Zakup idealnego łóżka to kwestia niezwykle priorytetowa podczas urządzania praktycznej i gustownej sypialni. Stanie się ono jednym z największych mebli, które musi spełniać najwyższe standardy, aby zawsze zapewniało zdrowy oraz spokojny sen. Kluczowym zagadnieniem może być – łóżko kontynentalne czy zwykłe do pokoju sypialnianego? Istotna stanie się przede wszystkim wielkość pomieszczenia, które mamy do zagospodarowania, szczególnie w kontekście łóżka kontynentalnego, zazwyczaj zajmującego dużo miejsca.

Rozmiar łóżka a wielkość pomieszczenia

Najistotniejszą rolę w dobrze urządzonej sypialni oczywiście odgrywa wygodne i trwałe łóżko. To dzięki niemu nasze ciała i umysły regenerują się po mniej lub bardziej intensywnych dniach. Podłożu do spania zatem poświęćmy najwięcej uwagi podczas kompletowania wyposażenia całego pomieszczenia. Skupmy się przede wszystkim na tym, jak duże łóżko może sprawdzić się w naszym pokoju sypialnianym.

Jest to bowiem kluczowa kwestia, aby przejść do kolejnego etapu rozważań – łóżko kontynentalne czy zwykłe? Łóżka kontynentalne są meblami o pokaźnych gabarytach, odznaczającymi się dużą masywnością. Tego rodzaju łóżko nie będzie zatem odpowiednie do małych pomieszczeń, gdzie liczy się każdy wolny centymetr przestrzeni. W takiej sytuacji zastanówmy się jednak nad zakupem zwykłego łóżka, które nie stworzy złudnego poczucia zagracenia pomieszczenia i nie zaburzy głównych ciągów komunikacyjnych w sypialni, tzn. zostaną zachowane niezbędne ścieżki, aby swobodnie korzystać z szaf, czy bez problemu otwierać i zamykać okna w pokoju.

Łóżko kontynentalne a zwykłe – które wybrać?

Ostateczny wybór idealnego łóżka zależy oczywiście od jego użytkowników. Z tego powodu, jeśli pragniemy sypiać na wielkim łożu, które zajmie całe pomieszczenie i ponadto nie potrzebujemy w nim dodatkowych szaf oraz schowków na przedmioty codziennego użytku, postawmy na pokaźny mebel w ulubionym zestawieniu kolorystycznym. Może oczywiście okazać się, że wolimy zachować więcej miejsca na inne elementy wyposażenia pokoju niż tylko łóżko. W takiej sytuacji zdecydowanie zacznijmy poszukiwania nowego podłoża do snu w obszarze łóżek tapicerowanych czy drewnianych.

Te ostatnie perfekcyjnie sprawdzą się w małym sypialniach, ponieważ niejednokrotnie pomiędzy podłogą a ramą pozostaje wolna przestrzeń, którą bez problemu można wypełnić dodatkowymi szufladami lub pudłami na pościel oraz ubrania, czy nawet dziecięce zabawki. Świetną opcją łóżek drewnianych, poprzez wspomniane wolne miejsce, jest także stworzenie wrażenia lekkości aranżowanej przestrzeni. Umożliwienie prawdopodobnego przepływu światła między ramą łóżka a dywanem czy panelami, zapewni wykorzystanie popularnego triku projektantów wnętrz – im więcej światła, luster oraz jasnych barw, tym sypialnia wydaje się większa i bardziej przystępna do użytkowania.

Łóżka kontynentalne i zwykłe – ozdoby

Wydawać by się mogło, że jedynie łóżko kontynentalne może znacznie wpłynąć na dekoracyjność sypialni, tworząc gustowną i okazałą przestrzeń do snu. Nic bardziej mylnego! Owszem, łóżka kontynentalne, poprzez swoje gabaryty i mnogość tkanin do wyboru, perfekcyjnie zaznaczają dostojność urządzanego pomieszczenia, ale nie zapominajmy, że w przypadku zwykłych łóżek, wiele pragnień aranżacyjnych możemy osiągnąć za pomocą ozdób, czyli na przykład dużych poduch, grubych koców, czy dekoracyjnych narzut i pościeli.

Klasyczne drewniane łóżko nabierze bowiem okazałości, jeśli umieścimy na nim ogromne eleganckie poduszki w towarzystwie okryć plecionych z potężnej włóczki. Możemy także pokusić się o ozdoby na łóżku kontynentalnym, ale w tym przypadku zachowajmy szczególną ostrożność, aby nie stworzyć wrażenia przytłoczenia.

Urządzanie gustownej sypialni zawsze wiąże się z szeregiem decyzji, a najważniejsza z nich to – łóżko kontynentalne a zwykłe – które wybrać? Pamiętajmy, aby zawsze kierować się funkcjonalnością i estetyką, a nasza sypialnia stanie się maksymalnie użytkowa oraz dekoracyjna.