Niemal wszyscy inwestorzy decydują się obecnie na montaż osłon okiennych. Do najpopularniejszych rozwiązań należą rolety zewnętrzne i żaluzje fasadowe. Najważniejszą zaletą osłon okiennych, oprócz pełnienia innych ważnych funkcji, jest ochrona przed promieniami słonecznymi przy zachowaniu prywatności w pomieszczeniach. Kluczowe jest to, aby przy wyborze osłony zewnętrznej okna wiedzieć, jakie są nasze wymagania i pragnienia. O tym, czy wybierzemy rolety czy żaluzje powinniśmy pomyśleć jeszcze przed budową, najlepiej na etapie projektu, ponieważ wtedy możemy ukryć mechanizm w elewacji.

Wygląd ma znaczenie

Jeśli przy wyborze przesłony zintegrowanej z oknami na pierwszym miejscu stawiasz wygląd, to najlepszym rozwiązaniem będzie wybór żaluzji fasadowych. Od rolet zewnętrznych różnią się przede wszystkim konstrukcją oraz wyglądem. Żaluzje wykonane są z aluminiowych lameli o zmiennym kącie nachylenia co sprawia, że wyglądają na lżejsze. Zamiast litej przesłony jak to ma miejsce w roletach, żaluzje posiadają minimalistyczna konstrukcję, która idealnie uzupełnia bryłę budynku. Żaluzje fasadowe doskonale wpasowują się w budynku w stylu nowoczesnym z dużymi przeszkleniami.

Bezpieczeństwo

Jeśli najważniejsze jest dla Ciebie bezpieczeństwo i spokojny sen domowników to koniecznie zdecyduj się na wysokiej klasy rolety zewnętrzne. Rolety w porównaniu do żaluzji fasadowych oferują duży wyższy poziom ochrony przed włamaniem. Jest to możliwe dzięki szczelnej konstrukcji oraz zastosowaniu wieszaków blokujących i rygli automatycznych. Roleta zewnętrzna ustawione w pozycji zamkniętej jest znacznie cięższa do podniesienia aniżeli żaluzja. Trzeba jednak pamiętać, że same rolety nie gwarantują skutecznego zabezpieczenia przed włamywaczami. Równie ważne są wysokiej klasy okna. Okna w klasie odporności na włamanie RC2, możemy z powodzeniem zestawić z żaluzjami.

Termoizolacja

Rolety o ocieplanym pancerzu oraz kasecie, w której się zwijają to idealne rozwiązanie jeśli chcemy ograniczyć straty ciepła zimną oraz mieć lepszą ochronę przed upałem w gorące letnie drzwi. Prawidłowo zamontowane w zimowych dniach rolety dają zauważalne oszczędności w postaci niższych kosztów za ogrzewanie. Gdy rolety są zamknięte, pancerze ściśle przylegają do siebie, nie pozostawiając szczelin, przez które mogłoby przenikać zimne lub gorące powietrze.

Wentylacja

Jeśli pragniesz zachować dobrą wentylację pomieszczeń, jednocześnie osłaniając je przed słońcem, wybierz żaluzje fasadowe zamiast żaluzji. Możesz uzyskać przepływ powietrza przez pomieszczenie, nawet gdy żaluzje są prawie zamknięte, ustawiając lamele pionowo. W rezultacie naturalny przepływ powietrza jest nadal aktywny, nawet gdy pancerz jest opuszczony w celu ochrony przed promieniami słonecznymi. Rolety mogą być zainstalowane na zewnątrz w celu wentylacji pomieszczenia, ale nie są zablokowane w pozycji zamkniętej. Można wentylować pomieszczenie, gdy pancerz jest opuszczony, ale nie zablokowany w pozycji otwartej. Jednak drobne nieścisłości w pancerzu mają mniejszą zdolność do przepuszczania powietrza niż żaluzje fasadowe.

Ochrona przed słońcem

Żaluzje zewnętrzne sprawdzą się również w przypadku gdy szukamy zintegrowanej z oknami osłony zewnętrznej, która zagwarantuje wygodne korzystanie z pomieszczań narażonych na stały dopływ promieni słonecznych. W odróżnieniu od rolet zewnętrznych, żaluzje pozwalają w łatwy sposób uzyskać pożądany stopień zacienienia. Można je nie tylko podnosić i opuszczać (jak żaluzje) w górę i w dół, ale także zmieniać kąt nachylenia lameli. Zmiana położenia lameli wpływa na to, ile światła wpada do wnętrz, ale zawsze zapewnia dokładną ilość, jakiej sobie życzymy.

 

 

 

 

 

 #Materiałsponsorowany