Drzwi to istotny element wykończeniowy każdego pomieszczenia. Wybór drzwi nie może być jednak przypadkowy! Musi być dobrze przemyślany — w przeciwieństwie do innych ruchomych elementów we wnętrzu nie da się ich tak po prostu wymienić niewielkim kosztem. Podpowiadamy, jak najlepiej wybrać ościeżnicę, sposób ich otwierania czy materiał.

Wybór ościeżnicy

Zakup drzwi wiąże się z koniecznością podjęcia decyzji co do wyboru ościeżnicy do drzwi. Ościeżnica zwana inaczej futryną to taka rama z zawiasami, która umieszczana jest w otworze drzwiowym. Do niej montowane jest skrzydło. Producenci oferują różnego rodzaju produkty — ościeżnice drzwiowe stałe, regulowane, czy też przylgowe i bezprzylgowe. Najczęściej wybieranym modelem jest ościeżnica stała, o niezmiennej szerokości. Pasuje ona do standardowych budynków, w których grubość ścian mieści się w granicach od 6 do 10 centymetrów. W przypadku ścian o nietypowej grubości, takiej powyżej 7,5 cm, można zamontować ościeżnicę regulowaną, pozwalająca na dokładne dopasowanie do ściany.

Kolejna kwestia to wybór futryny przylgowej czy bezprzylgowej. Ościeżnica przylgowa tworzy widoczny uskok pomiędzy skrzydłem drzwi a ościeżnicą. W takich drzwiach widoczne są zawiasy. Natomiast ościeżnica bezprzylgowa pozwala osiągnąć efekt jednolitej płaszczyzny futryny z drzwiami. W drzwiach bezprzylgowych, gdy drzwi są zamknięte, zawiasy są schowane, co wygląda bardzo estetycznie i minimalistycznie. Montaż tego typu futryny jest jednak bardziej wymagający. Więcej porad na temat, jaką ościeżnicę wybrać, znajdziesz w poradniku https://erkado.pl/blog/oscieznica-stala-czy-regulowana-dobierz-odpowiedni-rodzaj-oscieznicy-do-swojego-wnetrza/

Wybór sposobu otwierania drzwi

Podczas zakupu drzwi wewnętrznych bardzo istotne jest określenie właściwego sposobu oraz kierunku otwierania. To będzie miało bowiem duży wpływ na ciąg komunikacyjny, funkcjonalność wnętrza oraz całą jego aranżację. Najpopularniejszym rodzajem drzwi są drzwi uchylne, czyli jednoskrzydłowe bądź dwuskrzydłowe. Drzwi uchylne wymagają jednak miejsca do ich otwarcia. W zależności od dostępnej przestrzeni możemy wybrać drzwi prawe bądź lewe. Dobór odpowiedniego kierunku otwierania uzależniony jest od naszych preferencji, z której strony wygodniej chwytać nam za klamkę oraz od umiejscowienia włączników światła. Włączniki co do zasady powinny znajdować się po tej samej stronie co klamka, w przeciwnym razie dostęp do nich po otwarciu drzwi może być bardzo utrudniony. W przypadku braku wystarczającego miejsca, do pełnego otwarcia drzwi, warto rozważyć, zamontowanie drzwi przesuwnych.

Wybór materiału wykonania drzwi

Producenci wykorzystują wiele różnych materiałów do produkcji drzwi, jednak najczęściej do wyboru mamy modele wykonane z drewna czy płyt drewnopochodnych. Każdy z tych materiałów charakteryzuje się innymi właściwościami. Drewno odznacza się wysoką trwałością i klasycznym wyglądem przy jednocześnie dość wysokiej cenie. W zależności o wilgotności wnętrza może też ulegać paczeniu. Drzwi z płyty z kolei są o wiele korzystniejsze cenowo i dzięki nowoczesnemu wyglądowi sprawdzają się w różnych wnętrzach. Różnią się między sobą twardością. Płyta MDF ma średni stopnień twardości, a płyta HDF uważana jest z najtwardszą. Drzwi wykonane z płyty mogą być wykończone również na różne sposoby — laminatem — jednobarwnym, imitującym drewno; pokryte fornirem; okleiną; farbą czy żywicą.

Podsumowanie

Wybór drzwi wewnętrznych to decyzja wieloetapowa. Zawsze powinniśmy jednak mieć na uwadze, że drzwi kupujemy na lata i cena nie powinna być głównym kryterium. Warto kierować się naszymi potrzebami, estetyką wnętrza, jakością produktu oraz nieskazitelną konstrukcją.