Rolety do kuchni muszą nie tylko odznaczać się unikatowym wyglądem, ale również wysoką funkcjonalnością przede wszystkim ze względu na dość szczególne warunki panujące w pomieszczeniu. Duża wilgotność powietrza oraz większe ryzyko pojawienia się trudnych do usunięcia plam powoduje, że to jakie rolety do kuchni wybierzemy, będzie zależne od różnych czynników, nie tylko tych estetycznych. Sprawdź, na co powinieneś zwrócić uwagę przed zakupem rolety do kuchni.

Rolety do kuchni — o czym warto pamiętać przy zakupie?

Każda roleta również ta zamontowana w kuchni pełni różne funkcji. Tą bardziej oczywistą jest ochrona wnętrza przed nadmiernym działaniem promieni słonecznych i przegrzewaniem wnętrza. Dzięki temu mamy możliwość stworzenia dogodnych i komfortowych warunków do przebywania w kuchni. Roleta pozwala także na stworzenie odrobiny prywatności, zwłaszcza gdy chcemy uchronić się przed wścibskim okiem przechodniów czy sąsiadów. Kolejna funkcja rolet to funkcja dekoracyjna. Właściwie dobrana dekoracja okienna nie tylko zastąpi firanki czy zasłonki, ale również wydobędzie unikatowy charakter wnętrza. Roleta w kuchni będzie więc interesującym akcentem stanowiącym wartościową ozdobę. 

Aby roleta dobre wyglądał w kuchni i spełniała podstawowe funkcje, musi uwzględniać kilka istotnych elementów. Jakich? Oto one:

  •  materiał – od niego zależy, jak długo posłużą nam rolety. Rolety wykonane z bawełny lub lnu rolety sprawdzą się tylko w przestronnych kuchniach, w których mamy dobrą wentylację i niezbyt wysokie nasłonecznienie. Naturalne materiały, mimo że prezentują się efektownie, cechują się przeciętną przepuszczalnością słońca oraz mogą pochłaniać wilgoć i pleśnieć. W kuchniach z dużą wilgotnością lepiej sprawdzą się rolety wytworzone z poliestru.
  • rozmiar – roleta musi być idealnie dopasowana do wymiarów okna, warto przed zakupem zastanowić się, czy chcemy zamontować roletę bezpośrednio w oknie, czy nad nim, z ilu części ma się ona składać.
  • kolor – Kolor rolety pozwala na manipulowanie optycznymi wymiarami wnętrza. Jeśli chcemy powiększyć wizualnie kuchnie lepiej wybrać rolety o jasnych barwach. Ciemne kolory sprawią, że wnętrze będzie wyglądało na mniejsze. Ostanie pochłonięta i dobita na zewnątrz duża ilość światła dziennego. 

 

Rodzaje rolet do kuchni

Zamian podejmiesz decyzje o tym, jakie rolety do kuchni wybrać, warto, abyś poznał ich rodzaje.

  • Rolety rzymskie – charakteryzują się naprawdę efektownym wyglądem. Ze względu na swoją specyfikę pięknie się prezentują. Niektóre modele nadają się do prania w pralce. Jeśli nie chcesz ich prać, zdecydowanie warto powiesić je z dala od zlewu oraz blatu roboczego.
  • Roleta dzień-noc – regulacja dostępu promieni słonecznych do wnętrza jest bardzo łatwa, wystarczy delikatnie przesuwać pasy, nie musimy ich całkowicie podnosić. Taka roleta efektownie wygląda również z zewnątrz, może więc całkowicie zastąpić firankę czy zasłonkę.
  • Rolety plisowane — To niezwykle funkcjonalne rozwiązanie, które idealnie nadaje się do kuchni. Dzięki plisom możemy dowolnie regulować zakres wysokości plisy, dostosowując nasłonecznienie do naszych potrzeb.
  • Rolety wolnowiszące – nie przylegają ściśle do okna, bo jest zamontowana do ściany lub sufitu. Jeśli w kuchni jest duża wilgotność, dzięki temu możemy łatwo usunąć nagromadzoną parę czy wilgoć na elementach okiennych bez ingerencji w całą konstrukcję.

Podsumowanie, jakie rolety do kuchni

Jak widzisz, rozwiązań jest bardzo wiele i to, na które się zdecydujesz, w dużej mierze będzie zależało od Twoich potrzeb i indywidualnych preferencji estetycznych. Wyżej opisane rodzaje rolet z pewnością sprawdzą się w tak wymagającym miejscu jak kuchnia. Postaw więc na funkcjonalne oraz łatwe do czyszczenia rolety grodzisk mazowiecki, a zyskasz piękną dekorację o praktycznych walorach użytkowych. 

 

 

 

 

 #Materiałsponsorowany