zwróć również uwagę na zachowanie symetrii w odniesieniu do ułożenia mebli i ozdób w pokoju.

 

 

 

 #Materiałsponsorowany